SASO Belgesi Nedir?

Suudi Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı (SASO), Suudi Arabistan’da standartlar, metroloji ve kalite ile ilgili görevleri yöneten teknik devlet organıdır. SASO Belgesi ise Suudi Arabistan pazarına girecek ürünler için zorunlu olan uygunluk sertifikasıdır.

SASO Belgesi Nedir?
21.02.2020
1.097
A+
A-

Suudi Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı (SASO), Suudi Arabistan’da standartlar, metroloji ve kalite ile ilgili görevleri yöneten teknik devlet organıdır. SASO Belgesi ise Suudi Arabistan pazarına girecek ürünler için zorunlu olan uygunluk sertifikasıdır.

SASO, 1972 yılında Suudi Arabistan‘da kurularak faaliyete başlamıştır. SASO’nun temel amacı ürün ve hizmetlerin standartlarını ve kalitesini yükselterek tüketiciyi korumaktır. SASO’nun sorumlulukları ürün ve hizmetler için ulusal standartlar tasarlamaya ve onaylamaya odaklanmaktadır.

Tüm ülkeler, ülke pazarına giren malların güvenlik, kalite, sağlık ve çevre açısından belirli standartları karşılamasını ister. Bu kapsamda ülkeye sokulacak ürünler için bazı testler gerçekleştirilir. Ancak teknolojik altyapısı düşük ülkeler, ithal edilen mallar üzerinde test ve denetimi yapacak yeterli imkanlara sahip değildir. Bu ülkeler, ilgili testlerin gerçekleştirilmesi ve sertifika hizmetlerinin sunulması için üçüncü taraf ajansları kullanır.

Suudi Arabistan, ürün kabul sürecini üçüncü taraf ajanslara dayandıran örneklerden bir tanesidir. Suudi Arabistan’a gönderilen ürünler SASO Belgesi‘ne sahip değilse gümrükten geçemez. Suudi Arabistan‘a ihracat gerçekleştirmek isteniyorsa ürünler için SASO Belgesi alınmalıdır.

SASO Belgesi, ürünün test edildiğini, denetlendiğini ve Suudi Arabistan’ın kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığını göstermektedir. SASO Belgesi, Suudi Arabistan pazarına girecek ürünler için pasaport görevi görmektedir.

Bir ürünün SASO Belgesi‘ne sahip olması onun gümrük yetkilileri tarafından denetime tabi tutulmayacağı anlamına gelmez. Gümrük yetkilileri ürün ülkeye giriş yaptığında ek denetimler ve test prosedürleri uygulama hakkını daima saklı tutar.

SASO, 2020 yılı itibariyle SABER adı verilen sistemi devreye almış, uygunluk belgelerine ilişkin başvuru süreçlerini bu sistem üzerinden yürütmeye başlamıştır.

Yukarıda belirtildiği gibi SASO Belgesi, yetkilendirilmiş bağımsız kuruluşlardan temin edilebilir. Türkiye’de SASO Belgesi konusunda hizmet alabileceğiniz bazı üçüncü taraf kuruluşlar aşağıda listelenmiştir. Belgelendirme ve test süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve fiyat teklifi almak için bu kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz.

  Bir Yorum Yazın
  Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
  1. MUSTAFA dedi ki:

   SASO BELGESİNİ ALMAM İÇİN NEREYE BAŞ VURMAM GEREKİR.
   SAYGILARIMLA

   MUSTAFA ATAŞ

   1. Emre Yılmaz dedi ki:

    Merhaba Mustafa Bey, yukarıdaki yazının sonunda yer alan firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

  2. Çiğdem Reis dedi ki:

   Merhaba, bizleri telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz.

   Ezhar Kurumsal
   0216 393 32 32

  3. ÖZCAN GÜLEÇİN dedi ki:

   Merhaba ,

   Aydınlatma Alanında suudi arabistanda SASO Belgesinden Önce ;
   IECEE Test report +CB Deney Belgesi
   SASO2902 Enerji Etiketi
   IECEE Certificate
   Shipment Certificate gerekmektedir.

   http://www.ptc.com.tr ve Ezhar firması saso ve arabistan yüklemelerinde Türkiyede Tek yetkili kuruluştur.