Türkiye’de LED Üretiliyor Mu?

Ülkemizde LED aydınlatma armatürleri ve LED ampul üretimi yapılsa da LED’ler hala yurtdışından ithal ediliyor. LED fiyatları gün geçtikçe düşüyor, bu da artık LED aydınlatma armatürünün toplam maliyetinde küçük bir kısmı oluşturuyor. Ancak küçük bir maliyet de olsa, dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Peki Türkiye’de LED üretilmiyor mu?

10 Ocak 2018 Çarşamba, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED günümüzde pek çok alanda kullanılmakta ve özellikle aydınlatma alanında kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemizde LED aydınlatma armatürleri ve LED ampul üretimi yapılsa da LED’ler hala yurtdışından ithal ediliyor. LED fiyatları gün geçtikçe düşüyor, bu da artık LED aydınlatma armatürünün toplam maliyetinde küçük bir kısmı oluşturuyor. Ancak küçük bir maliyet de olsa, dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Peki Türkiye’de LED üretilmiyor mu?

Bursa‘da 2005 yılında elektronik komponent üretimi yapmak için SECOL adında bir firma kuruldu. Firma 2009 yılına kadar LED üretimi için gerekli tüm ekipmanları temin etti ve SECOL markasıyla ürettiği LED‘lerin satışına başladı.

SECOL, TÜBİTAK ve KOSGEB‘den aldığı destekler ile aylık 500 bin adet LED paketleme kapasitesine ulaştı. Firma bünyesinde tel bağlama cihazı (wire bonder), yonga sabitleme (chip bonding), hassas dozajlama, plazma yüzey hazırlama sistemi ve otomatik dizgi hattı bulunuyor.

Firma, seramik, mid-power LED, power LED ve COB LED üretimi yapıyor. Bazı uygulamalarda firmaya ait LED’lerin kullanımına rastlansa da hala LED aydınlatma armatürlerinin büyük bir çoğunluğunda ithal ürünler kullanılıyor. İthal ürünlerinin tercih edilmesinin sebebi, üretim kapasitesi, kalite kaygısı ve düşük fiyat beklentisi olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde LED üretimi daha doğrusu LED paketleme işleminin yapılması gurur verici bir durum ancak üretilen ürünlerin rekabetçi olmaması kullanımının önündeki en önemli engel olarak görünüyor. LED paketlenmesi, mavi renkli LED çipinin fosfor kaplama ile beyaz ışık verecek LED haline getirilmesi olarak tanımlanabilir.

Umarız bu firma daha fazla destek alarak üretim kapasitesini arttırır ve artık Türkiye‘de üretilen LED aydınlatma armatürlerinde kendi LED’lerimizi kullanırız.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

5mm LED’ler Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanılabilir Mi? LED’ler beyaz ışık verme yetisi kazanmadan ve ışık seviyeleri düşük olduğu zamanlarda en çok 5mm kılıf formunda üretilip devrelerde sinyal ışığı olarak kullanılırlardı. Mavi akabinde beyaz ışık üreten LED keşfedildiğinde, genel aydınlatmada kullanılma fikri hayata geçmeye başladı. Peki 5mm LED'ler g...
LED Üzerindeki Isıyı Transfer Edebilmek İçin Malzeme Seçimi Cambridge Nanotherm firmasının Market Müdürü John Cafferkey Ledsmagazine dergisinde yayımlanan detaylı araştırmasını sonucunda yüksek güçlü LED’lerde soğutma mercek altına alındı. Yaygın pek çok LED mimarisi ve paketleme tiplerini içeren yazının faydalı olduğunu düşünerek yazıyı, siz okurlarımızla p...
LED’lerin Termal Yönetimi İçin Etkili Paketleme Seçenekleri LED aydınlatma her geçen gün daha da güçleniyor ve popüler hale geliyor. Ancak, hala üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar var. Termal zorluk diğer sorunlar arasında en önemlilerden biridir.
COB LED Nedir? COB, İngilizce 'chip on board' kelimelerinin baş harflerinden oluşan, paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir panel üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *