Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Giyim mağazasında ek bir ışıklandırma donanımı kullanmadan, mevcut aydınlatmalar yardımıyla fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyen bir takipçimiz bizden yardım istedi. Giyim mağazasında kaç lüks aydınlatma yapılmalıdır? Hangi ürünler kullanılmalıdır? Renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Merak edilen soruları, Aydınlatma Portalı kurucusu Emre Yılmaz cevapladı.

Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır?
06.03.2018
2.911
A+
A-

Soru:

Merhaba Emre Bey,

Blogunuza denk geldim, yazılarınızın bir çoğunu okudum hepsi de samimi ve akıcı. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum öncelikle.

Bir konuda vaktinizi alacağım, yorumlarınız bizim için çok önemli.

İnternet üzerinden bayan giyim ürünleri satıyoruz. Ürünleri herhangi bir paraflash veya softbox kullanmadan çekmek istiyoruz. Ofis içerisinde gün ışığına en yakın ışıklandırmayı kullanarak hem ofisin sürekli göze hitap eden bir tasarıma sahip olmasını istiyor, hem de çekimleri bu alanda yapmak istiyoruz.

Mağaza ışıklandırmalarında özellikle mücevher pırlanta satan mağazalar, giyim mağazalarına göre çok daha gözümüze hoş geliyor. Dışarıda güneş olmasa bile sanki içeride güneş ışığı varmış doğallığında ışık veriyor.

Bu konuda önerileriniz ne olur? Marka, watt, lümen, kelvin vs. gibi değerleri ne olmalı?

Ofisimiz toplam 60-70m2’lik bir alana sahiptir.

Teşekkürler,
İyi Çalışmalar

Cevap:

Giyim işi olduğu için yüksek CRI değerine (CRI 80, CRI 90 veya mümkünse CRI 95) sahip aydınlatmaları tercih etmenizi öneririm. CRI yani renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek renklerine ne kadar yakın gösterildiğini temsil eder. Gün ışığı CRI 100 olarak kabul edilir.

Difüzörlü backlight LED panel kullanırsanız homojen bir aydınlatma yapabilirsiniz. 60×60 cm ölçülerdeki LED paneller maliyet bakımından doğru tercih olacaktır. Renk sıcaklığı 4000K öneririm. Güç olarak genelde piyasada 36W ürünler bulunmaktadır. Marka çok çeşitli, bu yüzden üreticilerle görüşüp karar vermenizi tavsiye ederim. Hızlı Teklif Al formunu doldurarak, firmalardan teklif isteyebilirsiniz.

Yaklaşık 500 lüks aydınlatma seviyesi sizin için yeterli olacaktır. Ancak daha yüksek aydınlatma isterseniz 1000 lüks‘e kadar çıkmanız gerekebilir. Çok kabaca, 500 lüks için 70m2 alan için 10 tane 36W (3600 lümen) LED panel kullanmanız gerekir. 1000 lüks için aydınlatma sayısını 2 katına çıkartabilirsiniz. Dim edilebilir aydınlatmalar alırsanız, parlaklığı dilediğiniz gibi artırıp azaltabilirsiniz. Ancak bu tür LED paneller biraz pahalıdır. Dilerseniz lambaları dimli yapmak yerine 5+5 şeklinde gruplandırarak aydınlatmalarınızı ihtiyaç durumuna göre devreye alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.