İş İlanları
07 Temmuz 2020 Salı

LED Ampuller Neden Erken Bozuluyor?

Evinizde LED ampul kullanıyorsunuz ve erken bozulduğundan mı şikayetçisiniz? Yoksa eski tip ampuller daha uzun süre mi dayanıyordu? Pek çok tüketici sizinle benzer deneyimi paylaşıyor. Gelin bunun sebebine yakından bakalım.

26 Haziran 2020 Cuma - 07:30

Evinizde LED ampul kullanıyorsunuz ve erken bozulduğundan mı şikayetçisiniz? Yoksa eski tip ampuller daha uzun süre mi dayanıyordu? Pek çok tüketici sizinle benzer deneyimi paylaşıyor. Gelin bunun sebebine yakından bakalım.

Akkor flamanlı lamba olarak bilinen eski tip ampuller yaklaşık 1.000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Laboratuvar koşullarında LED’lerin ömrü (yalnızca LED) ise eski tip ampullerin ömründen 50 veya 100 kat daha fazladır. Yani LED kendi başına 50.000 – 100.000 saat boyunca arıza yapmadan çalışabilir.

Akkor ampulün temel olarak filaman adında sadece bir bileşeni vardır. Şebeke voltajı doğrudan bu filamana uygulanır. Bu da onun ısınmasına ve parlamasına neden olur. LED ampuller, akkor ampullerden daha karmaşık yapıdadır. LED ampullerde, ışık kaynağı olarak görev yapan LED’leri uygun koşullarda güçlendirmek için ayrı bir elektronik devre (sabit akım LED sürücü) kullanılır.

Birçok LED ampul temel olarak aşırı ısındığından, LED’in tahmini ömürlerinden daha kısa sürede arızalanır. Bu bazen ürün tasarımından kaynaklı bir sorunken bazen kullanım şeklinden de kaynaklanabilir.

LED’ler üzerindeki sürüş akımının yüksek tutulması ve soğutucu tasarımının yetersiz olması yaygın iki tasarım problemidir. Her iki durumda da LED’ler üretici tarafından belirlenmiş sınırların üstünde sıcaklıklara ulaşır ve bunun sonucunda arıza olasılığı artar.

LED ampul, hava sirkülasyonu olmayan dar bir alana veya kapalı bir gövdeye monte edildiğinde aşırı ısınma problemi görülebilir. Bu şekilde ısınma da arıza olasılığını artırmaktadır.

LED ampullerin kısa sürede bozulmasının LED dışındaki diğer sebebi de sürücü devre tasarımının zayıf olmasıdır. Düşük fiyat beklentisini karşılamak için üreticiler ürünlerinde bazen kısa süre dayanan ucuz bileşenler kullanmaktadır. 10.000 saatlik bir devre ile güçlendirilmiş 100.000 saatlik LED tabi ki beklenen ömrü karşılayamaz. LED’ler arıza yapmasa bile sürücü devresi akımı keserek lambanın çalışmamasına sebep olabilir.

Piyasada tanınmış, güvenilir üreticilere ait LED ampullerde ürünün bütünün ömür beklentisi hesaplanmıştır ve bu değer kutu üzerinde yer alır. Bu ömür genellikle 15.000 – 25.000 saat aralığındadır.

LED filament olarak bilinen içerisinde sarı tellerin (aslında küçük LED dizisi) görüldüğü LED ampuller genelde daha kısa kullanım ömrüne sahiptir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir