İş İlanları
29 Mayıs 2020 Cuma

UV Işığı Koronavirüs’ü (COVID-19) Öldürür Mü?

Bir UV ışığı yüzeylerdeki grip virüslerini ve bilinen her türlü virüsü öldürür. Bu nedenle mantıksal olarak koronavirüs’ü de öldürmesi beklenmektedir. H1N1, MRSA ve diğer bazı virüs türleri üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış UV ışıklı antiseptik ünitelerinin, koronavirüs (COVID-19) üzerindeki etkisi henüz test edilmemiştir.

4 Nisan 2020 Cumartesi - 18:18

UV ışığı, virüslerin, bakterilerin ve mantarların yüzde 99’dan fazlasını öldürür. Diğer bir taraftan insanlar, UV ışınlarına karşı savunmasızdır. Ultraviyole adı verilen mavimsi ışık, cilt kanserine ve ciddi göz hasarlarına neden olabilir.

UV ışığı, virüslerin ve bakterilerin DNA‘sını bir arada tutan moleküler bağları yok eder. Bu sayede onları etkisiz hale getirir.

UV ışık kaynakları hastanelerde ameliyathane ve hasta odası gibi yüksek enfeksiyon riski olan bölgelerde kullanılmaktadır. Güvenlik nedeniyle UV ışıkları, odada kimse olmadığında çalıştırılır.

UV ışıkları, zararlı etkileri nedeniyle ev kullanımı için uygun değildir.

UV ışığı ile bir yüzeyi sterilize etmek için ışık yüzeye doğrudan temas etmelidir. Bu yüzden UV sterilizasyonu düz yüzeylerde son derece etkili çalışır. Işığın görüş hattında olmayan gölge alanlarda etki göstermez.

Bir UV ışığı yüzeylerdeki grip virüslerini ve bilinen her türlü virüsü öldürür. Bu nedenle mantıksal olarak koronavirüs‘ü de öldürmesi beklenmektedir. H1N1, MRSA ve diğer bazı virüs türleri üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış UV ışıklı antiseptik ünitelerinin, koronavirüs (COVID-19) üzerindeki etkisi henüz test edilmemiştir.

Hastaneler ve diş hekimleri, UV ışıkları uzun yıllardır cerrahi aletleri dezenfekte etmek için kullanmaktadır.

UV ışıkları insanlar için tehlikeleri nedeniyle, açık alanlarda kullanılmamaktadır.

UV lambalar eller ve cilt bölgelerini sterilize etmez. Hatta tahrişe neden olabilir.

Dezenfeksiyon amacıyla yaygın olarak kullanılan kısa dalga boylu UV-C (Ultraviyole C), en zararlı UV radyasyonu türüdür. UV ışığın bu türü, mikrop öldürücü UV ışık olarak da bilinmektedir. Güneş ışınları da bir miktar UV-C içerir ancak bu ışınlar atmosfer tarafından filtrelenir ve dünyanın yüzeyine ulaşamaz.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir