Aday Mühendis Nedir?

Kurumsal şirketlerde yetiştirilmek üzere yarı zamanlı istihdam edilen, hali hazırda eğitimi devam eden mühendislik öğrencilerine aday mühendis adı verilir. Aday mühendis programına üniversitelerin üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri katılabilir.

Aday Mühendis Nedir?
29.03.2022
2.694
A+
A-

Kurumsal şirketlerde yetiştirilmek üzere yarı zamanlı istihdam edilen, hali hazırda eğitimi devam eden mühendislik öğrencilerine aday mühendis adı verilir. Aday mühendis programına üniversitelerin üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri katılabilir.

Aday mühendisler, haftada en az bir gün şirket bünyesinde çalışır. Aday mühendis programının amacı mühendis adaylarını yetiştirmek ve şirkete kazandırmaktır. Mühendis adayları, bu program sayesinde iş yaşamını tanıma ve projelerin nasıl yürüdüğünü görme fırsatı bulur.

ASELSAN, TUSAŞ, FNSS, STM, Roketsan, Meteksan Savunma, MILMAST, Enerjisa, Ford Otosan ve Alp Havacılık gibi büyük şirketler, aday mühendis kadrosunda eleman alımı yapmaktadır.

Şirketler, aday mühendis başvuru şartlarında belirli bir not ortalamasının üstünü isteyebilir. Örneğin; ASELSAN’a aday mühendis olarak başvurabilmek için en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak gerekir. Aday mühendislere sunulan imkanlar şirketlere göre farklılık gösterse de genellikle asgari ücret, yemek ve servis sağlanmaktadır.

Aday mühendisler, aday mühendislik süreci tamamlandıktan sonra dönem içerisindeki performansa bağlı olarak şirket bünyesinde mühendis ünvanı ile istihdam edilebilir.

Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve benzeri bölümlerde okuyan öğrenciler, aday mühendislik programında ilgili şirketlere başvuruda bulunabilir.

Aday mühendis kavramı, savunma sanayi şirketleri ve büyük çaplı kurumsal şirketler tarafından ortaya atılmıştır. Bazı şirketlerde tecrübesiz mühendislere aday mühendis yaklaşımında bulunulmaktadır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Aday mühendis, mezuniyetini aldıktan sonra artık bir mühendis adayı değildir.

Başarı ve üstünlüğün nitelikli insan kaynağı ile sağlanacağı oldukça açıktır. Bu nedenle aday mühendis programı şirketler için son derece önemlidir. Aday mühendislik programı, bir iş yeri eğitimi gibi düşünülebilir. Birçok aday mühendis, mezun olduktan sonra aynı şirkette çalışmaya devam etmektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.