İş İlanları
30 Haziran 2020 Salı

LED Stop Lambası Nasıl Tamir Edilir?

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED’ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

25 Temmuz 2019 Perşembe - 07:39

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED‘ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

Peki böyle bir durumda LED’lerin tamiri nasıl yapılır?

LED stop lambalarında LED’in değiştirilmesi standart duylu ampule sahip far gruplarındaki kadar kolay değildir. Çok büyütülecek bir operasyon değil ancak biraz el becerisi ve temel elektronik bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıdaki talimatları takip ederek yaklaşık 1 saat içerisinde onarımı tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacınız olabilecek aletlerden bahsedelim. Düz ve yıldız uçlu tornavida, lehim, lehim tabancası, bıçak, yapıştırıcı, silikon ve bunlara ek olarak arızalı LED’in yerine takacağınız yedek bir veya birden fazla LED‘e ihtiyaç duyabilirsiniz. Stop lambası içerisinde kullanılan LED hakkında bilginiz yoksa önce açıp arızalı LED’i çıkarttıktan sonra benzerini araştırabilirsiniz.

Öncelikle LED Stop lambası araç üzerinden sökülür. Bu işlem için her araçta farklı bir yol izlenmesi gereklidir. Stop lambasını çıkardıktan sonra bağlantı konnektörlerinden ayırarak lambayı tamir yapacağınız yere taşıyabilirsiniz.

Stop lambasının ön kapağını ince uçlu bir tornavida ile çıkartabilirsiniz. Tırnakları dikkatlice serbest bırakmalısınız. Bazı araçlarda bu kapak yapıştırılmış olabilir. Bu durumda lambayı sıcak hava tabancası veya saç kurutma makinesiyle ısıtmanız gerekebilir.

Ön kapağı ayırdıktan sonra reflektör ve devre kartını sabitleyen vidaları sökerek gövdeyi tamamen dağıtabilirsiniz. Baskı devre kartının yani LED’lerin olduğu bölümü ayırarak tamir işlemine başlayabilirsiniz.

Baskı devre kartını ve arızalı LED’leri bu haliyle fotoğraflamak, LED’lerin yönünü hatırlamanız için iyi bir yol olabilir. LED’lerin yönü içerisindeki noktalardan veya LED paketinin etrafındaki işaretlerden anlaşılabilir.

Yanmayan LED’lere herhangi bir DC güç kaynağından sırasıyla 2 V, 3 V, 6 V, 12 V gibi gerilimler uygulayarak LED’in arızalı olup olmadığını test edebilirsiniz. Genellikle bir LED arıza yaptığında bir grup LED yanmaz hale gelir. Ancak bu durumda diğer LED’ler sağlam olabilir.

Arızalı LED’i bulduktan sonra onu keskin bir bıçak yardımıyla yerinden çıkartabilirsiniz. Aslında lehimlenmiş LED’i sökmek için en iyi yol lehim tabancasıyla ısıtmaktır ancak bu şekilde baskı devre kartına zarar vermeniz olasıdır.

LED’i söktükten sonra yeni LED’i lehim tabancası yardımıyla dikkatlice yerine takmalısınız. LED’i yerine taktıktan sonra stop lambasının güç girişine 12 V gerilim uygulayarak tüm LED’lerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Onarım işlemi bittikten sonra, sökerken yaptığınız işlemleri tersten uygulayarak lambayı toplayabilirsiniz.

Onarılmış LED stop lambanızı aracınıza takın ve keyfini çıkarın.

12 Yorum

 1. Avatar

  Hasan

  16 Kasım 2019 Cumartesi - 19:51

  Ledi nereden bulabiliriz usta

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   16 Kasım 2019 Cumartesi - 20:34

   Bulunduğunuz şehirdeki elektronikçiler çarşısında bulabilirsiniz. Örneğin, Ankara’da elektronikçiler Ulus semtinde Konya Sokak’ta yer alır. İstanbul’da ise Karaköy veya Perpa’da bulabilirsiniz. Bu şehirlerde değilseniz internet üzerinden elektronik komponent satışı yapan siteleri inceleyebilirsiniz.

 2. Avatar

  Ahmet Zabun

  22 Kasım 2019 Cuma - 09:05

  Merhaba bu audide kullanılan Ledi sizden temin edebilirmiyiz veya hangi led kodu ile alabiliriz?

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   24 Kasım 2019 Pazar - 11:20

   Merhaba, öncelikle mevcut LED’in üzerinden ölçü almanız gerekiyor. LED’in her iki tarafını da mümkünse kumpas değilse hassas bir cetvel ile ölçünüz. Örneğin; LED’in her iki tarafı da 3,5 mm ise paketi 3535’dir. LED’in bir tarafı 28 mm diğer tarafı 35 mm ise paketi 2835’dir. İnternette bu şekilde paket numarasıyla arama yapabilirsiniz.

 3. Avatar

  Mehmet yaşın kaplan

  5 Ocak 2020 Pazar - 00:27

  Ustad ankarada kimse yapamiyor ya bu islemi 🙁 ben kendim de yapacak donanima sahip degilim.senin yardımcı olabilme şansın var mıdır? Muayeneden geçmiyor arac 🙁

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   5 Ocak 2020 Pazar - 19:01

   Merhaba, mesajınıza istinaden gerekli yönlendirme yapılmıştır. Umarım sorununuzu kısa sürede çözersiniz.

 4. Avatar

  tevfik helvacı

  25 Ocak 2020 Cumartesi - 14:51

  audi a4 arka stoplar bir kısmı yanmıyon nerede tamir ettirebilirim

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   25 Ocak 2020 Cumartesi - 21:40

   Merhaba, Ankara’da LED stop lambası tamiri konusunda çalışan arkadaşın iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Stop lambasını söktürüp götürmeniz gerekir. Ortalama tamir süresi 3 gündür. Kendisiyle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

   Sefa Şahin
   0538 855 81 06

 5. Avatar

  Mehmet Selim

  14 Şubat 2020 Cuma - 09:40

  merhaba ustam ben arabama led stop uygulamasa yapacağım ama hangi ledlerden kullanmam lazım isim veya kod verebilir misiniz?

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   15 Şubat 2020 Cumartesi - 14:08

   Merhaba Mehmet Bey, bu tarz uygulamalar standart dışı olduğu için yapılmasını önermiyorum. Bu sebeple size bir LED önerisinde bulunamayacağım.

 6. Avatar

  UFUK METİN

  25 Mart 2020 Çarşamba - 14:58

  MERHABA USTADIM BENİM 2014 PEJO 508 ARACIMDA SANIRIM DONANIMDAN ARKA SOTOP LARDAN SADECE 1 CİZGİ YANIYOR (ASLAN PENCESİ UYARLAMASINDA DİĞER UST MODELLERDE 3 STOPTA YANIYOR)FARDA LETLER VAR BUNLARI YAZILIMDAN BİLGİSAYARLA FAAL HALE GETİRMEK MUMKUNMU.İLGİNİZE COK TEŞEKKURLER. KOLAY GELSİN

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   25 Mart 2020 Çarşamba - 19:07

   Merhaba, malesef aracınız hakkında yeterli bilgim yok. Bu yüzden size yardımcı olamayacağım.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir