İş İlanları
07 Temmuz 2020 Salı

Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Mağaza aydınlatması nasıl yapılır? Mağazalarda ne tür aydınlatmalar kullanılır? Genel, görev, vurgu aydınlatmaları nedir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Işığın gücüyle müşterilerinizin tercihini etkileyebilir misiniz? Detaylar yazımızda…

15 Eylül 2017 Cuma - 08:00

Yeni bir mağaza açıyorsanız veya mevcut mağazanızda bir takım değişiklikler yapmak istiyorsanız, hangi aydınlatma türünü nasıl kullanacağınızı belirlemek biraz zor olabilir.

Mağazalarda dört farklı kategoride aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır. Bunlar; genel aydınlatma, görev aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatmalardır.

Genel aydınlatmalar, mağazanın ortam aydınlatmasını sağlayan ana ışık kaynaklarıdır.

Görev aydınlatmaları, daha fazla ışığın gerekli olduğu özel alanları daha iyi aydınlatmak için kullanılır. Bunlar ödeme alanları, mağaza girişi, giyinme odaları şeklinde örneklendirilebilir.

Vurgu aydınlatmaları, mağazadaki belirli ürünleri, belirli alanları, ekranları ve dekorları vurgulamak için kullanılan aydınlatmalardır. Örneğin yeni sezon ürünleri, kampanyadaki ürünler vurgu aydınlatması olan spot ışıklarla aydınlatılabilir.

Dekoratif aydınlatmalar ise, mağazayı güzelleştirmek için kullanılan özel ışıklardır. Avizeler, özel tasarım aydınlatmalar dekoratif aydınlatma olarak örneklendirilebilir.

Mağaza aydınlatmalarında, mağaza türüne göre farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Temel bir perakende mağazada ideal aydınlatma seviyesi 500 lüks olarak belirtilmektedir. Orta ölçekli mağazalarda ise 300 lüks ortam aydınlatmasına ek, 750 lüks vurgu aydınlatması önerilmektedir. Üst düzey perakende mağazalarda ise 150 lüks ortam aydınlatmasına ek olarak 1000 lüks vurgu aydınlatması önerilmektedir.

Orta ölçekli mağazalarda ürünleri daha belirgin hale getirmek için ortam aydınlatmasının kısmen kısılması gereklidir. Vurgu ışıkları ilgiyi ürünler üzerine çekecektir.

Üst düzey mağazalarda ise düşük genel aydınlatma ile yüksek parlaklıkta vurgu aydınlatmaları kombinasyonu tercih edilir. Bu sayede daha fazla karşıtlık yaratılmış olur.

Yukarıdaki örnekler genel tanımları içerse de mağaza aydınlatması, o mağazanın kimliğidir. Bu yüzden farklı ihtiyaçlara farklı çözümler gereklidir. Mağaza tasarımı ve aydınlatma tasarımı bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Işık müşterilerinizi çeker, onların ruhuna dokunur ve tercihlerini etkileyebilir. Mağazalarda aydınlatmalar çoğu zaman müşterilerin satın alma davranışlarını etkilemek için kullanılır. Işıkla ürünlerinize dikkat çekebilir, müşterilerinize rehberlik edebilir, hatta onları yönlendirebilirsiniz.

Mağaza aydınlatmalarında yüksek renksel geriverim indeksi talep edilir, bu sayede renklerin ve malzemelerin en iyi şekilde tanınması sağlanır. Mağaza aydınlatmalarında genel anlamda renksel geri verim indeksi CRI 80 yeterli görülse de, özellikle üst düzey giyim mağazalarında ise CRI 90 ve üzeri önerilmektedir.

İhtiyaca göre doğru ışık dağılımının kullanılması da son derece önemlidir. Mağaza aydınlatmalarında iki önemli problem; ısı ve enerji tüketimidir. Geleneksel aydınlatmalar IR radyasyonu ve UV bileşenleri içerdiğinden ısı yükü fazladır. Bu durum mağazanın ısınmasına, yaz aylarında soğutma sistemlerinin zorlanmasına yol açabilir. Mağazalarda aydınlatmalar, toplam elektrik enerjisi tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Bu da elektrik faturasının kabarık gelmesine yol açar.

LED teknolojisiyle her iki problem de aşılabilmektedir. Enerji etkin bir ışık, doğru termal yönetim ile birleştiğinde hem ısı problemi ortadan kalkmakta hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

9 Yorum

 1. Avatar

  Bahattin Çetintaş

  26 Ekim 2017 Perşembe - 17:29

  Merhaba Emre Bey,
  Yaklaşık 6 yıldır perakende sektöründe mağaza tasarımı üzerine çalışıyorum. Nacizane fikrimi paylaşmak istedim.

  Sizin de belirttiğiniz üzere aydınlatma, satın alma tepkisinden tutun da alışveriş süresini dahi etkilemektedir. İnsanlar rahat ve huzurlu ortamlar da daha fazla alışveriş yaparak zaman geçiriyor.
  Belirttiğiniz 500 lx değeri çoğu kitaplarda genel olarak belirtiliyor. Fakat perakende mağazası için çok karanlık ve iyi bir görüntü oluşturmuyor. Bu değere 2-3 yıl sonra ki yıpranma payınıda eklersek çok daha kötü bir hale geleceğini söyleyebilirim.
  Şuan kullandığım mağaza içi genel lüx değeri 1000 lx üzerindedir. Sıcak beyaz ve CRI 80 nin üstünde bir değer tercih ediyorum.

  Yanlış veya eksik yazdığım bir durum varsa şimdiden kusura bakmayın.

  Teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   26 Ekim 2017 Perşembe - 17:30

   Bahattin Bey Merhaba,

   Değerli yorumunuz ve eklemeleriniz için teşekkür ederim. Bu bilgiler eminim çok faydalı olacaktır.

   İyi günler dilerim.

 2. Avatar

  emre

  11 Ekim 2018 Perşembe - 19:12

  iYİ GÜNLER
  Market açıyoruz ve gün ışığı kullanmak istiyoruz yanlız hem tasarruflu hemde işyerine yakışacak hangi aydınlatmayı kullanmalıyız ?
  Marka model

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   13 Mart 2019 Çarşamba - 15:38

   Merhaba, marka ve modelden ziyade ürünün teknik özellikleri önemli. İhtiyacınıza uygun bir seçim yapmalısınız. Bunun dışında ürüne ait ışık veri yaprağı dosyasını temin ederek bilgisayar ortamında simülasyon gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

 3. Avatar

  bora

  30 Kasım 2018 Cuma - 01:38

  teşekkürler

 4. Avatar

  yılmaz ünal

  13 Mart 2019 Çarşamba - 15:03

  emre bey parakende giyim mağazamda ışık sistemini değistirmek istiyorum fakat ışık renginde gün ışığı tavsiye ediyorlar fakat bunların tonları varmış vitrinde ve mağaza içi ürünleri aydınlatmada ışık renk tonu ve şiddeti hakkında aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür edrim

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   13 Mart 2019 Çarşamba - 15:34

   Merhaba, mağazanızda sıcak beyaz renkleri tercih edebilirsiniz. Renk sıcaklığı olarak 2700K-3500K aralığına denk gelir. Aydınlatma seviyeleri için yukarıdaki metni dikkate alabilirsiniz.

 5. Avatar

  oğuz dönmez

  13 Aralık 2019 Cuma - 20:40

  MERHABA Emre bey dermansız bi derdim var sizinlepaylaşayım dönüş yaparsanız sevinirim, 500m giyim magazam var yanımda lcwaiki var aydınlatması güzel biz tabi ki o kadar ısık yapamayız faturamız kabarık olur , ben magazamda 400 kelvin tercih ettim güzel bi ışık içerisi güzel oldu tam istedigim gibi spotlarlada uyumlu lakin dışarıdan bakınca gündüz içerisi kapalı gibi kesinlikle görünmüyor beyaz koysam dedim 40*40 ledlerimin arasına görüntü çirkin oluyor tavana şeritlet yapsam diyorum hem dekor amaclı o da cok basitleştirecek gibi magazama siz ne düşünürsünüz bi fikriniz varmı emre bey ,şayet zaman ayırıp okuduysanız kusura bakmayın biraz uzun oldu şimdiden teşekürler

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   14 Aralık 2019 Cumartesi - 11:05

   Merhaba Oğuz Bey, öncelikle şerit LED fikrini tamamen unutun derim. Şerit LED daha çok dekoratif aydınlatma maksadıyla kullanılır. Mağazanızdaki aydınlatma seviyesini yükseltmek için iyi bir tercih değildir. Benim tavsiyem mağazanın vitrin bölümünü vurgu aydınlatmalarıyla desteklemek olur. Bunun için ray spot adı verilen LED armatürleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca mağaza genelinde kullandığınız tüm LED aydınlatmalarda, güvenilir üreticilerin ürünlerini tercih etmenizi ve lümen değerine dikkat etmenizi öneririm. Önümüzdeki günlerde bir aydınlatma hesabı aracını yayına alacağız. Aydınlatmaların mekana yeterli olup olmadığını bu araç yardımıyla öğrenebileceksiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir