Tam Spektrum Nedir?

Tam spektrum, bitki ve hayvanlar için yararlı tüm dalga boylarını kapsayan aydınlatma çeşididir. Güneş ışığının dünyaya ulaşan kısmı zamana, enleme ve atmosferik koşullara göre değişse de, güneş ışığı tam spektrum olarak kabul edilir.

17 Ekim 2018 Çarşamba, 07:27

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma kavramı hayatımıza girdiğinden beri çok farklı terimler öğrenmeye başladık. Bunlardan biri de tam spektrum ya da full spectrum kavramı. Bazı üreticiler, LED aydınlatma ürünlerinin tam spektrum ışık yaydığını belirtiyor. Peki, tam spektrum nedir?

Tam spektrum, bitki ve hayvanlar için yararlı tüm dalga boylarını kapsayan aydınlatma çeşididir. Güneş ışığının dünyaya ulaşan kısmı zamana, enleme ve atmosferik koşullara göre değişse de, güneş ışığı tam spektrum olarak kabul edilir.

Piyasadaki LED aydınlatma ürünleri üzerindeki tam spektrum kavramı bir teknik terim olmaktan uzak, genellikle ürünün doğal ışık kalitesini belirtmek için kullanılmaktadır. Tam spektrum olarak pazarlanan ürünler tüm görünür spektrum boyunca ışık üretebilir ancak bunu kesin bir şekilde eşit bir spektral dağılımla sağladığı söylenemez.

Tam spektrum lambalar genellikle sanat galerilerinde, akvaryumlarda, bahçelerde ve kapalı ortam bitki yetiştiriciliğinde kullanılır. Ancak bunun en verimli aydınlatma çeşidi olduğu söylenemez.

Tam spektrum aydınlatmalar, güneş ışığını taklit ettiğinden günlük hayatta kullanımının yararlı olduğu yönünde bir kanı vardır. Ancak bu tür ışıkların diğer elektrikli ışık kaynaklarından daha sağlıklı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Tam spektrum lambalar doğal güneş ışığını taklit eder ve yüksek parlaklıkta ışık üretir. Ancak, bu lambalar ışık spektrumunun kısa dalga boyu olan bir miktar mavi ışığa da sahip olduğundan, bu ışığa insanların uzun süre maruz kalması olumsuz etkilere yol açabilir.

Işık, sirkadiyen döngüleri düzenlemek için en önemli çevresel uyarıcıdır. Gün içerisinde güneş ışığına maruz kalıp, akşam saatlerinde güneş ışığını taklit eden bir ışığa maruz kalmak uyku problemlerine yol açabilir. Akşam saatlerinde daha az mavi ışık içeren, sarıya yakın sıcak renkli ışık kaynaklarının kullanılması daha doğru olacaktır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir