İş İlanları
23 Temmuz 2021 Cuma

LED Gündüz Farı Tamiri Nasıl Yapılır?

LED’ler arıza yaptığında gündüz farı tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda arızalı LED’lerin yenileri ile değiştirilmesi gereklidir. Yetkili servisler, arızalı LED’lerin değişimi yerine farın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini söyler. Çünkü yalnızca LED çipinin değiştirilmesi, zaman alan ve tecrübe gerektiren bir işlemdir.

23 Aralık 2020 Çarşamba - 07:20

Araç far donanımlarının içinde ya da ön tampon üzerinde herhangi bir noktada kullanılan beyaz ışık şeridi ya da halkalarına gündüz farı adı verilir. Gündüz farları, araçların trafikte daha belirgin olması için kullanılmaktadır. Modern otomobillerin neredeyse tamamında gündüz farları standart olarak sunulmaktadır.

LED teknolojisinin sunduğu esnek uygulama imkânı, gündüz farlarında LED kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Gündüz farları kesintisiz bir ışık şeridi gibi görünse de aslında aydınlatma yalnızca bir ya da iki noktadan yapılmaktadır. LED ışığı, özel bir termoplastik olan polikarbonat malzemeden imal edilmiş düz, eğik, oval ya da yuvarlak ışık kılavuzu yardımıyla dağıtılır ve kesintisiz ışık görünümü sağlanır.

LED’ler arıza yaptığında gündüz farı tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda arızalı LED’lerin yenileri ile değiştirilmesi gereklidir. Yetkili servisler, arızalı LED’lerin değişimi yerine farın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini söyler. Çünkü yalnızca LED çipinin değiştirilmesi, zaman alan ve tecrübe gerektiren bir işlemdir.

LED gündüz farı tamiri için sıcak hava tabancası, lehim istasyonu, tornavida, bıçak, yapıştırıcı ve silikon gibi bazı araçlara ihtiyaç duyulur.

Öncelikle far araç üzerinden sökülür. Far üzerindeki muhafaza, kapak, lamba ve kablo demeti gövdeden ayrılır. Far camını tutan vidalar sökülür ve far camını gövdeden ayırma işlemine başlanır.

Çoğu araçta sızdırmazlığı sağlamak için far camı far gövdesine yapıştırılmıştır. Bu yapıştırıcıyı sökmek için sıcak hava tabancası ya da fırın kullanılır. Sıcak hava tabancasıyla cam ve far gövdesi arasındaki birleşim notaları ısıtılır ya da far fırında komple ısıtılır.

Yapıştırıcı gevşedikten sonra tornavida ve bıçak yardımıyla cam gövdeden ayrılır. Reflektör, lens gibi kapaklar çıkartıldığında LED kartı görünür.

LED’lere küçük gerilimler uygulanarak arızalı LED tespit edilir. Arızalı LED çipi, lehim tabancası ile sökülür ve yerine yeni LED çipi takılır. Kullanılacak LED’in çalışma gerilimi, sürüş akımı, parlaklığı ve ışık rengi orijinal LED ile aynı olmalıdır. Aksi durumda LED kısa süre içerisinde yeniden arızalanabilir ya da gözle görülebilir renk ve parlaklık farkları oluşabilir.

LED değişimi yapıldıktan sonra gündüz farına uygun gerilim (genellikle 12V DC) uygulanarak test edilir. Sökerken yapılan işlemler tersten uygulanarak lamba toplanır. Sızdırmazlığı yeniden sağlamak için birleşim noktalarına silikon uygulaması yapılır.

Onarım tamamlandıktan ve yeterince test edildikten sonra far araç üzerine takılabilir.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir