tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Üst Geçit Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Yaya üst geçitleri, gündüz güneş ışığıyla aydınlatılsa da, akşam karanlığında ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu aydınlatma aynı zamanda yayaların gece vakitlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar ve suç oranlarının düşürülmesine yardımcı olur.

09 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:00

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Şehirlerimizde yaya trafiğini güvenli bir şekilde sağlamak için her geçen gün daha fazla yaya üst geçidi inşa ediliyor. Yaya üst geçitleri, kurulumu kolay ve düşük maliyetli olması sebebiyle alt geçitlere iyi bir alternatiftir. Ayrıca, insanlar açık bir köprüden geçerken kendilerini daha güvende hisseder.

Yaya üst geçitleri, gündüz güneş ışığıyla aydınlatılsa da, akşam karanlığında ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu aydınlatma aynı zamanda yayaların gece vakitlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar ve suç oranlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Üst geçitler, hem işlevsellik açısından hem de dekoratif unsurlar göz ününde bulundurularak en iyi şekilde aydınlatılmalıdır.

Yaya üst geçidinde genel aydınlatma, geçidin kenarlarına yerleştirilen çok yüksek olmayan (3-4 metre) aydınlatma direkleri sayesinde sağlanır. Köprünün yapı unsurları kullanılarak farklı yerleşimler yapmak da mümkündür. Örneğin; yaya korkuluklarına yerleştirilecek özel ışık dağılımı sağlayan aydınlatma elemanlarıyla da yeterli miktarda aydınlatma sağlanabilir. Burada önemli olan yayaları rahatsız etmeden, ışık kirliliği yaratmadan yeterli miktarda aydınlatma sağlamaktır.

Yaya üst geçitlerinde ve benzer kullanım amacına sahip yaya yürüyüş yollarında 5 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Bu seviyelerde yapılan aydınlatma yayalar için güvenli bir ortam yaratır ve köprüde kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

Dekoratif aydınlatma ise, köprünün mimari detaylarının ışıkla vurgulanması ile yapılır. Bu vurgu aydınlatması ise wallwasherlar, projektörler, pixel LED‘ler, esnek neon LED‘ler ve buna benzer diğer aydınlatma çözümleri kullanılarak yapılır.

Uyumlu renklerin kullanıldığı, iyi aydınlatılmış bir üst geçit, gece karanlığında harika bir manzara yaratabilir. Aydınlatmasıyla ilgi çeken üst geçitler, bir çok fotoğrafın arka planında yer alacak ve şehrin tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Üst geçit aydınlatmasında kullanılan aydınlatma elemanları, dış ortam koşullarında çalışmaya uygun yapıda olmalı, suya, toza ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Enerji ve diğer kaynaklardan tasarruf için, ışık çıktısı yüksek, uzun kullanım ömrüne sahip ürünler tercih edilmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Kütüphane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kend...
Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bebek odalarında tüm eşyalar özenle seçilir ancak aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Bebeğinizin sağlığı öncelik verdiğiniz konular arasındaysa aydınlatmayı da aynı öncelikte değerlendirmelisiniz. Bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların gözleri oldukça hassastır. Bu sebeple gözle...
Bisiklet Yolu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamad...
Kamusal Alanlar ve Binalar Nasıl Aydınlatılmalı? Daha önceki yazılarımda; yollar ve ibadet alanlarına ilişkin aydınlatma yanlışlarına değinmiş, bazı önerilerde bulunmuştum. Kamusal alanlar ve yapılara dair çok farklı bir şey söylememiz elbette mümkün olmayacak... Temel yanlışlardan, yani gereksiz enerji harcamalarına yol açan eski tip armatürlerde...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *