LED Sokak Aydınlatmaları Roma’da Tartışma Yarattı

Roma, 2700 yıllık tarihsel geçmişi, antik mimarisi, ve zamana meydan okuyan güzelliği ile özellikle geceleri muhteşem bir şehir. Özellikle sıcak beyaz sodyum lambaları Roma’ya altın sarısı ile harelenmiş görüntüsü veriyordu. Son zamanlarda gerçekleştirilen LED aydınlatma dönüşümü Roma sakinlerini hararetli bir tartışmanın içine soktu.

LED Sokak Aydınlatmaları Roma’da Tartışma Yarattı
06.04.2017
252
A+
A-

Roma, 2700 yıllık tarihsel geçmişi, antik mimarisi, ve zamana meydan okuyan güzelliği ile özellikle geceleri muhteşem bir şehir. Özellikle sıcak beyaz sodyum lambaları Roma’ya altın sarısı ile harelenmiş görüntüsü veriyordu.

LED aydınlatmalarının avantajlarının en fazla olduğu alanlardan biri sokak aydınlatmaları göz önüne alındığında, Roma’da da bu değişim kaçınılmazdı.

Ancak New York Times‘ın haberine göre, bu değişim Roma sakinlerini hararetli bir tartışmanın içine soktu.

Roma’nın belediye başkanı Virginia Raggi, görevi devraldığında şehir aydınlatmalarının LED aydınlatmalar ile değişimine karar vermişti.

Yaklaşık 100.000 LED aydınlatma armatürü, 48.000.000 € tutarında bir bütçe ile değişime başladı. Bu proje ile sokak aydınlatması enerji kullanımında önemli bir tasarruf sağlanacak, aynı zamanda güvenlik artacak, karanlık kalan bazı bölgeler aydınlatılacaktı.

Ancak proje uygulamaya başlandığında, Roma sakinlerinden gelen tepkiler cesaret kırıcı boyutlara geldi.

Beyaz LED aydınlatma, geleneksel romantizmi yok ederken, şehre sert, güçlü, soğuk bir atmosfer veriyordu.

Sosyal medyada şehrin aydınlatmalarını hastane, morg, mezarlık aydınlatmalarına benzetenler oldu. Yine Facebook üzerinden yapılan bir yorumda değişim için şu benzetme dikkati çekiyor: “Mum ışığında bir akşam yemeğinden, yerel bakkaldaki dondurulmuş gıda reyonuna…

Diğer yandan karşıt görüşler de var; tasarruf, düşük çevresel etki vb. avantajlar da ağır basıyor. Aydınlatmanın Roma’nın cazibesi üzerinde çok az etkisi olduğunu savunuyor. “Roma, beyaz ışığa rağmen bile her zaman güzel.” önermesini söyleyenler de var.

Kent yönetimi ve Roma kültürel yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda şehir merkezinin daha sıcak bir ışıkla aydınlatılmasına karar verilmiş. Ancak LED sokak lambaları karşıtlarına göre böyle bir çözümle bile konfor sağlamak mümkün görülmüyor.

Tartışmaların olduğu başka şehirlerde olduğu gibi yine, AMA’nın (Amerikan Tıp Birliği) 2016 yılında aydınlatmanın halk sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yayınladığı raporu gündeme getirilerek tartışmaların dozu arttırılıyor.

Sonuç olarak LED aydınlatmaların birçok faydası olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Önemli olan doğru uygulamalar ile doğru sonuçlara varmaktır.  Kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin LED aydınlatma konusunda ne kadar önemli olduğu bu çalışmada da bir kez daha karşımıza çıkıyor.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.