Spor Salonu (Fitness Merkezi) Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

22 Eylül 2017 Cuma, 07:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bazen sağlıklı yaşam için, bazen kaslı bir vücuda sahip olmak için, bazen ise sadece iş stresini atmak için kendimizi spor salonunda buluruz. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda oluşan bilinç ile, spor salonları her geçen gün daha fazla ziyaretçi ağırlıyor. Spor salonlarında alanın genişliğine, temizliğine, spor aletlerine, kalabalık olup olmamasına ve etkinlik programlarına dikkat edilir. Ancak bu salonlarda genel tasarım ve yerleşiminin dışında bir diğer önemli konu da aydınlatmadır.

Spor salonlarında aydınlatma, sporcuların konsantre bir şekilde çalışabilmelerini desteklemelidir. Spor salonu genelinde ortam aydınlatması, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için yeterli seviyede olmalıdır. İyi bir aydınlatma tasarımı mekanın çekiciliğini arttırabilir.

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

Aydınlatma armatürleri, özellikle spor aletlerinin üstünde, doğrudan kamaşmayı önlemek için dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Spor aletlerinin bulunduğu alanlarda yüksek aydınlatma seviyeleri istenir ancak bu aydınlatma, spot ışıklarla kullanıcıyı rahatsız edecek, yüzüne parlayacak şekilde yapılmamalıdır. Bu alanlarda ışığı daha yumuşak dağıtan, rahatsız edici olmayan ışık kaynakları tercih edilebilir.

Özel sınıflarda, parlaklığın artırılıp azaltılmasını, bazı ışıkların ayrı ayrı açılıp kapatılabilmesini sağlayan kontrol sistemine yoga, pilates, spinning, zumba gibi derslerin yapılmasında ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede istenilen ortamı yaratmak için ışıklar kontrol edilebilir veya belirli ışıklar kısılarak gün ışığından azami şekilde yararlanılabilir. Bazen gösteri, yarışma ve etkinlikler için daha karmaşık aydınlatma sistemine ihtiyaç duyulabilir.

Spor salonlarında bir diğer önemli konu da flicker etkisidir. Flicker, ışıktaki titreme, ışığın yoğunluğunun anlık olarak değişmesi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden spor salonlarında floresan ışıkların kullanımından kaçınmak doğru bir tercih olacaktır. Flicker etkisi, sporcular üzerinde yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir.

Yüksek tavanlara veya yüzme havuzlarının üzerine gelen ışıkların bakım ve onarımının zor olması sebebiyle, bu alanlarda uzun kullanım ömrüne sahip armatürler tercih edilmelidir.

Spor salonlarının aydınlatılmasında genellikle LED panel, downlight, lineer aydınlatmalar ve spot ışıklar kullanılmaktadır. Bazı salonları da gergi tavan aydınlatma sistemleriyle ışıklandırılmaktadır.

Unutmadan, doğal aydınlatma yani güneş ışığı da spor salonlarında etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Araştırmalar, gün ışığının konsantrasyonu arttırdığı ve kullanıcıların doğal ışık altında kendilerini dışarıda gibi hissettiğinden, yaz aylarında spor salonlarına daha fazla gitme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Market Aydınlatması Nasıl Yapılır? Market ve süpermarket aydınlatmaları nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Renk sıcaklığı ve ışık açısı neye göre seçilir? Işık denetimleri nasıl gerçekleştirilir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Müşteriler ışığın gücüyle yönlendirilebilir mi? Detaylar yazımızda......
Tarihi Yapılar Aydınlatılmalı Mı? Dilerseniz konuya ters köşeden girelim. Bakalım; yapılanlar bizi pişman mı etmekte, aferin mi dedirtmekte ?.. Özellikle renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, tarihi binalarımıza ne kad...
Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Çocuklarınızın yatak odası onlar için önemli bir alandır. Burası oynayabilecekleri, okuyabilecekleri, uyuyacakları ve hayal güçlerini geliştirebildikleri bir yerdir. Bu sebeple çocuklarınızın odalarını aydınlatırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *