İş İlanları
07 Eylül 2021 Salı

UV Dezenfeksiyon Hesaplamaları

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (SARS-CoV-2) virüsü konusunda henüz net sonuçlara ulaşılmış bir çalışma olmasa da aynı SARS virüs ailesindeki karşılaştırılabilir virüsleri yok etmek için 10-20 mJ/cm2 dozda UVC (Ultraviyole C) ışığının yeterli olduğu bilinmektedir. Bu dozda yapılan uygulamayla bakteri ve virüsleri yüzde 99,9 deaktive etmek mümkündür.

30 Kasım 2020 Pazartesi - 07:49

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (SARS-CoV-2) virüsü konusunda henüz net sonuçlara ulaşılmış bir çalışma olmasa da aynı SARS virüs ailesindeki karşılaştırılabilir virüsleri yok etmek için 10-20 mJ/cm2 dozda UVC (Ultraviyole C) ışığının yeterli olduğu bilinmektedir. Bu dozda yapılan uygulamayla bakteri ve virüsleri yüzde 99,9 deaktive etmek mümkündür.

Ultraviyole dozu, ışık yoğunluğuna ve uygulama süresine bağlıdır. Bir yüzeyi dezenfekte etmek için gerekli süre kullanılacak ultraviyole ışık kaynağının birim alandaki yoğunluğu ile doğrudan ilişkilidir. Uygulama süresini belirlemek için ultraviyole dozu ve ışık yoğunluğunu bilmek gerekir.

Doz (mJ/cm2) = Işık yoğunluğu (mW/cm2) x Süre (s)

Süre (s) = Doz (mJ/cm2) / Işık yoğunluğu (mW/cm2)

Yukarıdaki formülde görüldüğü gibi bir yüzeyi dezenfekte etmek için gerekli süre, dozun ışık yoğunluğuna bölünmesi ile bulunabilir.

Işık yoğunluğu, belirli bir mesafedeki yüzeye düşen birim alan başına güç olarak tanımlanır. Bu değer kaynağın yüzeye uzaklığının karesi ile ters orantılıdır. Diğer bir deyişle ışık kaynağı yüzeye ne kadar uzak olursa etkisi o kadar az olacaktır. Güç, uzaklığın karesine bölünerek ışık yoğunluğu hesaplanabilir.

Işık yoğunluğu (mW/cm2) = Güç (mW) / Uzaklık2 (cm2)

Yukarıdaki formül yardımıyla yapılan hesabın bir varsayım olduğu unutulmamalıdır. Gerçek değer, görüş açısı, ışıma modeli ve yansıma gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Bu farklılıklar nedeniyle, ultraviyole LED’lerin veri dosyalarında mW/cm2 cinsinden ışık yoğunluğu yerine mW cinsinden ışıyan güç değeri verilir. Ultraviyole LED’ler çoğunlukla 10-20 mW aralığında bir güce sahiptir.

Örneğin; 30 mW güce sahip bir UVC ışık kaynağı yüzeye 10 cm mesafeden tutulduğunda yüzeyde yaklaşık olarak 0,3 mW/cm2 ışık yoğunluğuna ulaşılır. Minimum doz gerekliliği olan 10 mJ/cm2’ye ulaşmak için uygulama süresi en az 34 saniye olmalıdır. Bu durumda UVC ışığı, yüzeye 10 cm uzaktan 34 saniye boyunca tutulduğunda yüzeyin dezenfekte olduğu söylenebilir.

Dezenfeksiyon süresine ilişkin doğru çıkarımlarda bulunmak için yüzeydeki ışık yoğunluğunun uygun ekipmanlarla ölçülmesi gerekmektedir. Bu sayede gerçeğe daha yakın doz oranı ya da süresi hesaplanabilir.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum

 1. Mesut ÇINAR

  28 Aralık 2020 Pazartesi - 11:07

  UVC kesinlikle en etkili, en hızlı dezenfeksiyon yöntemidir. Covid 19 için ön görülen dezenfeksiyon süresi 25mJ (mili Joule) olarak makalelerde yayınlanmıştır.
  Sıkça reklamları yapılan minik el tipi cihazlarla saniyeler içinde dezenfeksiyon mümkün değildir. Bu sadece pazarlama taktiğidir.
  Yukarıdaki hesaplamalar en doğru yöntemdir ve doğru UV ölçüm cihazları ile bu mümkün olmaktadır.
  Mart,2020 tarihinden bu yana üzerinde çalıştığımız Alan/mahal dezenfeksiyon cihazımızın gücü 660W olmasına rağmen, 1dk’da 1 metrede 23.5m joule ölçülmüştür.

  Daha ayrıntılı bilgiler için müşterilerimizi Fotonik Teknoloji’ye bekleriz.
  https://www.aydinlatma.org/fotonik-teknoloji.html

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir