İş İlanları
09 Mayıs 2021 Pazar

Ateş Böceklerinin Nano Yapısı OLED Verimliliğine İlham Kaynağı Oldu

Günümüzde pek çok firmanın kullandığı bir tasarım yaklaşımı olan biyomimikri yani “Doğadan ilham almak” gerçekten işe yarıyor. Nano Letters dergisinde yayımlanan araştırma sonucuna göre Koreli bilim insanları, ateş böceklerinin sahip olduğu nano yapıları taklit ederek OLED performansını önemli ölçüde geliştirdi.

12 Ocak 2021 Salı - 22:51

Günümüzde pek çok firmanın kullandığı bir tasarım yaklaşımı olan biyomimikri yani “Doğadan ilham almak” gerçekten işe yarıyor.

Nano Letters dergisinde yayımlanan araştırma sonucuna göre Koreli bilim insanları ateş böceklerinin sahip olduğu nano yapıları taklit ederek OLED performansını önemli ölçüde geliştirdi.

Bioluminesans böcekler ile karşılaştırıldığında ateş böcekleri bunların arasında en verimli ve en parlak olan böceklerdir. Asimetrik mikroyapıları ve uzunlamasına olan nano yapılara sahip ateş böceklerinin bu durumu taklit edilerek, OLED’ler PDMS (polydimethylsiloxane) sayesinde üretildi.

Bu sayede doğadan ilham alan yenilikçi çözüm ile OLED’lerin Dışsal Kuantum Verimliliği (External Quantum Efficiency) yüzde 61 oranında arttırıldı.

Bunun yanında süper Lambertian akıntı sayesinde görüş açısı da genişletildi.

Doğayı taklit ederek elde edilen yenilikçi çözümlere OLED teknolojisini de ekleyen Koreli bilim insanları, panel üretiminde lider pozisyonda olan firmalarının gücüne güç katacak gibi görünüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir