İş İlanları
07 Temmuz 2020 Salı

Gonyofotometre Nedir?

Gonyofotometre cihazı, bir ışık kaynağının ışık şiddeti dağılımını ve bu dağılımdan toplam ışık akısını hesaplamak için kullanılmaktadır. Gonyofotometre ölçümleri sonucunda IES ve LDT uzantılı ölçüm dosyaları elde edilir.

4 Ocak 2018 Perşembe - 07:10

Gonyofotometre cihazı, bir ışık kaynağının ışık şiddeti dağılımını ve bu dağılımdan toplam ışık akısını hesaplamak için kullanılmaktadır.

Gonyofotometre ölçümü, aydınlatma armatür yada lambaların bir, iki ve üç boyuttaki dağılımını, hangi yöne hangi açılarda ne kadar ışık akısı gönderdiğini ve bu ölçümlerden de parıltı diyagramlarını, UGR (Unified Glare Ratio) olarak tanımlanan kamaşma tablolarını ve özel aydınlatmadaki özel açılarının hesaplanmasını sağlar.

Gonyofotometre ölçümleri sonucunda IES ve LDT uzantılı ölçüm dosyaları elde edilir. Aydınlatma tasarımcıları bu dosyaları, optik simülasyon programlarının yardımı ile armatürlerin uygulanması planlanan alanlardaki istenen aydınlık düzeyi seviyelerini değerlendirmek için kullanmaktadırlar.

Gonyofotometre ile ne ölçülür?

Işık Şiddeti: Bir kaynağın, birim zamanda yaydığı ışığa denir. Birimi candela’dır (cd).

Aydınlık Düzeyi: Birim alanda birim yüzeye düşen ışık akısı miktarıdır. Birimi Lux’tur (lx).

Parıltı: Birim alandan belli bir doğrultuda geçen ışık şiddetidir. Birimi cd/m2’dir.

Yazının tamamı için LED’li Aydınlatma Armatürleri ve Lambalarının Fotometrik Testleri başlıklı içeriğimizi kontrol edebilirsiniz.

Burcu Suzan Alsaç
Linkedin

Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Burcu Suzan Alsaç, Vestel'de Kıdemli Test Uzmanı olarak çalışmaktadır. Alsaç, Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir