İş İlanları
24 Temmuz 2021 Cumartesi

DIALux evo Raytracer

Raytracer DIALux’te ışık, gölge ve yansımaları daha gerçekçi bir görünümde simüle edebileceğiniz bir görselleştirme aracıdır. Eğitimin bu bölümünde Raytracer’ın kullanımı anlatılacaktır.

25 Temmuz 2016 Pazartesi - 08:35

Raytracer DIALux’te ışık, gölge ve yansımaları daha gerçekçi bir görünümde simüle edebileceğiniz bir görselleştirme aracıdır. DIALux ana ekranının üst kısmında Dışa aktar sekmesinin tıkladığınızda Raytracer kontrol ekranı sol menüde görüntülenecektir. Sol menüde görülen yüzey üstünde duran top simgesi Raytracer’daki yansıma özelliğini sembolize etmektedir.

DIALux-Egitimi-Raytracer

Fare yardımıyla 3B modunda istediğiniz açı ve konuma geçerek Raytracing başlat butonuna tıklayarak Raytracing işlemini başlatabilirsiniz. Özellikler başlığı altından kayıt edeceğiniz görselin çözünürlüğümü ayarlayabilirsiniz. Çözünürlük ne kadar büyük olursa işleme o kadar uzun sürecektir. Bu pencerede sonuçlar güncel değil şeklinde bir uyarı alıyorsanız, sağ üst tarafta bulunan Hesaplamayı başlat ikonu ile yeniden hesaplama yaptırabilirsiniz.

İşleme tamamlandığında yaratılan görsel yeni bir pencerede açılacaktır. Sağ alt köşesinde yer alan kapat butonuna basarak bu pencereyi kapatabilirsiniz. Oluşturulan resim alt kısımdaki Resimler başlığı altında görülecektir. Buradaki resmi seçtikten sonra Ad ve Tanımlama bilgilerini girebilirsiniz.

Resim kaydet seçeneğiyle de oluşturduğunuz Raytracer resimlerini .jpg, .png veya .bmp formatında kaydedebilirsiniz. Yüksek görüntü kalitesi ve dosya boyutunun küçük olması maksadıyla .jpg formatını kullanmanız tavsiye edilir. HDR seçeneğiyle ise görselinizi .exr formatında da kayıt edebilirsiniz.

DIALux-Egitimi-Raytracer-2

Eğer oluşturduğunuz bu raytracer görsellerini proje raporunda kullanmak istiyorsanız Kompakt raporlama modunda Görünümler başlığına tıkladıktan sonra, ekranınızın alt kısmında bulunan Sayfa ayarları penceresini büyüterek Görünüm seçimi bölümünden raporda kullanmak istediğiniz resmi seçebilirsiniz. Resim seçimini yaptıktan sonra aynı pencerenin Sol tarafta yer alan yenile butonuna basarak raporun görselinizi içerecek şekilde yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

3 Yorum

 1. Özcan

  20 Mart 2017 Pazartesi - 10:12

  İyi günler bir sorun olacaktı ,dialux te raytracing modunu çalıştıramıyorum donuk gösteriyor ve tıklanmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. NUR SAHUR

  22 Mayıs 2017 Pazartesi - 14:31

  Merhaba, Birşey sormak istiyorum dialux evo kullanıyorum ben. Bu prgramda render almak mümkün mü? Ben direkt olarak yeni görünüm kaydet butonunu kullanıyorum.
  Yardımcı olusanız sevinirim.
  Ayrıca benimde size yardımcı olabileceğim bir konu olursa seve seve yardımcı olurum.
  Saygılarımla

  • Emre Yılmaz

   22 Mayıs 2017 Pazartesi - 14:31

   Merhaba, DIALux evo’da Raytracer kullanarak render alabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir