Tungsten Lamba Yerine LED Lamba Kullanılır Mı?

LED lambalar günümüzde her alanda kullanılmaya başladı. Renk ölçüm cihazlarında Tungsten lamba yerine enerji tasarruflu LED lamba kullanılabilir mi? Bir kimyager arkadaşımız sordu, Aydınlatma Portalı kurucusu Emre Yılmaz cevapladı.

13 Mart 2018 Salı, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Soru:

Günaydın. Size iki sorum olacaktı.

Işık kabinlerinde lamba türlerinden INC- A tipi lamba kullanılmakta olup korelasyon renk sıcaklığı 2856 Kelvin olarak belirledik. Sorum şudur; bu renk sıcaklığı INC A tipi lambaya özgü müdür yoksa 2700-2900 kelvin aralığı verilebilir mi?

Renk spektrofotometresi cihazlarında kullanılan ölçüm lambasının gas filled tungsten (gaz doldurulmuş tungsten) veya LED olması arasında bir fark var mıdır? Şöyle bir yorum yapılıyor.
“Tungsten lambalar eski teknolojiye sahiptir ve elektrik akımıyla ısınan bir tungsten tel ile aydınlatma yapılır. Kısa süre sonra tel üzerinde aşınma ve kopmalar meydana gelmektedir. LED ışık kaynağı ise en uzun ömürlü lambalardır ve daha az güç harcamaktadırlar. Bu sayede batarya daha uzun ömürlü kullanılabilmektedir.” ve “LED lambalarının ışıltı rengi, metal parıltısını simüle edemez çünkü ışık elde etme konusunda biraz farklı bir ilkedir.”

Bu dezavantaj ve avantajları göz önüne alarak sizin yorumunuz nedir?

Bilgilerinizi rica ederim.

Cevap:

Kullandığınız lambaya özgü renk sıcaklığıdır. Lambanızın renk sıcaklığı 2850 K olarak geçer.

İkinci sorunuz için en önemli fark; renksel geriverim indeksidir. Tüm akkor ve halojen ampullerin CRI değeri 100‘e yakındır. Bu sebeple objeleri gerçek renklerine oldukça yakın gösterir. Günümüz teknolojisiyle üretilen LED‘ler, en azından piyasada bulabileceğiniz LED lambalar bu kadar yüksek CRI değerine çıkamaz. (CRI 90, CRI 95 LED’ler var.) Ölçüm cihazında düşük CRI değerine sahip bir lambanın kullanılması, hatalı ölçümler almanıza sebep olacaktır. Bu yüzden mevcut lambanızı kullanmaya devam etmenizi öneririm.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Çinli Üreticiler LED Paket Üretiminde Maliyeti Aşağı Çekmek İstiyor LED paket üretiminde Çin menşeli üreticiler devlet desteğiyle MOCVD üretimindeki tek eli kırarak maliyetleri aşağı çekmek istiyor.
Hindistan’da 1$’a 9W LED Ampul Dağıtılacak Times of India gazetesinin haberine göre Hindistan, LED tabanlı yurtiçi verimli aydınlatma programı kapsamında başkent Delhi'de 9W LED ampulleri ev ve ticari kullanıcılara 1$'ın biraz üzerinde dağıtacak.
LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı? LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?
Doktorlar LED Sokak Aydınlatmaları Hakkında Uyardı Amerikan Tıp Derneği sokak aydınlatmalarıyla ilgili resmi olarak bazı açıklamalarda bulundu. Beyan 14 Haziran'da Chicago'da gerçekleştirilen AMA yıllık toplantısında oybirliği ile kabul edildi. Bu açıklamanın ülkedeki yeni LED sokak aydınlatmalarının yükselişine tepki olarak geldiği belirtildi....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *