Toplantı ve Konferans Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Toplantı odalarında ve konferans salonlarında aydınlatma nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Ortalama düzgünlük ve renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Bu alanlarda kontrol sistemleri nasıl kullanılır? Detaylar yazımızda…

30 Ağustos 2017 Çarşamba, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Toplantı salonlarında, sunum yoluyla birebir görüşmelerden, büyük konferanslara kadar pek çok etkinlik gerçekleştirildiğinden, bu alanlarda dikkati toplamak çok önemlidir. Diğer bir taraftan, bu alanların tasarımı ve aydınlatması, şirket kültürünü misafirlere farklı bir yol ile iletmektedir.

Toplantı odaları ve konferans salonlarında 500 lüks aydınlatma seviyesi istenmektedir. Kamaşma derecesi 19 olmalı, ortalama düzgünlüğü ise en az 0,60 seviyesinde olmalıdır. Renksel geriverim indeksinin ise 80 veya daha yüksek bir değerde olması önerilmektedir. Bu tür alanlarda özel bir talep de aydınlatmaların kontrol edilebilir olmasıdır.

Kontrol sistemleri ile donatılmış aydınlatmalar, toplantı salonunun çeşitli kullanımları için esnek bir aydınlatma çözümü sunmaktadır. Tavan aydınlatmaları, genel aydınlatma için çok önemlidir. Bu amaçla verimli 4×14 veya 4×18 floresan aydınlatmalar kullanılabileceği gibi, daha yüksek verimli LED paneller de kullanılabilir.

Toplantı ve konferans salonlarında merkezi aydınlatma son derece önemlidir. Yetersiz ışık gözleri yorar ve konsantrasyon kaybına yol açar. İyi aydınlatma konsantrasyonu artırır.

Duvarları aydınlatmak için wallwasher armatürleri kullanılabilir, spot aydınlatmalarla da önemli alanlar vurgulanabilir, çeşitli aydınlatma düzenleri oluşturulabilir.

Toplantı salonunda not alma, sunum yapma veya sohbet etme gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilebilir, bu farklı etkinlikler farklı aydınlatma ihtiyaçlarını doğurur. Salondaki aktiviteye göre, aydınlatma senaryosunu değiştirebileceğiniz bir kontrol sistemi ve kontrol paneline ihtiyaç duyabilirsiniz.

Örneğin, bir sunum yapıldığı esnada sunum yapan kişinin yüzünü iyi görmek gereklidir. Bu ışık iyi bir kontrol sistemiyle ihtiyaç anında devreye alınabilir, istenildiği zaman kapatılabilir.

Dim edilebilir (parlaklığı değiştirilebilir) aydınlatmalar bu tür salonlarda tercih edilmelidir. Bu sayede sunum yaparken masanın üstündeki ışıkları kısabilirsiniz. Bu yolla konuşmacıya dikkat çekerken, katılımcıların not almaları için yeterli aydınlatmayı da sağlarsınız. Video sunumları için tüm ışıkları kapatabilirsiniz. Bu da ekranın görünürlüğünü arttıracak, dikkati üzerine çekecektir.

Toplantı salonları önemli iş fırsatlarının değerlendirildiği alanlardır. Bu yüzden şık bir iç mekân tasarımı, misafirlerinizi güveninin kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aydınlatma da bu tasarımın bir parçasıdır.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Aydınlatmada Enerji Kaybı Yanlış ışık kaynağı seçimi ile enerji kaybı çoğu kez %80~85 olabilmekte, değişik nedenlerle yararlanılamayan ışık akısı oranı ise %90'a ulaşabilmektedir. Her iki kaybın birlikte olması aydınlatmada enerji kaybının akıl almaz oranlara ulaşmasına neden olabilmektedir.
Tarihi Yapılar Aydınlatılmalı Mı? Dilerseniz konuya ters köşeden girelim. Bakalım; yapılanlar bizi pişman mı etmekte, aferin mi dedirtmekte ?.. Özellikle renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, tarihi binalarımıza ne kad...
Aydınlatma Gereksinimleri Aydınlatma, bireylerin görme ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğal ve/veya yapay ışığın kullanılmasıdır. İyi bir aydınlatma için ışığın yeteri miktarda olması tek koşul değildir. Bununla birlikte yaşadığımız mekanların aydınlatma düzeni başka koşulları da içermelidir....
Yatak Odalarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Yatmak ve iyi bir uyku için ihtiyacımız olan tek şey karanlıktır. Ancak yatak odasını yatmanın dışında başka şeyler yapmak için de kullandığımızdan, bu alanlarda aydınlatma önemli bir unsur haline geliyor. Genel itibariyle bir yatak odasında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *