Sokak Lambalarının Yüzde 75’i Akıllı LED Armatürlerle Yenilenecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75’inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75‘inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

Bildiği gibi LED teknolojisi akıllı aydınlatma sistemleriyle birleştiğinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Dünyada pek çok şehir 2025 yılına kadar akıllı şehir konseptine dahil olmayı planlıyor. Bu konseptte öne çıkan bir konu da akıllı aydınlatma sistemleri.

Geride bıraktığımız süreçte İstanbul‘da örnek bir akıllı LED aydınlatma projesi yapılmıştı.

Bu projede oluşturulan sistem, yoldan geçen araçların sayısına ve hızına göre aydınlatma sistemini yönetebiliyor. Bu sistem ile enerji tasarrufunun yanında trafik güvenliğinin artırılması hedefleniyor.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin önemi dünya genelinde bilinse de ülkemizde hala yeterli miktarda üreticinin odağında değil.

Bakanlığın yaptığı açıklama sonrasında bu alanda Ar-Ge çalışmalarının ve yatırımların hız kazanması bekleniyor.

İçerik Önerileri

LED Sokak Aydınlatmaları Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunuyor Amerika'nın Connecticut eyaletine bağlı, balon festivalleriyle ünlü Plainville kasabasına, ileri bağlantı özellikleri sunan ve Wi-Fi hub olarak kullanılabilen 1400'e yakın sayıda LED armatür yerleştirildi. Wi-Fi sinyalli LED armatürle sahip olan Plainville, buradaki şirketlere ve bölgede ikamet eden...
11. Ulusal Aydınlatma Kongresi ve 10. Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından gelenekselleştirilen, her iki yılda bir düzenlenen Ulusal Aydınlatma Kongresi ve Uluslararası Aydınlatma Teknoloji Fuarı 29 Mart - 1 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecektir.
Li-Fi Pazarı 2023’te 75,5 Milyar Dolara Ulaşacak PureLifi, GE, Philips, Oledcomm, LVX gibi sektördeki ana katılımcıları ile şahlanması beklenen Li-Fi pazarı 2023’te 75 buçuk milyar dolara ulaşacak.
Vestel LED Aydınlatma Alanında Büyümek İstiyor Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan Ekonomist dergisine yaptığı açıklamada LED aydınlatma alanında büyümeyi hedeflediklerini belirtti.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *