İş İlanları
23 Şubat 2021 Salı

LED Çeşitleri Nelerdir?

LED teknolojisi gelişiminde başlangıçta tek tipte LED üretilmesi planlanıyordu ancak zamanla bunun uygulanabilir bir yaklaşım olmadığı fark edilmiştir. Teknolojik gelişmelerle birlikte birbirinden farklı LED paket çeşitleri ortaya çıkmıştır. TH LED, Mid-power LED, High-power LED, COB (Chip-on-board) LED, CSP (Chip-scale package) LED ana paket platformlarıdır.

15 Ocak 2021 Cuma - 07:09

LED teknolojisi gelişiminde başlangıçta tek tipte LED üretilmesi planlanıyordu ancak zamanla bunun uygulanabilir bir yaklaşım olmadığı fark edilmiştir. Teknolojik gelişmelerle birlikte birbirinden farklı LED paket çeşitleri ortaya çıkmıştır. TH LED, Mid-power LED, High-power LED, COB (Chip-on-board) LED, CSP (Chip-scale package) LED ana paket platformlarıdır.

TH (Through hole) LED’ler, en eski ve en bilindik LED’lerdir. 5 mm LED ya da DIP LED olarak da bilinen TH LED’ler genellikle 0,02-0,1W düşük güç aralığında çalışır. Elektronik cihazların gösterge ışıklarında, küçük el fenerlerinde, küçük LED ekranlarda genellikle TH LED’ler kullanılmaktadır.

Mid-power LED’ler, 0,1-0,5W orta güç aralığında çalışır. Başlangıçta yalnızca ekran aydınlatmalarında kullanılan Mid-power LED’ler zamanla genel aydınlatma uygulamalarında kullanılmaya başlamıştır. Şerit LED’ler, LED ampuller, LED paneller gibi pek çok iç mekân aydınlatma ürünlerinde Mid-power LED’ler kullanılır. Mid-power LED’in içinde fosforla kaplanmış 1, 2 ya da 3 LED çipi bulunur. Fosfor kaplama ve LED çipleri, plastik kalıbın içerisine yerleştirilmiştir. Mid-power LED’ler düşük maliyetleri nedeniyle pek çok uygulamada High-power LED’lerin yerini almaya başlamıştır.

High-power LED’ler, 1-5W yüksek güç aralığında çalışır. Küçük bir alanda yüksek miktarda ışık üretilmesini sağladığı için el fenerleri, otomobil farları, sokak lambaları gibi çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Power LED olarak da bilinen High-power LED’lerin içinde büyük boyutta 1 ya da daha fazla LED çipi bulunur. LED çipleri, ısı dağılımını sağlamak için seramik bir tabakaya monte edilmiştir. Çipin üstüne fosfor uygulanmıştır ve üzerine yarım küre şeklinde silikon mercek yerleştirilmiştir.

COB LED’ler, 10-600W çok yüksek güç aralığında çalışır. Genellikle küçük bir kaynaktan çok yüksek lümen sağlamak için kullanılır. Çok sayıda LED çipi, metal alaşımlı baskı devre kartına ya da seramik alt tabakaya monte edilerek COB LED dizileri oluşturulur. LED dizisi, fosforla kaplanır ve COB LED oluşturulur. Yüksek ve alçak tavan aydınlatmalarında, LED projektörlerde, gömme armatürlerde, bitki yetiştirme lambalarında COB LED’ler kullanılmaktadır.

CSP LED’ler, Mid-power LED’ler ile benzer güç aralığında çalışır. CSP LED’ler Mid-power LED’ler gibi plastik bir kalıba sahip değildir. LED çipi bir taban üzerine yerleştirilir ve üzerine fosfor kaplama uygulanır. Bu da onları daha küçük ve daha düşük maliyetli bir alternatif haline getirmektedir. Bu basit yapı LED çiplerini daha iyi soğutmaya da yardımcı olur. CSP LED’ler, özellikle LED’li otomobil farlarında ve LED far ampullerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

SMD (Surface mount device), yüzeye monte cihaz anlamına gelir. SMD LED’ler baskı devre kartının yüzeyine lehimlenerek kullanılır. High-power LED’ler, Mid-power LED’ler ve CSP LED’ler SMD LED’lerdir. TH LED’ler ise 2 ya da daha fazla bacağa sahiptir ve bu bacaklar baskı devre kartı üzerindeki deliklerden geçirilerek lehimlenir.

LED paketlerinin çeşitliliği, farklı uygulama gereklilikleri, maliyet, verimlilik, renk kalitesi ve güvenlik hedefleriyle birlikte artmaya devam edecektir. Farklı LED paketleri, termal, optik ve elektriksel özellikleri iyileştirmekte ve aydınlatma armatürüne entegrasyonu kolaylaştırmaktadır.

2 Yorum

 1. Avatar

  Emre Taş

  15 Ocak 2021 Cuma - 15:05

  Lensler hakkında da bilgilendirme videosu yapabilir misiniz?

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   15 Ocak 2021 Cuma - 21:59

   Merhaba, mesajınız için teşekkür ederim. En kısa süre içerisinde böyle bir içerik hazırlayacağım.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir