İş İlanları
23 Temmuz 2021 Cuma

LED Stop Lambası Nasıl Tamir Edilir?

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED’ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

25 Temmuz 2019 Perşembe - 07:39

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED‘ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

Peki böyle bir durumda LED’lerin tamiri nasıl yapılır?

LED stop lambalarında LED’in değiştirilmesi standart duylu ampule sahip far gruplarındaki kadar kolay değildir. Çok büyütülecek bir operasyon değil ancak biraz el becerisi ve temel elektronik bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıdaki talimatları takip ederek yaklaşık 2 saat içerisinde onarımı tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacınız olabilecek aletlerden bahsedelim. Düz ve yıldız uçlu tornavida, lehim, lehim tabancası, bıçak, yapıştırıcı, silikon ve bunlara ek olarak arızalı LED’in yerine takacağınız yedek bir veya birden fazla LED‘e ihtiyaç duyabilirsiniz. Stop lambası içerisinde kullanılan LED hakkında bilginiz yoksa önce açıp arızalı LED’i çıkarttıktan sonra benzerini araştırabilirsiniz.

Öncelikle LED Stop lambası araç üzerinden sökülür. Bu işlem için her araçta farklı bir yol izlenmesi gereklidir. Stop lambasını çıkardıktan sonra bağlantı konnektörlerinden ayırarak lambayı tamir yapacağınız yere taşıyabilirsiniz.

Stop lambasının ön kapağını ince uçlu bir tornavida ile çıkartabilirsiniz. Tırnakları dikkatlice serbest bırakmalısınız. Bazı araçlarda bu kapak yapıştırılmış olabilir. Bu durumda lambayı sıcak hava tabancası veya saç kurutma makinesiyle ısıtmanız gerekebilir.

Ön kapağı ayırdıktan sonra reflektör ve devre kartını sabitleyen vidaları sökerek gövdeyi tamamen dağıtabilirsiniz. Baskı devre kartının yani LED’lerin olduğu bölümü ayırarak tamir işlemine başlayabilirsiniz.

Baskı devre kartını ve arızalı LED’leri bu haliyle fotoğraflamak, LED’lerin yönünü hatırlamanız için iyi bir yol olabilir. LED’lerin yönü içerisindeki noktalardan veya LED paketinin etrafındaki işaretlerden anlaşılabilir.

Yanmayan LED’lere herhangi bir DC güç kaynağından sırasıyla 2 V, 3 V, 6 V, 12 V gibi gerilimler uygulayarak LED’in arızalı olup olmadığını test edebilirsiniz. Genellikle bir LED arıza yaptığında bir grup LED yanmaz hale gelir. Ancak bu durumda diğer LED’ler sağlam olabilir.

Arızalı LED’i bulduktan sonra onu keskin bir bıçak yardımıyla yerinden çıkartabilirsiniz. Aslında lehimlenmiş LED’i sökmek için en iyi yol lehim tabancasıyla ısıtmaktır ancak bu şekilde baskı devre kartına zarar vermeniz olasıdır.

LED’i söktükten sonra yeni LED’i lehim tabancası yardımıyla dikkatlice yerine takmalısınız. LED’i yerine taktıktan sonra stop lambasının güç girişine 12 V gerilim uygulayarak tüm LED’lerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Onarım işlemi bittikten sonra, sökerken yaptığınız işlemleri tersten uygulayarak lambayı toplayabilirsiniz.

Onarılmış LED stop lambanızı aracınıza takın ve keyfini çıkarın.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmek için yeterli tecrübeniz yoksa profesyonel destek almanız gerekir. Yanlış müdahale stop lambasının onarılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Ankara‘da ikamet eden ziyaretçilerimiz stop lambası tamiri için konu hakkında uzmanlaşmış tecrübeli elektronikçi Mehmet Ali Sağlam ile 0543 595 14 49 numaralı telefondan iletişime geçebilir. Bazı durumlarda şehir dışından kargo ile ürün kabul edebilir.

Diğer şehirlerde önerebileceğimiz tecrübeli ve güvenilir adresler için araştırmalarımız sürüyor. Siz de öneri ve görüşlerinizi yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. Hasan

  16 Kasım 2019 Cumartesi - 19:51

  Ledi nereden bulabiliriz usta

  • Emre Yılmaz

   16 Kasım 2019 Cumartesi - 20:34

   Bulunduğunuz şehirdeki elektronikçiler çarşısında bulabilirsiniz. Örneğin, Ankara’da elektronikçiler Ulus semtinde Konya Sokak’ta yer alır. İstanbul’da ise Karaköy veya Perpa’da bulabilirsiniz. Bu şehirlerde değilseniz internet üzerinden elektronik komponent satışı yapan siteleri inceleyebilirsiniz.

 2. Ahmet Zabun

  22 Kasım 2019 Cuma - 09:05

  Merhaba bu audide kullanılan Ledi sizden temin edebilirmiyiz veya hangi led kodu ile alabiliriz?

  • Emre Yılmaz

   24 Kasım 2019 Pazar - 11:20

   Merhaba, öncelikle mevcut LED’in üzerinden ölçü almanız gerekiyor. LED’in her iki tarafını da mümkünse kumpas değilse hassas bir cetvel ile ölçünüz. Örneğin; LED’in her iki tarafı da 3,5 mm ise paketi 3535’dir. LED’in bir tarafı 28 mm diğer tarafı 35 mm ise paketi 2835’dir. İnternette bu şekilde paket numarasıyla arama yapabilirsiniz.

 3. Mehmet yaşın kaplan

  5 Ocak 2020 Pazar - 00:27

  Ustad ankarada kimse yapamiyor ya bu islemi 🙁 ben kendim de yapacak donanima sahip degilim.senin yardımcı olabilme şansın var mıdır? Muayeneden geçmiyor arac 🙁

  • Emre Yılmaz

   5 Ocak 2020 Pazar - 19:01

   Merhaba, mesajınıza istinaden gerekli yönlendirme yapılmıştır. Umarım sorununuzu kısa sürede çözersiniz.

 4. tevfik helvacı

  25 Ocak 2020 Cumartesi - 14:51

  audi a4 arka stoplar bir kısmı yanmıyon nerede tamir ettirebilirim

  • Emre Yılmaz

   25 Ocak 2020 Cumartesi - 21:40

   Merhaba, Ankara’da LED stop lambası tamiri konusunda çalışan arkadaşın iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Stop lambasını söktürüp götürmeniz gerekir. Ortalama tamir süresi 3 gündür. Kendisiyle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

   Mehmet Ali Sağlam
   0543 595 14 49

 5. Mehmet Selim

  14 Şubat 2020 Cuma - 09:40

  merhaba ustam ben arabama led stop uygulamasa yapacağım ama hangi ledlerden kullanmam lazım isim veya kod verebilir misiniz?

  • Emre Yılmaz

   15 Şubat 2020 Cumartesi - 14:08

   Merhaba Mehmet Bey, bu tarz uygulamalar standart dışı olduğu için yapılmasını önermiyorum. Bu sebeple size bir LED önerisinde bulunamayacağım.

 6. UFUK METİN

  25 Mart 2020 Çarşamba - 14:58

  MERHABA USTADIM BENİM 2014 PEJO 508 ARACIMDA SANIRIM DONANIMDAN ARKA SOTOP LARDAN SADECE 1 CİZGİ YANIYOR (ASLAN PENCESİ UYARLAMASINDA DİĞER UST MODELLERDE 3 STOPTA YANIYOR)FARDA LETLER VAR BUNLARI YAZILIMDAN BİLGİSAYARLA FAAL HALE GETİRMEK MUMKUNMU.İLGİNİZE COK TEŞEKKURLER. KOLAY GELSİN

  • Emre Yılmaz

   25 Mart 2020 Çarşamba - 19:07

   Merhaba, malesef aracınız hakkında yeterli bilgim yok. Bu yüzden size yardımcı olamayacağım.

 7. Orhan CELIK

  20 Haziran 2020 Cumartesi - 14:58

  Merhabalar , İstanbulda Led stop farı tamiri işlemini yapabilecek bir firma tanıyormusunuz?

  • Emre Yılmaz

   8 Temmuz 2020 Çarşamba - 10:57

   Merhaba, henüz İstanbul’da önerebileceğim bir kişi ya da firma tanımıyorum. Bu konuda araştırmalarımız sürüyor. Ziyaretçilerimizin bildiği ve hizmetinden memnun kaldığı bir yer olursa burada paylaşacağım. Ankara’daki Mehmet Ali Bey’e bazı arkadaşlarımız kargo ile stop lambalarını gönderdi. Dilerseniz siz de görüşebilirsiniz.

 8. Hakan

  24 Temmuz 2020 Cuma - 08:39

  Renault fluans sol stop led bozuk antalya önere bileceğiniz biri varmı

  • Emre Yılmaz

   24 Temmuz 2020 Cuma - 09:39

   Merhaba Hakan Bey, PTT Kargo ile Mehmet Ali Bey’e gönderin. Tamiri mümkünse tamir edip size geri gönderecektir. İsterseniz önceden WhatsApp’tan fotoğraflarını yollayın böylece tamir edilip edilemeyeceğini netleştirebilirsiniz.

   Mehmet Ali Sağlam
   0543 595 14 49

 9. metin akgün

  5 Ağustos 2020 Çarşamba - 13:39

  Emre bey; müsait olduğunuzda ararsanız sizinlede görüşmek isterim.

 10. Serkan

  16 Ağustos 2020 Pazar - 01:11

  Merhaba benim aracım 2004 Cadillac srx led stop ların bazıları gitti bursa da onerecegınız kımse varımdır

  • Emre Yılmaz

   16 Ağustos 2020 Pazar - 22:23

   Merhaba Serkan Bey, maalesef Bursa’da önerebileceğimiz bir yer bulunuyor. Ankara’da Mehmet Ali Bey’e kargo ile gönderebilirsiniz.

 11. Ömer Canoğlu

  16 Ağustos 2020 Pazar - 15:39

  Ön gündüz DRL Led tamiri de yapılıyor mu ? Ankara da ikamet ediyorum

  • Emre Yılmaz

   16 Ağustos 2020 Pazar - 22:24

   Merhaba Ömer Bey, evet LED gündüz farları da tamir edilebilir. Ankara’da ikamet ediyorsanız Mehmet Ali Bey’e göstermenizi öneririm.

 12. Ersin Ertuğrul

  15 Ekim 2020 Perşembe - 16:06

  Audi a4’lerde stop ledlerinin arızalanması kronik. Yazınızda bahsettiğiniz mehmet ali beyle iletişime geçtim. Ankara’da değilim ama kargoyla gönderdim. Kendisi iki günde halletti geri gönderdi. Kendisine teşekkür ederim.

 13. Bülent Can

  31 Aralık 2020 Perşembe - 22:05

  Merhaba geri takarken kullandığınız yapıştırıcı nedir acaba ?

  • Emre Yılmaz

   2 Ocak 2021 Cumartesi - 20:51

   Merhaba Bülent Bey, camı stop gövdesine yapıştırmak için epoksi yapıştırıcı ve şeffaf silikon kullanabilirsiniz.

 14. Burak topçuoğlu

  21 Ocak 2021 Perşembe - 19:03

  Merhaba hocam.
  Megane 4 touch ve icon donanımlı araçlarda c gündüz ledi mevcut. Ve bu ledler zamanla sararmaya başlıyor. Bu ledlerin değişimi mümkünmü? Burdan fotoğraf paylaşamıyorum sanırım. Google da megane 4 c led beyni diye aratırsanız beyin üstünde 3 adet led mevcut ve bunlar belli bir süre sonra sararıyor. Bunların onarımını yapabilir iseniz birçok kişi yaptırmak isteyecektir. İletişime geçebilirsek sevinirim.

  • Emre Yılmaz

   22 Ocak 2021 Cuma - 14:40

   Merhaba Burak Bey, görselleri inceledim. Bahsettiğiniz LED’ler kolayca değiştirilebilir.

 15. Mehmet

  22 Ocak 2021 Cuma - 02:25

  Ben audi a6 quattro nun arka sağ stop lambasını tamamen değiştirdim gene calışmadı sorun ne olabilir

  • Emre Yılmaz

   22 Ocak 2021 Cuma - 14:43

   Merhaba Mehmet Bey, sigorta ya da kablo tesisatıyla ilgili bir sorun olabilir.

 16. Ümit

  4 Şubat 2021 Perşembe - 23:07

  Merhaba çok güzel herkese yardımcı oluyorsunuz Allah razıolsun şimdi bizim elimizden geliyor elektrik işi LED ölçüsünü aldık diyelim 3535 ne LED olarak arattiricaz bunu SMD LED die mi normal ledler mi detayli açıklarsanız sevinirim teşekkürler şimdiden

 17. Bülent KAYIRAN

  30 Mart 2021 Salı - 13:39

  Mitsubishi ASX arka sağ stop led farı frene basınca yanıyor. Ancak normal açtığım zaman çok sönük yanıyor. Neredeyse yanmıyor gibi. Sinyal de düzgün çalışıyor. Yanlızca farları açtığımda arka sag park ışıklarım çok cok sönük. Göndersem tamir olur mu teşekkürler.

 18. Ozan

  2 Nisan 2021 Cuma - 00:50

  Sol sinyal ledlerinden belirli 2-3 tanesi bazen yanıyor bazen yanmıyor, yani tamamen sönmüş değiller fakat şansa bağlı olarak bazen bu hep aynı 2-3 lamba arıza yapıyor, neden olabilir? Onarım veya inceleme için İzmir’de gidebileceğim bir adres öneriniz var mı?

  • Emre Yılmaz

   2 Nisan 2021 Cuma - 09:36

   Merhaba Ozan Bey, LED’lerde çip arızası, devre kartında soğuk lehim problemi ya da oksitlenme olabilir. İzmir’de Mehmet Ali Bey’i ziyaret edebilirsiniz.

   Mehmet Ali Sağlam
   0543 595 14 49

 19. Ozan

  16 Nisan 2021 Cuma - 02:09

  Belirttiğiniz numarayı 3-4 kez aradım fakat malesef 2 haftadır İzmir’de değil ve ne zaman geleceğinin de belirsiz olduğunu söyledi, başka bir öneriniz var mı?

  • Emre Yılmaz

   19 Temmuz 2021 Pazartesi - 17:56

   Merhaba Ozan Bey, ziyaretçilerimiz onarım yapan diğer kişilerle ilgili çok şikayette bulundu. Bu nedenle başka bir kişiye yönlendirme yapmaktan çekiniyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir