Yüzme Havuzlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir. Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

23 Ekim 2017 Pazartesi, 07:55

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir.

Havuzlar, pencereler yardımıyla doğal ışığı, aydınlatma armatürleri yardımıyla da yapay ışığı alır. Bazen yalnızca doğal ışıkla bazen yalnızca yapay ışıkla aydınlatılır. Bazen de her ikisinin kombinasyonuyla ışıklandırma sağlanır.

Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Havuzda yarışmalar düzenlenmesi planlanıyorsa 500 lüks ve daha fazla aydınlatma seviyesine gerek duyulabilir.

Aydınlatmalar, özellikle ışık su yüzeyine 50 dereceden daha düşük açıyla ulaştığında, havuz yüzeyinde yansıma ve parlama yaratır. Bu istenmeyen bir durumdur, bu sebeple tasarım aşamasında doğru planlama yapılmalıdır.

Genellikle, aydınlatmalar doğrudan havuz üzerine yerleştirildiğinde böyle bir problem oluşmamaktadır. Sorun, aydınlatma armatürleri yan duvarlara yerleştirildiğinde ortaya çıkmaktadır. Düşük açıyla gelen ışık, su üzerinde bir yansıma yaratır bu da can kurtaranların yüzücüleri görememesine yol açabilir.

Su yüzeyinde oluşan parlamaya ek, aydınlatma armatürlerinin yüzücüler üzerinde rahatsızlık yaratacak kamaşma etkisi vardır. Bu kamaşma, aydınlatma armatürlerinin uygun konumda, uygun açıyla yerleştirilmesiyle önlenebilir. Endirekt aydınlatma armatürleri kamaşmayı önlemek için iyi bir seçenektir. Projektörler, duvar ve tavanlara yönlendirilerek kamaşma yaratmayan bir aydınlatma sağlanabilir.

Özellikle havuzun üzerinde konumlandırılmışsa aydınlatma armatürlerinin bakımı zor ve masraflıdır. Bu sebeple LED aydınlatma armatürleri gibi, uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen seçenekler değerlendirilebilir.

Elektrik kesintilerinde, güvenli aydınlatma seviyelerinin korunması için acil aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Aksi taktirde, elektrik kesintilerinde havuz karanlığa gömülecek, yüzücüler için oldukça tehlikeli olacaktır.

Genel aydınlatmaya ek olarak havuz içerisinde su altı aydınlatmalarıyla yansıma etkisinin azaltılması ve su altında aydınlatma kalitesinin arttırılması sağlanabilir. Bu tarz aydınlatmalar, güvenlik için de oldukça önemlidir.

Yüzme havuzları nemli alanlar olduğundan korozyona karşı dayanıklı aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir. Havuz genel aydınlatmasında kullanılacak aydınlatma armatürleri minimum IP54 koruma sınıfında olmalıdır. Havuz içinde, su altında kullanılacak aydınlatma armatürleri ise minimum IP68 koruma sınıfına sahip olmalıdır.

Son olarak çok önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Malesef, ihmalin olduğu, denetimin olmadığı yerlerde, aydınlatma ve aydınlatma tesisatlarından kaynaklı can kayıpları yaşanmaktadır. Aydınlatma armatürleriniz ne kadar iyi, bu armatürleri besleyecek elektrik tesisatınız ne kadar iyi olursa olsun, can güvenliği için mutlaka kaçak akım rölesi kullanılmalıdır. Bu ünitenin de sağlıklı çalışabilmesi için iyi bir topraklamaya ihtiyacı vardır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Alışveriş Merkezlerinde Renk ve Aydınlatma Eskiden, çevremizdeki tüm nesneleri ve var olan renklerini algılamak için kullanılan aydınlatma araçları, LED teknolojisi sayesinde, artık bizzat “rengi yaratan” olanaklara kavuştu. O yüzden, aydınlatmadan bahsederken, renklerin nasıl bir titreşim içerdiği ve ne gibi etkilere yol açtığına dair araşt...
Depo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Depolar genellikle doğal ışıktan mahrum alanlardır ve içerisinde yüksek raflar, dar koridorlar barındır. Depolarda iyi aydınlatma, sevkiyatı hızlandırır, deporadaki ürünleri ayırt etmeyi kolaylaştırır ve iş kazalarını önlemeye yardımcı olur. Peki iyi bir depo aydınlatması nasıl yapılır?...
Tünel Aydınlatma Tasarımı ve Simülasyonu Nasıl Yapılır? Tünel aydınlatma tasarımı ve simülasyonu için en çok kullanılan program Relux Tunnel'dir. Programın özelliklerinden biri olan otomatik pozisyonlama sayesinde bir tünel aydınlatmasını kısa sürede planlayabilirsiniz.
Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır? Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde ay...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *