Antik Çağ Kapadokyası’nda LED Teknolojisinin İzleri

Antik Çağ Kapadokyası’nda LED Teknolojisinin İzleri
15.03.2016
252
A+
A-

Aydınlatma.gen.tr ekibi olarak Kapadokya bölgesine yaptığımız gezi sırasında ilk dikkatimizi çeken detaylardan biri de aydınlatmada LED kullanılması olmuştur. Gittiğimiz ilk destinasyon olan Uçhisar Kalesi, şehrin neredeyse her tarafından gözükmekte ve geceleri tüm görkemiyle parlamaktaydı. Nedir bunun sırrı diye araştırırken biraz da teknik olarak gözlem yaptık. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki peri bacasına, 300 metreden 130 Watt lensli LED projektör ile aydınlatma yapıldığını gördük.

uchisar-kale-led-aydinlatma-spel

Aydınlatma faaliyeti sadece dış manzara ile sınırlı kalınmamış, LED aydınlatma spotları ile kalenin içerisindeki antik duvarlar da inanılmaz bir biçimde aydınlatılmış.

uchisar-kale-ic-LED-aydinlatma

Yılların etkisiyle şekillenen duvarları günümüz medeniyetinin teknolojisi ile turistler için daha ilgi çekici hale getiren bu küçük ışık yayan diyotların görevi çok büyük.

uchisar-kale-ic-LED-aydinlatma-cappadocia

LED armatürler sadece antik eserler ile sınırlı kalmamış, yöredeki pek çok otel tarafından kullanılarak gece vakti bölgenin ışıl ışıl olması sağlanmış. Düz geometride duvarlara sahip pek çok otel duvar boyayan LED leri kullanarak, antik olan bu şehre aynı zamanda görkemli bir hava da katmış.

kapadokya-otel-LED-duvar-boyayan-cappadocia

Ekip olarak çok etkilendiğimiz bu gezi sonunda bir şehrin aydınlatması ne kadar ilgi çekici olursa, şehrin ana hatlarının da akıllara daha iyi kazındığı konusunda hemfikir olarak geri döndük.

kapadokya-gece-tur-cappadocia-night

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.