UV’ye İlgi COVID-19 Aşıları İle Azalabilir

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, antiseptik (mikrop öldürücü) ultraviyole (UV) teknolojisine olan ilgiyi inanılmaz derecede artırdı. LED ve aydınlatma sektörü, UVC teknolojisine hızla adapte oldu ve UVC fırsatlarından yararlanmaya başladı. Aşıların tüm dünyada uygulanmaya başlanması ile “Dezenfeksiyona olan ilgi azalacak mı?” sorusu akıllara geldi.

UV’ye İlgi COVID-19 Aşıları İle Azalabilir
08.02.2021
41
A+
A-

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, antiseptik (mikrop öldürücü) ultraviyole (UV) teknolojisine olan ilgiyi inanılmaz derecede artırdı. Çünkü, UVC radyasyonuna sahip floresan veya LED ışık kaynakları, yüzey, hava veya suda bulunan SARS-CoV-2 ve diğer patojenleri etkisiz hale getirebiliyor.

LED ve aydınlatma sektörü, UVC teknolojisine hızla adapte oldu ve UVC fırsatlarından yararlanmaya başladı. Aşıların tüm dünyada uygulanmaya başlanması ile “Dezenfeksiyona olan ilgi azalacak mı?” sorusu akıllara geldi. Bu soruyu LEDs Magazine Baş Editörü Maury Wright gündeme taşıdı.

New York’ta özel bir araştırma üniversitesi olan Rensselaer Politeknik Enstitüsü‘nden Etkin Sistemler ve Uygulamalar Merkezi (LESA) direktörü Bob Karlicek, COVID-19 kontrol altına alındığında UVC’nin arka plana düşeceğini öne sürüyor. ABD ve diğer ülkelerde aşılar sınırlı miktarda uygulansa da bu bile tedarikçilerin ilgisini düşürmeye yetti.

Aydınlatma üreticileri ise farklı bir yaklaşım sergiliyor. UVC alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Acuity Brands ve Cooper Lighting firmaları, UVC’nin uzun vadeli bir fırsat olduğuna inanıyor. Şirket yetkilileri, spor salonları, restoranlar, mağazalar gibi alanlarda UVC uygulamasının temizlik hizmetlerine bağlı harcamaları azaltacağını düşünüyor.

Bunlar ikna edici argümanlar gibi görünse de Maury Wright‘ın deneyimi bu görüşlerle zıt düşüyor. Wright, UVC’nin altyapının kalıcı bir parçası haline gelmesi için ölçülebilir bir yatırım getirisi (ROI) sağlaması gerektiğini düşünüyor. UVC teknolojisi ve uygulamalarıyla böyle bir yatırım getirisinin elde edileceğine inanmıyor. Diğer bir taraftan, UVC LED’lerdeki iyileşmenin, uzun vadeli başarının eksik halkası olduğunu düşünüyor.

Hiç kimse aydınlatma sektörüne iş fırsatı yaratması için bir salgın olmasını istemezdi. Yine de bu oldu ve aydınlatma sektöründeki bazı firmalar kısa sürede adapte olarak fırsatı değerlendirdi. Bir tarafta aşı uygulamaları, diğer tarafta aşı karşıtları ve mutant virüs tehlikesi varken UVC teknolojisinin geleceği tahmin etmesi zor bir hal alıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.