Ev Ofis Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

COVID-19 virüsünün yaygın olduğu ve yaşam şeklimizi tamamen değiştirdiği bu günlerde “evden çalışmak” çoğumuz için yeni bir çalışma tarzı haline geldi. Ofislerimiz yerine artık çalışma saatlerimizi geçirdiğimiz ev ofislerimizin tasarımından bahsettiğimizde, aydınlatmanın genel konfor, sağlık ve konsantrasyonumuzu etkileyen önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Ev Ofis Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
25.12.2020
10
A+
A-

COVID-19 virüsünün yaygın olduğu ve yaşam şeklimizi tamamen değiştirdiği bu günlerde “evden çalışmak” çoğumuz için yeni bir çalışma tarzı haline geldi. Ofislerimiz yerine artık çalışma saatlerimizi geçirdiğimiz ev ofislerimizin tasarımından bahsettiğimizde, aydınlatmanın genel konfor, sağlık ve konsantrasyonumuzu etkileyen önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğumuz COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle kendimizi beklenmedik bir şekilde evden çalışırken bulduk. Moralimizi yüksek tutmak ve evdeyken işimize odaklanabilmek için evlerimizde sağlıklı ve konforlu çalışma alanları oluşturmak ihtiyacı doğdu.

Ev ofisler kişisel mekanlar olduklarından kullanıcıların karakterleri ve çalışma alışkanlıkları ile doğrudan ilişkilidir. Gün boyunca kullandığımız çalışma koltuklarımızda olduğu gibi aydınlatmada da sağlıklı ve doğru  seçimler yapmamız gerekir.

Çalışma alanlarımızdaki aydınlatma kalitesi verimliliğimizi etkiler. Bu kaliteyi yakalamak için çalışma saatlerimiz boyunca doğal ve yapay ışığı birlikte kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Doğal Işık

Doğal ışık, bir alanda olabildiğince yararlanmamız gereken en önemli ışık türüdür. Bir pencereye yakın çalışmak doğal ışıktan yararlanmamızı sağlarken, dış dünya ile bağlantı da moralimizi yüksek tutar.

Neden doğal ışık kullanmamız gereklidir?

 • Üretkenliği arttırır,
 • Yorgunluğu azaltır ve daha iyi uyku düzeni sağlar,
 • Serotonin (mutluluk hormonu) salınımını tetikler,
 • Enerji tasarrufu sağlar.

Yapay Işık

Bazı işlerimiz için diğerlerinden daha fazla ışığa, her bir işlev için de farklı tip aydınlatma türüne ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle ev ofis alanının birincil rolünü belirlemek, birden fazla ışık kaynağı kullanarak  katmanlı bir aydınlatma planı oluşturmak gereklidir.

Ev Ofisler İçin Üç Tip Işık Katmanı

Genel aydınlatma sağlamak için Ortam Aydınlatması. Sarkıt bir armatür bize bol miktarda ışık verebilir ve dekorasyonumuza hoş bir dokunuş katabilir. Standart downlight’lar da aynı şekilde genel bir aydınlatma sağlarken modern bir ev ofisi tasarımındaki ilk adım olabilir.

Odaklanmış Görev Aydınlatması, görev ışıkları, belirli bir işlevi gerçekleştirmemize yardımcı olacak güçlü odaklanmış ışıklardır. Bilgisayar çalışması, okuma ve yazma gibi günlük görevler, kaliteli bir görev / masa ışığı gerektirir. Görev alanına odaklanan bir ışık kaynağı, ayrıntıları görmemizi sağlar. Ayarlanabilir ve dimlenebilir bir masa lambası ile ışık kaynağı açısını farklı senaryolar için kullanabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar ekranının arkasına ışık olması, ekran parlaklığını dağıtacak ve yansıyan ışığın sertliğini azaltacaktır.

Vurgulu aydınlatma, iki fonksiyonel aydınlatma tipi olan ortam ve görev aydınlatmalarına ek olarak, ortam görselliğini iyileştirmek için dekoratif veya vurgulu ışıklar da kullanabiliriz. Ev ofis alanları için vurgulu aydınlatma sağlamanın kolay yolları, raf altlarına LED ışık şeritleri kullanmak, bir sehpa üzerinde abajur kullanmak, bir sanat eserini ya da mimari bir detayı ray tipi spot ile vurgulamaktır.

Katmanlı aydınlatma planımızı oluştururken doğru aydınlatmayı elde etmek için, kullanacağımız ışık kaynaklarını doğru seçmemiz ve doğru yerleştirmemiz gereklidir.

Ev Ofis İçin Aydınlatma Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Armatürün ışık dağılım tipi; doğrudan ve dolaylı aydınlatmayı birlikte kullanmak kamaşma ve keskin gölgeler olmadan optimum aydınlatma sağlayacaktır.
 • Işık kaynağının renk sıcaklığı ve renksel geriverim indeksi; 3000K-4000K odak ve konsantrasyonu korumak için uygun renk sıcaklıklarıdır.
 • Ürünün kontrol sistemi; dimlenebilir ve ayarlanabilir bir ürün, günün farklı saatlerinde aydınlatma seviyelerini ve renk sıcaklıklarını ayarlamaya yardımcı olacaktır.
 • Ürünün ayarlanabilirliği; ayarlanabilir veya mafsallı bir ürün tam olarak ihtiyacımız olan yerde ışık sağlayabilir ve çeşitli görevleri rahatça yapmamızı sağlar.

Ev ofislerimizde doğru aydınlatmaya sadece kendimiz için değil uzaktan çalıştığımız kişilerin görsel konforu için de ihtiyacımız vardır. Günümüzde toplantılarımızı ve müşteri görüşmelerimizi ev ofisimizden yapmamız gerekmektedir. Aydınlatma, örneğin bir video konferans toplantısında nasıl iletişim kurabileceğimizi etkileyebilir çünkü kötü bir aydınlatma sistemi çok fazla dikkat dağılmasına neden olabilir. Kontrast kamera için çok yüksek olabileceğinden, arkamızda doğrudan bir ışık kaynağından kaçınmak gereklidir. Kendimizi yukarıdan veya aşağıdan aydınlatmak doğru değildir. Gölgeleri en aza indirmek için bilgisayarın her iki tarafına yerleştirilmiş iki farklı ışık kaynağı kullanmak uygun olacaktır. Ayrıca odadaki tüm ışık kaynakları aynı renk sıcaklığında olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğim konulara dikkat ederek hazırlayacağınız bir ev ofis aydınlatma düzeni ile;

 • Yorgunluğu ve baş ağrısını azaltmak,
 • Göz yorgunluğunu ve rahatsızlığını en aza indirmek,
 • Ruh halini düzenlemek,
 • Üretkenliği motive ve teşvik etmek,
 • Enerji tasarrufu sağlamak

elde edebileceğiniz önemli faydalardır.

Son olarak ise, kullanımınıza en uygun çalışma ortamını yaratmak için ışık ile bazı denemeler yapmanızı öneririm. Bu sayede çalışma alanınızda kullandığınız malzeme, renk ve dokuların farklı aydınlatma şemalarında yaratacakları farklı etkileri görme ve dolayısı ile size en uygununu seçme şansınız olacaktır.

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.