İş İlanları
21 Mayıs 2022 Cumartesi

LED Mi, Tasarruflu Ampul Mü?

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

9 Kasım 2017 Perşembe - 07:05

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Çok eskiden evlerimizde yalnızca akkor flamanlı ampulleri kullanıyorduk. Ardından tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalara (CFL) geçiş başladı ve hemen hemen her evde kullanılmaya başlandı.

Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

Genel bir ifade kullanmak gerekirse, günümüz teknolojisiyle üretilen LED ampuller, tasarruflu ampullere göre watt başına daha parlak ışık vermektedir. Örneğin, 1000 lümen ışık elde etmek için 10W LED ampul kullanmanız gerekirken, bu ışığı 18W tasarruflu ampul ile elde edebilirsiniz. Yani LED ampul aynı ışığı daha az enerji tüketerek veriyor.

Günümüzde üretilen LED ampullerin pek çoğu 100 lm/W etkinlik faktörünün üzerine çıkmıştır. Bu da LED’lerin elektrik enerjisini daha yüksek verimle ışığa çevirdiğini göstermektedir.

LED ampuller piyasaya ilk çıktıklarında kendinden önceki nesil ampullere göre daha yüksek fiyatlarda satılıyordu. Bu yüzden evlerimize girmesi biraz zaman aldı. Bugün ise 18W tasarruflu ampul 5-6 TL‘ye alınabilirken, aynı ışık akısına sahip 10W LED ampul aynı fiyat aralığında satın alınabilir.

Ömür bakımından incelemek yapmak gerekirse tasarruflu ampuller 8.000 saat ömür sunarken, LED’lerde bu rakam 25.000 saat üzerine çıkabiliyor. Bu da günlük 3 saatlik kullanım ile 20 yılın üzerinde bir kullanım ömrü anlamına geliyor.

Toplam maliyet hesabında, yalnızca satın alma fiyatı değil, kullanım ömrü ve elektrik tüketimi de hesaba katılmalıdır.

LED ampuller hem verimliliği, hem kullanım ömrü hem de fiyat avantajıyla kendisinden bir önceki teknoloji olan kompakt floresan lambalara üstünlük kuruyor. Teknolojik ilerlemeler bu farkın zamanla giderek daha fazla açılacağını gösteriyor. Farklı bir teknoloji çıkana kadar, evlerimizin aydınlatılmasında mevcut en iyi teknoloji LED’ler olarak kabul edilebilir.

LED ampul almaya karar verdiyseniz, şimdi hangi LED ampulü alacağınız konusunda daha kritik bir seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için En İyi LED Ampul Nasıl Seçilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

10 Yorum

 1. Nilgün Gül

  23 Nisan 2019 Salı - 09:44

  Led ampul bahçe aydınlatması için uygunmu.

  • Emre Yılmaz

   23 Nisan 2019 Salı - 13:16

   Merhaba, LED aydınlatmaları bahçenizde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey diğer ampullerde olduğu gibi su, toz ve nemden korumaktır.

 2. İsmail Kayagil

  25 Ekim 2020 Pazar - 22:57

  Merhaba; E27 ince tip led ampüller bahçe aydınlatmalarda azami 3 ayda bozuluyor. Armatürler hava almadığından ısı nedeniyle uzun ömürlü olmuyor. Acaba tasarruflu ampül daha dayanıklı olur mu? Duylar plastik, porselen duy çözüm olur mu ?

  • Emre Yılmaz

   30 Ekim 2020 Cuma - 10:19

   Merhaba İsmail Bey, ince tip olarak bilinen duy E14’tür. E27 ise evlerde kullanılan standart duy türüdür. Her iki duy için de bilindik markaların ürünlerini tercih etmenizi öneririm.

 3. suleyman bac

  9 Aralık 2020 Çarşamba - 15:04

  Avize içi halojen ampulleri Led ile değiştirmek istiyorum.Avize içi AC motorda LED çalışır mı? Led için Motoru illa DC ile değiştirmemiz mi lazım? Değişim sonrası Led ampulde Elektrik çarpma Riski olur mu?
  şimdiden teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   14 Aralık 2020 Pazartesi - 09:35

   Merhaba, piyasada AC gerilim ile çalışan LED ampuller bulunmaktadır. Avize içerisindeki sürücüyü DC sürücü ile değiştirmek de mümkündür. Gerilim seviyesi düşük olduğundan (12V-24V) elektrik çarpma tehlikesi yaşamazsınız.

 4. Havva

  4 Nisan 2021 Pazar - 21:20

  Merhabalar benim oturma odam 17 metrekare cata E14 8 wattlık 600 lümenlik buji led ampülden kaç tane gerekli yardımcı olurmusunuz

 5. Yener Turhan

  16 Nisan 2021 Cuma - 22:11

  Merhaba, Ev de göz sağlığı için LED mi yoksa Sarı ampul mü tavsiye edersiniz. ?

  • Emre Yılmaz

   17 Nisan 2021 Cumartesi - 11:13

   Merhaba Yener Bey, evinizde 2700K renk sıcaklığında LED filament ampul kullanmanızı öneririm.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.