İş İlanları
23 Mayıs 2022 Pazartesi

Philips’in Essential ve CorePro Serisi LED Lambaları Arasındaki Fark Nedir?

Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı elektrik enerjisine göre daha fazla ışık verir.

30 Mart 2017 Perşembe - 07:35

Philips‘in Essential serisi LED lambaları 10.000 saat yani günlük 2,7 saat kullanımda 10 yıl ömre sahiptir. CorePro serisi LED lambalar ise, 15.000 saat yani benzer hesapla 15 yıl kullanım ömrü sunar.

İki seri arasında bir diğer fark da açma/kapama yani anahtarlama sayısındadır. Essential serisi lambalar 20.000 kez açma/kapama ömrüne sahipken, CorePro serisinde bu rakam 50.000 seviyesine çıkmaktadır.

Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark ise etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı elektrik enerjisine göre daha fazla ışık verir.

Her iki modelde LED lambanın 3000 K renk sıcaklığında yakın güç aralığında ürünleri incelendiğinde CorePro serisi öne çıkıyor. Philips Essential 8 W LED lamba 610 lümen ışık çıkışına sahip, yani etkinlik faktörü 76,25 lm/W seviyesinde. Philips CorePro 10.5 W LED lamba ise 1055 lümen ışık çıkışına sahiptir. Bu değerlere göre hesaplandığında 100 lm/W değerine ulaşıyoruz.

Tüm bu hesaplamalar neticesinde Philips’in CorePro serisi LED lambaları etkinlik faktörü ve ürün ömrü bakımından öne çıkıyor. Bu sebeple bütçeniz elveriyorsa bu seriyi tercih etmenizde fayda var.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

8 Yorum

 1. Aydın Tanın

  29 Kasım 2018 Perşembe - 13:03

  Teşekkür ederim Emre kardesim,pek dikkat edilmeyen bir konu,aydinlattığınız icin tekrar çok tesekkür ediyorum,sevgi ve selamlar.

 2. barış Can

  9 Nisan 2019 Salı - 07:55

  Ankara da Gordion Konutlarında oturuyorum Site aydınlatmasını yenilediler. Dijital projoktorler koydular. Uyku sistemim bozuldu. Sabaha akrşı uyuyabiliyorum. Bu led projöktörler uykuyu kaçırıyor mu? Nr yapmalıyız?

 3. Mustafa Albay

  8 Ağustos 2019 Perşembe - 02:34

  Philips’in Eye Comfort serisi hakkında ne dersiniz? Gerçekten göz konforu ve sağlığı açısından diğer serilere göre anlamlı bir farklılığı var mıdır? Veya göz sağlığı açısından Philips’ten de öte tavsiye edebileceğiniz başka bir marka var mıdır?

 4. Mustafa Albay

  30 Aralık 2019 Pazartesi - 14:12

  Cevabınızı bekliyorum ama cevap vermediniz?

  • Emre Yılmaz

   30 Aralık 2019 Pazartesi - 14:18

   Merhaba Mustafa Bey, Philips’in EyeComfort serisini henüz deneme fırsatı bulamadım. Konu hakkında bilgi sahibi olmadığım için Philips yetkililerinden açıklama istedim. Açıklamaya göre yorumlamak gerekirse; bilindik diğer markalarla anlamlı farklar göremedim. Diğer markalar bunu EyeComfort olarak isimlendirmese de onlar da belirtilen parametrelere göre sağlıklı ışık sunabilir. Detaylı açıklamaları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

   https://www.aydinlatma.org/eyecomfort-nedir.html

 5. Anıl Demir

  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 16:34

  Merhabalar hocam kpss hazırlanıorum ders calısırken odamda florasan lanba ver artık bıktım 1 saatte gözlerım yoruluyor kafam doluyor gibi öncelikle tavan lambamı değiştireceğim Philips’in 14 watt 1521 lumen beyaz ısık var essential olan birde migrosda philips my care eye comfort 14 wat 1521 lumen olanı var hangisini tercih etmeliyim ?

  • Emre Yılmaz

   15 Haziran 2020 Pazartesi - 22:22

   Merhaba Anıl Bey, odanız için üçlü avize alıp 500 ya da 600 lümenlik üç ayrı ampul takmanızı öneririm. Çünkü tek bir noktadan yayılan yüksek parlaklıkta ışık gözlerinizi rahatsız edebilir. Ayrıca çalışma masanızda 200-300 lümen civarında bir masa lambası kullanmanızı öneririm.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.