Türkiye’de Aydınlatma İthalatı Yüzde 40 Azaldı

Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.

01 Aralık 2017 Cuma, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.

Aydınlatma ürün gruplarında 2015 yılında 380 milyon Dolar ithalat yapılmışken, 2016 yılında bu rakam yüzde 40 oranında azaltılarak 228 milyon Dolar seviyesine çekildi. Aydınlatma ürünlerinin ithalatında, 2017 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 15 azalma bekleniyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından alınan önlemler neticesinde yerli üretim adına çeşitli yatırımlar yapıldı ve sektörel bazda istihdam artışı yaşandı.

Aydınlatma ürünlerinin ithalatında kısıtlama yapılınca yerli üreticiler tam kapasite çalışmaya başladı. Yerli üreticiler durumdan memnunken, tüketiciler fiyatların yükseleceği beklentisiyle endişe duyuyor.

İthal ürünlere ek vergi getirmek yerine, yerli üreticilere üretim desteği, arge desteği ve vergi indirimleri ile tüketiciyi etkilemeyecek bir çözüm üretilebilir miydi?

Bu önlemlerin sonucu ne olacak, tüketiciler bu durumdan etkilenecek mi hep birlikte göreceğiz.

İçerik Önerileri

Belediyeler Aydınlatma Giderlerini Ödemeyince Bakanlık Devreye Girdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karara göre, belediyeler ve il özel idarelerin genel aydınlatmaya ait giderlerine ait ödemeler artık belediyenin İller Bankası'ndaki genel bütçe geliri payından kesilecek.
Tarihi Köprüyü Aydınlatan Lambalar Çalındı Mimar Sinan'ın eseri Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü hırsızların odak noktası galine geldi. Köprü üzerindeki LED aydınlatma armatürlerinin bazıları yerlerinden sökülerek çalındı. Yalnızca köprü üzerindeki değil, köprü çevresindeki bazı LED armatürler de çalındı.
11. Ulusal Aydınlatma Kongresi ve 10. Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından gelenekselleştirilen, her iki yılda bir düzenlenen Ulusal Aydınlatma Kongresi ve Uluslararası Aydınlatma Teknoloji Fuarı 29 Mart - 1 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecektir.
LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı? LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *