tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Üst Geçit Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Yaya üst geçitleri, gündüz güneş ışığıyla aydınlatılsa da, akşam karanlığında ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu aydınlatma aynı zamanda yayaların gece vakitlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar ve suç oranlarının düşürülmesine yardımcı olur.

09 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:00

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Şehirlerimizde yaya trafiğini güvenli bir şekilde sağlamak için her geçen gün daha fazla yaya üst geçidi inşa ediliyor. Yaya üst geçitleri, kurulumu kolay ve düşük maliyetli olması sebebiyle alt geçitlere iyi bir alternatiftir. Ayrıca, insanlar açık bir köprüden geçerken kendilerini daha güvende hisseder.

Yaya üst geçitleri, gündüz güneş ışığıyla aydınlatılsa da, akşam karanlığında ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu aydınlatma aynı zamanda yayaların gece vakitlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar ve suç oranlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Üst geçitler, hem işlevsellik açısından hem de dekoratif unsurlar göz ününde bulundurularak en iyi şekilde aydınlatılmalıdır.

Yaya üst geçidinde genel aydınlatma, geçidin kenarlarına yerleştirilen çok yüksek olmayan (3-4 metre) aydınlatma direkleri sayesinde sağlanır. Köprünün yapı unsurları kullanılarak farklı yerleşimler yapmak da mümkündür. Örneğin; yaya korkuluklarına yerleştirilecek özel ışık dağılımı sağlayan aydınlatma elemanlarıyla da yeterli miktarda aydınlatma sağlanabilir. Burada önemli olan yayaları rahatsız etmeden, ışık kirliliği yaratmadan yeterli miktarda aydınlatma sağlamaktır.

Yaya üst geçitlerinde ve benzer kullanım amacına sahip yaya yürüyüş yollarında 5 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Bu seviyelerde yapılan aydınlatma yayalar için güvenli bir ortam yaratır ve köprüde kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

Dekoratif aydınlatma ise, köprünün mimari detaylarının ışıkla vurgulanması ile yapılır. Bu vurgu aydınlatması ise wallwasherlar, projektörler, pixel LED‘ler, esnek neon LED‘ler ve buna benzer diğer aydınlatma çözümleri kullanılarak yapılır.

Uyumlu renklerin kullanıldığı, iyi aydınlatılmış bir üst geçit, gece karanlığında harika bir manzara yaratabilir. Aydınlatmasıyla ilgi çeken üst geçitler, bir çok fotoğrafın arka planında yer alacak ve şehrin tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Üst geçit aydınlatmasında kullanılan aydınlatma elemanları, dış ortam koşullarında çalışmaya uygun yapıda olmalı, suya, toza ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Enerji ve diğer kaynaklardan tasarruf için, ışık çıktısı yüksek, uzun kullanım ömrüne sahip ürünler tercih edilmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Dersliklerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Dersliklerde görsel ve işitsel algının iyilik derecesi ile, eğitimden beklenenin elde edilmesi arasında bir paralellik olduğu çoktan beri bilinmekte ve bilimsel araştırmalara konu olmuş bulunmaktadır. Dersliklerde, sıralar üzerinde, olabildiğince düzgün yayılmış ve belirgin gölge oluşturmayan, ortal...
Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünü...
Kapalı Otopark Aydınlatması Nasıl Yapılır? Doğru aydılatılmamış ve karanlık otoparklar sürücüler ve yayalar için korkutucu olabilir. Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında, daha güvenli bir park alanı oluşturulmuş olur. Bu sayede insanlar kendini güvende hissederken, iyi de bir sürüş deneyimi sunulur.
Spor Sahalarının Aydınlatılması Spor sahalarının aydınlatılması, özellikle futbol sahaları için, 1950’lere kadar gitmektedir. O dönemde çok basitte olsa mevcut aydınlatma sistemleri ile belli bir aydınlatma yapılmaya çalışılmıştır. Günümüzde gelişen ve çoğalan televizyon yayınlarının sonucu olarak spor alanlarının aydınlatılması ç...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *