Nuri Yunus Kocadağ TÜM YAZILAR

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Kompanzasyon Hesabı Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon, elektrik yüklerinin endüktif ve kapasitif özelliklerinden dolayı oluşan reaktif gücün azaltılarak, yükü besleyen şebeke elektriğinin akım ve gerilimi arasındaki faz farkının azaltılmasını amaçlayan elektriksel regülasyon yöntemidir. Peki kompanzasyon hesaplamaları nasıl yapılır?

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Kompanzasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon, elektrik yüklerinin ihtiyacı olan endüktif ve kapasitif elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayarak şebekeden çekilen elektrik enerjisinin akım ve gerilimi arasındaki faz farkını; tekil, grup veya merkezi olmak üzere 3 farklı tipte aktif ve pasif faz kaydırıcılar ile 0’a yaklaştırmayı amaçlayan sistem bütününe denir.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Jel Akü Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Elektrik enerjisinin elektrokimyasal olarak depolanması ve gerektiğinde kullanımını sağlayabilen kimyasal bileşene akü denir. Jel akü, elektrolit olarak kullanılan sıvı asite, silis tozu ilave edilip katılaştırılmasıyla oluşturulan elektrokimyasal yapı üzerinden aktif pozitif ve negatif plakalar arasındaki iyon alışverişinin sağlandığı kimyasal bileşimdir.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Otomatik Sigorta Nedir, Nasıl Çalışır?

Konut veya endüstriyel yapıların elektrik dağıtımından önceki ana girişlerinin elektrik panolarında ve dağıtım yapılan her yerde ayrı ayrı termal veya manyetik özelliğe sahip düşük gerilimli otomatik sigortalar kullanılır.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Kondansatör Nedir, Nasıl Çalışır?

Kondansatör ya da diğer adıyla kapasitör, elektrik devrelerinde; elektrik enerjisinin depolanması, filtrelenmesi, doğrultulması, zamanlama ve farklı tipte sinyal dalgalarının oluşturulması amacıyla kullanılan pasif devre elemanıdır.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Elektrik Sigortası Neden Atar?

Elektrik sigortası, elektrik tesisatı üzerinde beslenilen hat üzerindeki anlık yüksek gerilim, aşırı akım, kısa devre, nominal akımın üzerinde akım geçişi gibi elektriksel olumsuzlukların önüne geçebilmek için termik ve manyetik özelliklerle elektrik enerjisini kesen bir güvenlik önlemidir.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Dimmer Nedir, Nasıl Çalışır?

LED, Halojen, CFL gibi ışık kaynaklarının parlaklık seviyelerini kullanıcıların istediği seviyeye getirilmesini sağlayan güç elektroniği devre elemanlarından oluşan devreye dimmer adı verilir.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Kontrol kalemi, alçak gerilimin olduğu sigorta panosundan başlayarak tüm elektrik hattında, prizlerde, duylarda, yükler üzerinde elektriğin varlık veya kaçak durumunun tespiti için kullanılan temaslı veya temassız olarak gerilim algılayan en basit elektriksel test ekipmanıdır.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Tesla Bobini Nedir, Nasıl Çalışır?

Nicola Tesla’nın en önemli buluşlarından olan Tesla bobini, elektrik geriliminin yükseltilerek yüksek frekanslı düşük akım yoğunluğuna sahip bir çıkış ile elektrik gücünün kablosuz olarak aktarılmasını amaçlamaktadır.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

LED Sürücü Nasıl Çalışır?

LED, Işık yayan diyot (Light emitting diode), bir besleme kaynağı ile beslenerek anot ucundan katot ucuna doğru tek yönde akım geçirilmesiyle ışık meydana getiren yarı iletkendir. LED’lere, ancak uygun LED sürücüler ile sürüş akım ve gerilimi uygulandığında karakteristik özelliklerini maksimum seviyede sunabilirler.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Osiloskop Nasıl Çalışır?

Osiloskop, alternatif akımlı veya doğru akımlı elektrik sinyallerinin olduğu devre elemanları üzerindeki veya istenilen test noktalarındaki genlik, frekans ve dalga şekillerinin zaman ekseninde anlık olarak analiz edilmesini sağlayan ölçüm cihazıdır.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

ATMK 2015 Işık Yılı İçin Fotoğraf Yarışması Düzenledi

Bildiğiniz gibi UNESCO, 2015 yılını Uluslararası Işık Yılı (International Year of Light) olarak ilan etmişti. Bu kapsamda çeşitli ülkelerde etkinlikler düzenlenmişti. Ülkemizde de ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi) “Işık-Mekan-İnsan” temalı bir fotoğraf yarışması düzenlendi.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

LG Light + Building Fuarı’nda Driver on Board LED Modülünü Tanıttı

LG Innotek, Driver on Board adını verdiği yeni LED sürücü tasarımıyla LED modül ile sürücüyü bir araya getirerek, iç mekan aydınlatma çözümlerinde farklılık yarattı.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

2016’da Küresel LED Aydınlatma Pazarı 34,64 Milyar Dolar’a Ulaşacak

Digitimes tarafından yapılan araştırma ile 2016 yılında LED aydınlatma pazarının önceki yıla göre 4,1 milyar dolar artışla dünya çapında yaklaşık 34,64 milyar Dolar’a ulaşacağı belirtildi.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Ballıca Mağarası LED Aydınlatma İle Muhafaza Ediliyor

Tokat merkeze 26 km mesafede bulunan 680 metre uzunluk, 95 metre yüksekliğe sahip ve 8 salondan oluşan Ballıca Mağarası LED aydınlatma ile tanıştı.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Rafael Morgan’ın Işık Damlası Tasarımı

Musluk sağa sola çevrilerek parlaklığı değiştirilebilen LED lamba ile Morgan, Uluslararası LED Tasarım Yarışmasında üçüncülüğü kazandı.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

THORN’dan 90 cm Yükseklikte Sokak Aydınlatması

Fransa’nın en büyük havalimanı Charles de Gaulle’de Thorn Lightning firmasının yol aydınlatma uygulaması diğer yol aydınlatma uygulamalarından farklı olarak yere yakın olarak yapıldı. Orus LED adı verilen ürün yerden sadece 90 cm yükseklikten aydınlatma sağlıyor.

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

İzmir Havalimanı Vestel LED Aydınlatma Armatürleriyle Modernize Edildi

İzmir’de 2014’te yapımı tamamlanan Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Vestel LED aydınlatma ürünleri ile çok modern bir görünüme sahip oldu. İç Hatlar Terminali ziyaretçilerinin sıklıkla kullandığı iç mekanlarda Vestel LED Downlight armatürler kullanılırken, dış mekan aydınlatmasında ise Vestel LED Ephesus armatürleri ile şık ve verimli bir aydınlatma sağlanmış oldu. İç mekanda 540 adet 8 […]

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

Adıyaman’da Park ve Refüjler LED ile Renkleniyor

Adıyaman Gölbaşı Belediyesi park ve refüjleri LED aydınlatma ile tanışıyor. Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, park ve bulvarlardaki refüjlerin hem aydınlatma hem de dekoratif olarak güzel gözükmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Başkan; Adıyaman Bulvarı, Belediye parkı ve Gölpark’ta yapılan bu çalışmalarla Gölbaşı’nın gece ve gündüz düzenli, temiz ve aydınlık olarak hem halkın hem de ziyaretçilerin […]

Nuri Yunus Kocadağ
Nuri Yunus Kocadağ

EBV’den İstanbul’da LED Aydınlatma Semineri

EBV tarafından 30 Mart’ta İstanbul Polat Renaissance Bosphorus Hotel’de LED aydınlatma semineri düzenlenecek. LED seminerinde genel aydınlatma uygulamalarında, sinyalizasyon ve değişken mesaj sistemleri tasarım ve çalışmalarında, kızılötesi(Infrared) uygulamalarında, otomotiv aydınlatma uygulamalarında OSRAM OS çözümleri ve örnekleri ile genel aydınlatmada en çok karşılaşılan 10 soru ve cevabı verilecektir. Seminer katılımları ücretsiz ve İngilizce sunum için simültane […]