Zigana Tüneli’nin Eşsiz Aydınlatması

Toplamda 1.702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli’nin yarısı Trabzon’dan, diğer yarısı da Gümüşhane’den alınan elektrik ile aydınlatılıyor.

18 Ağustos 2017 Cuma, 08:05

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Toplamda 1.702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli‘nin yarısı Trabzon‘dan, diğer yarısı da Gümüşhane‘den alınan elektrik ile aydınlatılıyor.

Bundan 30 yıl önce yapımı tamamlanan Zigana Tüneli‘nin yapımına çift taraflı başlanması sebebiyle, enerjilendirme de o zamandan beri çift taraflı olarak yapılıyor. Tünelin her iki ucuna da enerji ayrı trafolardan sağlanıyor. Trabzon ve Gümüşhane tünelin aydınlatma işini ortak olarak yürütüyor.

Bazı zamanlarda tünelin yarısının aydınlık, yarısının karanlık olmasının sebebi bir tarafın Trabzon il şebekesinden, diğer tarafın da Gümüşhane il şebekesinden enerji alıyor olması. Gümüşhane il şebekesinde problem olduğunda Gümüşhane tarafı, Trabzon il şebekesinde arıza olduğunda ise diğer taraf karanlığa gömülüyor.

Tünel içerisinde arıza olduğunda ise arızanın hangi yarısında olduğuna bakılarak müdahale yapılıyor.

Kullanıma açıldığında dünyanın en uzun ikinci tüneli unvanını alacak 14,5 km uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli’nin enerjisini yalnızca Trabzon tarafından alacağı duyuruldu.

İçerik Önerileri

Uzungöl Ahşap Görünümlü Özel Direklerle Aydınlatıldı Karadeniz deyince akla gelen turizm merkezlerinden biri Uzungöl'ün çevre aydınlatması, 2,5 milyon lira bedelindeki dev proje kapsamında tamamlandı. Projede, bölgenin doğasına uyum sağlayacak şekilde ahşap görünümüne sahip 367 adet dekoratif aydınlatma direği kullanıldı.
Hatay’da 2 Yılda 6 Milyon TL Aydınlatma Yatırımı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. aydınlatma bakım, onarım ve yeni yatırım çalışmalarına hız verdi. Hatay'da 2015 yılında 2,5 Milyon TL'lik aydınlatma yatırımı yapan Toroslar EDAŞ, 2016 yılında harcamalarını 3,5 Milyon TL seviyesine taşımayı planlıyor.
Ankapark’ta Aydınlatma Çalışmaları Başladı Ankapark'ın aydınlatma uygulamalarında kullanılan LED teknolojisi, parkın güzelleştirilmesine yardımcı oluyor. Bu özel aydınlatma, Ankara'da son günlerde etkili olan kar ile birleşince büyüleyici bir manzara yarattı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *