LED Sokak Aydınlatmaları Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunuyor

Amerika’nın Connecticut eyaletine bağlı, balon festivalleriyle ünlü Plainville kasabasına, ileri bağlantı özellikleri sunan ve Wi-Fi hub olarak kullanılabilen 1400’e yakın sayıda LED armatür yerleştirildi. Wi-Fi sinyalli LED armatürle sahip olan Plainville, buradaki şirketlere ve bölgede ikamet edenlere kendi internet servislerinden, evleri dışında da yararlanma imkânı sunacak.

LED Sokak Aydınlatmaları Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunuyor
01.11.2016
91
A+
A-

Amerika’nın Connecticut eyaletine bağlı, balon festivalleriyle ünlü Plainville kasabasına, ileri bağlantı özellikleri sunan ve Wi-Fi hub olarak kullanılabilen 1400’e yakın sayıda LED armatür yerleştirildi.

Wi-Fi sinyalli LED armatürle sahip olan Plainville, buradaki şirketlere ve bölgede ikamet edenlere kendi internet servislerinden, evleri dışında da yararlanma imkânı sunacak. Proje sonunda 360.000$ yatırım yapılan internetli LED armatürler, yılda 70.000$ enerji tasarrufu sağlayarak yaklaşık 5 yılda kurulum maliyetini amorti edecek.

Yaklaşık 123 LED armatürden 25 tanesi Erişim Noktası olarak, kalan 98 tanesi de şehre interneti yaymak için sinyal genişletici olarak tasarlandı. Erişim noktaları, belediye binasından gelen 10 mbps’lik Wi-Fİ sinyalini yakalayabiliyor. Standart Wi-Fi internet routerdan, bilgisayar ve cep telefonlarımızdaki wireless router üzerine radyo dalgaları ile sinyal yollanıyor.

Araştırmacılar LED ışık dalgalanması ile yeni bir iletişim yöntemi geliştirerek 300 mbps aktarım hızına çıkmanın yolunu buldu. Bu sayede sadece aydınlatma için gerekli enerji kullanılarak ve başka hiçbir ekstra enerjiye ihtiyaç duyulmadan internet, armatürler arasında yayılarak hiçbir hız kesintisi yaşanmadan tüm şehre yayılabilir hale geliyor.

plainville-wifi-led-sokak-aydinlatmasi

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.