İş İlanları
11 Nisan 2021 Pazar

UV LED’lerin Koronavirüs (COVID-19) Üzerindeki Etkisi Kanıtlandı

Kore Üniversitesi’nden bir araştırma grubu, UV (Ultraviyole) LED’ler yardımıyla koronavirüsü (COVID-19) sadece 30 saniyede yüzde 99,9 oranında sterilize etmeyi başardı. Çalışmada UV’nin bir alt tipi olan UVC (Ultraviyole C) ışığı kullanıldı.

12 Nisan 2020 Pazar - 06:18

Güney Kore‘nin en eski ve en önemli yüksek öğretim kurumlarından biri olan Kore Üniversitesi‘nden bir araştırma grubu, UV (Ultraviyole) LED‘ler yardımıyla koronavirüsü (COVID-19) sadece 30 saniyede yüzde 99,9 oranında sterilize etmeyi başardı. Çalışmada UV’nin bir alt tipi olan UVC (Ultraviyole C) ışığı kullanıldı.

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya devam ederken LED üreticileri de UV LED teknoloji üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu kapsamda bazı üreticiler UV LED‘lerin virüsü nasıl sterilize ettiğini göstermek için kaynak ayırdı.

Havadaki virüsleri etkisiz hale getirmek, yüz maskeleri, cep telefonları gibi ürünlerin sterilizasyonunu sağlamak ve koronavirüsün yayılmasını en aza indirmek için UV LED’ler yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkıyor.

Kore Üniversitesi‘de yapılan çalışmada virüslü yüzeyler, UV fotonlarına 30 saniye maruz bırakıldığında ortaya çıkan sterilizasyon etkisini ölçmek amaçlandı. Çalışmada aynı zamanda UV ışığına daha uzun süre maruz bırakıldığında ve daha yakın mesafede sterilizasyon etkisinin arttığı ve yüzeyleri daha steril hale getirdiği görüldü.

UV LED’lerle gerçekleştirilen deneyde, koronavirüsün yanı sıra escherichia coli, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, klebsiella pneumonlae ve salmonella typhimurium gibi diğer zararlı bakterilerin de yüzde 99,9 oranında başarıyla sterilize edildiği kanıtlandı.

Sterilizasyonun başarılı olması için ışığa maruz bırakılan yüzeyin ışık kaynağına uzaklığı ve maruz kalma süresinin çok önemli olduğu görüldü. Çalışmada 10 saniyede sonunda yüzde 1 ve 20 saniye sonunda yüzde 10 sterilizasyon oranına ulaşıldı. 20 saniyeden sonra etki katlanarak arttı ve 30 saniye sonunda yüzde 99,9 sterilizasyon oranına ulaşıldı.

Seoul Viosys ve Sensor Electronic Technology şirketlerinin desteğiyle yapılan çalışmayı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA‘nın ABD‘deki uzay istasyonunda astronotların bulunduğu ortamları temizlemek için UV LED’lerin kullanıldığını biliyor muydunuz?

3 Yorum

 1. Avatar

  Necati

  4 Mayıs 2020 Pazartesi - 17:36

  Saçma bir çalışma, güç ile ilgili bir veri yok.

 2. Avatar

  Can Vader

  17 Haziran 2020 Çarşamba - 01:28

  Necati Bey,

  Gücün aydınlık tarafında Jedi’lar, karanlıkta ise Sith’ler yer alıyor.
  Güç sizinle olsun!

 3. Avatar

  Furkan Güç

  23 Aralık 2020 Çarşamba - 10:02

  Necati Bey,

  Gücünüze gittiyse mor ötesi ışınmazsınız bu kadar büyütecek ne vardı ki?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir