İş İlanları
29 Mayıs 2020 Cuma

LED Bitki Yetiştirme Işığı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

LED teknolojisi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bir tanesi de iç mekan bitki yetiştiriciliğidir. LED ışık kaynakları, bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışığı en iyi şekilde sağlayabilir. Peki LED bitki yetiştirme lambası seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

24 Eylül 2019 Salı - 07:17

LED teknolojisi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bir tanesi de iç mekan bitki yetiştiriciliğidir. LED ışık kaynakları, bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışığı en iyi şekilde sağlayabilir.

Bitkiler için en iyi LED ışık kaynağını ürettiğini iddia eden dünya çağında pek çok üretici bulunmaktadır. Böyle bir durumda karar vermek zor olabilir. Ancak bazı noktalara dikkat ederseniz karar vermek sizin için biraz daha kolaylaşabilir. Peki LED bitki yetiştirme lambası seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Seçeceğiniz LED ışık kaynağının daha az ısı yayması gereklidir. Çünkü fazla ısı bitkilere zarar verebilir.

Küçük boyutlara sahip olmalı, daha az yer kaplamalıdır. Çünkü ne kadar büyük ışıklar kullanırsanız bitkiler için daha az alanınız kalır.

LED ışık kaynağınız 30.000 saatten fazla kullanım ömrüne sahip olmalıdır. Uzun ömürlü ışıklar kullandığınızda onları sık değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Düşük elektromanyetik radyasyona sahip olmalıdır. Elektromanyetik radyasyon bitkilere zarar verebilir.

Işık kaynağı civa ve zararlı diğer kimyasalları içermemelidir. Bu kimyasallar bitkilerinize ve çevreye zarar verebilir.

LED ışığı kararlı olmalı ve titreme yaratmamalıdır.

Lamba içerisinde kullanılan LED’ler yüksek ışık çıktısına sahip olmalıdır. Sistem içerisinde yüksek verimli LED’ler kullanıldığında aynı miktar ışığı üretmek için kullanılan enerji miktarı azalmış olur.

Güvenilir bir üretici veya tedarikçi tarafından sağlanan en az 3 yıl garantiye sahip olmalıdır.

Yeni bir sera kuruyorsanız veya mevcut seranızdaki aydınlatma sistemini yenilemek istiyorsanız yukarıdaki uyarıları göz önünde bulundurmanız gereklidir. Ürün seçimi yaparken bu uyarıları dikkate aldığınızda pişman olma olasılığınız çok düşüktür.

Aklınıza takılan sorular ve merak ettikleriniz için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

2 Yorum

 1. Avatar

  GreggDog

  10 Ekim 2019 Perşembe - 12:16

  Спасибо

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   11 Ekim 2019 Cuma - 09:14

   Спасибо за ваш комментарий.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir