Karanlıkta Parlayan Yol Çizgileri Sokak Lambalarının Yerini Alabilir

Hollanda’da 500 metre uzunluğundaki otoyolda sokak lambaları, karanlıkta parlayan yol çizgileri ile değiştirildi. Yol çizgileri gündüz ışığı emen ve bu ışığı gece boyunca yayan özel bir boyayla kaplandı. Bu yenilikçi uygulama yoldaki görünürlüğü 90 metreden 900 metreye çıkardı ve kazaları yüzde 70 oranında azalttı.

Karanlıkta Parlayan Yol Çizgileri Sokak Lambalarının Yerini Alabilir
23.07.2019
876
A+
A-

Hollanda‘da 500 metre uzunluğundaki otoyolda sokak lambaları, karanlıkta parlayan yol çizgileri ile değiştirildi. Yol çizgileri gündüz ışığı emen ve bu ışığı gece boyunca yayan özel bir boyayla kaplandı.

Konsept tasarım ilk olarak 2012 yılında Daan Roosegaard tarafından önerilmişti. Bu tasarım 2013 yılında hayata geçirilecekti ancak devletin bürokrasi engeline takıldığı için bazı gecikmeler yaşanmıştı.

Uygulamayı yapan şirket, Heijmans ışık yayan yol boyalarını denemek için yoldaki diğer ışıkları kapattı. Ancak şirket yetkilileri yalnızca ışıklı boyaların yol güvenliği için yeterli olmadığını düşünüyor.

Konsept tasarımdaki inanılmaz vizyona rağmen hala bazı teknik sınırlılıkları ele almak gerekiyor. Örneğin, radyoaktif yeşil adı verilen boya bir günlük tam şarjın ardından yalnızca sekiz saat boyunca yanıyor. Buna ek olarak, yol çizgilerinin üzerinden araçlar geçtiğinde yıpranmaya karşı dayanıklı olup olmayacağı da cevaplanmamış sorular arasında yer alıyor.

Roosegaard’ın projesi içerisinde yalnızca karanlıkta parlayan yol çizgileri yer almıyordu. Aynı zamanda hava koşullarına tepki veren yol yüzeyleri için de çalışmaları vardı. Örneğin; sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde sürücüler için yol yüzeyinde bir uyarı simgesi belirecekti.

Roosegaard’ın tasarımda mükemmel bir çözüm olmasa da yoldaki görünürlüğü 90 metreden 900 metreye çıkardığı ve kazaları yüzde 70 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.