Tüketiciler Eşdeğer Güç Yerine Lümen Değerine Dikkat Etmeli

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

06 Aralık 2017 Çarşamba, 08:02

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

LED lambaların üzerinde genel itibariyle üç değer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi güç, diğeri lümen, bir diğeri de eşdeğer güç değeridir.

Güç, lambanın çalışır vaziyetteyken şebekeden çektiği toplam gücü belirtir. Yani aslında ne kadar elektrik faturası ödeyeceğiniz buradaki güce bağlıdır.

Lümen ise lambanın tam parlaklıkta çalışırken sahip olduğu toplam ışık çıktısını belirtir. Yani ne kadar fazla lümen, o kadar fazla ışık anlamına gelmektedir.

Eşdeğer güç ise, tüketicinin seçimini kolaylaştırmak amacıyla, LED lambanın lümen değerinin karşılık geldiği enkandesan ampul gücünü işaret etmektedir.

Örneğin 7,5W güçte çalışan LED lambanın 750 lümen olduğunu varsayalım. Güç; 7,5W, Lümen; 750 ama üçüncü bir değerden bahsetmiştik bu da eşdeğer güçtü. Peki bu lambanın eşdeğer gücü nedir?

Burada geçmişte bir teknoloji referans alındığından aslında değerler sabit ve yoruma açık değildir. Aşağıdaki tabloda enkandesan yani akkor flamanlı lambaların lümen değerleri gösterilmiştir. Burada LED lambanın lümen değeri hangi aralığa giriyorsa, karşılığındaki güç değeri eşdeğer güç olarak belirtilebilir.

Tablo 1 – Enerji Kullanımı ve Işık Çıktısı Tablosu (Iowa Eyalet Üniversitesi)

Örneğimize geri dönersek, 750 lümen LED lambamız 60W eşdeğeri olarak kabul edilebilir. Bu değerin üzerinde bir rakam yazılırsa, bu tüketiciler için yanıltıcı bir ifade haline gelir.

Örnek resimde görüldüğü üzere, üretici yada ithalatçı 880 lümen LED lambası için 80W eşdeğeridir diye belirtiyor. Yukarıdaki tabloya göre lambanın gerçekte 60W eşdeğeri olduğu açıkça görülmektedir.

Şekil 1 – Vitoone Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Başka bir üretici 1055 lümen ürünü için 75W eşdeğeridir diyor. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere doğru bir tanımlamadır. Ancak daha önce ele aldığımız diğer örnekte 880 lümen için 80W eşdeğeri yazılmıştı. Burada eşdeğer güce dikkat eden tüketicinin yanıltıldığını görmek hiçte zor değil.

Şekil 2 – Philips Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Bu durumu kontrol eden, denetleyen herhangi bir mekanizma yok. Bu boşlukta üretici ya da ithalatçıların vicdanıyla baş başa kalmış durumdayız. Bu yüzden LED lamba seçiminde tüketiciler bilinçlenmeli, eşdeğer güç yerine gerçek ışık çıktısını belirten lümen değerine dikkat etmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Lambalarda Arızaları Önlemenin Yolları LED'lerin değişim maliyeti ve zaman kaybının ortadan kaldırılması, yayılan ısı miktarının azaltılması ve enerji verimliliği gibi pek çok faydası vardır. Ancak, LED'ler bazı parametrelere dikkat edilmediğinde erken arıza eğilimindedir. Sektör standardı olarak kabul edilen LED lamba arıza oranı %3. Bu...
Modüler LED Aydınlatma Sistemleri Tasarımın gereksinimlerine uygun olarak puzzle parçaları gibi kullanabildiğimiz bu tip ürünler kompakt yapılarının içinde gövde, LED ve lens olmak üzere özetle 3 ana parçadan oluşuyorlar.
Türkiye’de LED Aydınlatma ve Çin Menşeli Ürünlerle Rekabet Gücü Türkiye'de aydınlatma sektörüne bakınca üç çeşit firma görüyorum. Birincisi şikayet edenler, ikincisi müşteriyi bilinçlendirmeye çalışanlar, üçüncüsü hiçbir şey yapmayanlar. Siz hangisisiniz?
LED Aydınlatmada Gizli Tehlike Çoğu üründe göz ardı edilen power factor (efektiflik) oranı, birçok alanda olduğu gibi aydınlatma verimi anlamında da son derece önemli bir kavramdır.

2 Yorum

 1. ahmet özer

  10 Ocak 2018 at 16:26

  merhabalar
  1020 m2 alanım var butayı 2550 wat toplam ışık vermem gerekiyor buda akkor lamba kullandığımda 11 lümen olarak kabul edersek 28050 lümen ısık ıhtiyacım var ve bunu 105 adet ampul kullanmalıyım. bu ampüller led olması halinde her ampül kaç vat olmalı.
  cevaplarsanız teşekkür ederim.

  • Emre Yılmaz

   11 Ocak 2018 at 11:16

   Merhaba Ahmet Bey,

   28 adet 1.000 lümen LED lamba kullanmanız uygun olacaktır. Üst seri LED ampuller yaklaşık 10W güçte bu değeri sağlayabilir. Bu noktada kutu üzerinde yazan lümen değerini dikkate almanız yerinde olacaktır.

   İyi çalışmalar dilerim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *