LED Işığı Altında Tahıl Üretimi Gerçekleştirildi

Heliospectra AB, CropTailor ile OlsAro ve Gothenburg Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü araştırmalar sonucunda, kontrollü bir ortamda sadece LED ışıktan faydalanarak hububat (yulaf ve arpa) yetiştirdi.

LED Işığı Altında Tahıl Üretimi Gerçekleştirildi
10.02.2017
41
A+
A-

Gelişen teknolojiyle birlikte coğrafya bilgilerimizi gözden geçirmemiz gerekebilir. Tarım araştırmaları için akıllı aydınlatma teknolojisinde dünya lideri olan Heliospectra AB, ünlü biyoteknoloji şirketlerinden CropTailor ile OlsAro ve Gothenburg Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü araştırmalar sonucunda, kontrollü bir ortamda sadece LED ışıktan faydalanarak hububat (yulaf ve arpa) yetiştirdi.

Böylece dünyanın herhangi bir bölgesinde bu ortam yaratılarak tahıl üretimi yapmak mümkün hale geldi.

Çalışılan aydınlatma koşullarında hem yulafın hem de arpanın filizlenip çiçek açtığı görüldü. Fakat özellikle kırmızı ışık altında yulafın aktivitesinde artış gözlemlenmedi.

Özellikle bazı bitkilerin tohum sayısındaki muazzam artış bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı’nın raporuna göre dünya nüfusu 2050 yılında 9.1 milyara ulaşacak ve gıda üretiminin bu nüfusu karşılamak için %70 oranında artış göstermesi sağlanmalıdır.

Bu durum göz önüne alındığında gerekli artışı sağlayabilmek için kaynakları israf etmeden üretimin yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmanın yarattığı imkanlar ile güneşten yoksun ülkelerin tahıl konusunda dışa bağımlılığı da azalabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.