LED Farlar Sınıfta Kaldı

IIHS’nin yaptığı bir araştırmaya göre LED farların ortalama bir performans sergilediği görüldü. HID farlara göre bir adım geride kalan LED farların, teknolojik gelişmelerle birlikte aydınlatmalarının daha başarılı olabileceği düşünülüyor.

LED Farlar Sınıfta Kaldı
01.03.2017
220
A+
A-

Insurance Institute for Highway Safety (IIHS)’nin yaptığı araştırmaya göre orta segmentteki 31 farklı araçta kullanılan LED farlar (tümüyle) değerlendirildiğinde, farların ortalama bir performans sergilediği görüldü.

Şu anda hala yaygın olarak Halojen farlar kullanılsa da, far teknolojisindeki yeni gelişmeler doğrultusunda ideal odaklamalar iyileşmekte, adaptif farlar daha yaygın hale gelmektedir. Araç farlarının IIHS standartlarına göre yüksek puan alabilmesi için farların, araç sürücüleri için gereksiz parlama yapmadan çevreyi yüksek derecede aydınlatması gerekir. Yapılan testler sonucu 31 araç modelinden sadece Toyota Prius’un LED farları iyi puan aldı. 11 araç tatmin edici derecede aydınlatma sağlarken 9 araç ise ancak temel şartları sağlayabildi. 10 araç modeli ise yetersiz kalarak testte kötü sonuçlar elde etti. Bu kötü sonuçları alan araçlar arasında ise Mercedes C-Class, Audi A3, BMW 3 Serisi, VW Passat gibi pahalı araçlar da bulunuyor. Mercedes-Benz C-Class, Cadillac ATS and Kia Optima adaptif farlara sahip olma opsiyonu sunsa da adaptif ve geleneksel aydınlatma seçeneklerinin ikisi de kötü sonuç aldı. Özellikle Optima adaptif far opsiyonu ile geleneksel farlı olan modeline kıyasla iyi bir aydınlatma sağlarken, karşıdan gelen araçlara fazlaca parlama oluşturuyor.

HID (High-Intensity Discharge) bilinen adıyla XENON teknolojisi ile karşılaştırıldığında LED teknolojisi bir kademe geride kalsa da gelişen kontrol sistemleri sayesinde yansımaların engellenmesi ve daha kuvvetli LED’ler ile daha parlak bir aydınlatmanın sağlanması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Özge Cesur dedi ki:

  Merhaba Emre Bey,

  yazınızda bahsi geçen testin koşullarını bulma şansımız var mı acaba? Başka bir deyişle otomobillerde kullanılan led aydınlatma ürünlerine uygulanan ömür testleri için kaynak önerisinde bulunabilir misiniz?

  Teşekkürler

  1. Emre Kırcı dedi ki:

   Insurance Institute for Highway Safety web sayfası üzerinden söz konusu testlerin koşulları ve test sonuçları ile ilgili detaylı dökümana ulaşabilirsiniz.
   İlginize teşekkür ederim.