tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

14 Mart 2018 Çarşamba, 12:40

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Bu projeye New York Polis Departmanı (NYPD), Belediye Başkanlığı Ceza Mahkemesi, Belediye Konut İdaresi destek verdi. Seçilen 80 konut daha önce bir biçimde suça karışmış olan hanelerden seçildi. Bu konutlar ikiye ayrıldı ve yarısının çevresi aydınlatılırken yarısına bu konuda özel bir çalışma yapılmadı.

Çalışmada aydınlatılan sokaklarda suç oranının düştüğü tespit edildi.

Artan aydınlatma seviyesi, cinayet, soygun ve fiziksel saldırıların yanı sıra mülkiyet suçlarını içeren suçlarda da yüzde 7’lik bir azalmaya yol açtı.

Özellikle geceleri, indeks suçlarında yüzde 39’luk bir azalma oldu. ABD ve İngiltere’de son yirmi yıldır yapılan aydınlatma çalışmaları sonucunda yazılan raporlar gösteriyor ki; geceleri işlenen suçlar, aydınlatma ile ters orantılı.

Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, yapılan yeni aydınlatmanın sosyal konut sakinleri üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor ve bu evlerde yaşayanların üçte ikisi, kendini bu proje başladığından beri daha güvenli hissediyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Göçmen Kuşlar İçin Mavi-Yeşil Sokak Aydınlatmaları Tercih Edildi Beyaz ışık, göç eden hayvanların yönlerini bulamamasına ve dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle Philips, petrol ve gaz şirketlerinin fonlarıyla sokak aydınlatmalarını mavi-yeşil renkte kuruyor.
Aydınlatma Araştırma Merkezi, AMA’nın LED Raporuna Cevap Verdi LED aydınlatmanın yanlış kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen American Medical Association, sık yapılan hataları engellemek için bir aydınlatma rehberi yayımladı. Bilinçli üreticilerin revize ettiği LED ışık kaynaklı aydınlatma elamanları artık size kabus yaşatmayacak.
GE Aydınlatma ABD’de İki Üretim Tesisini Kapattı GE Aydınlatma, Lexington, Kentucky’de bulunan iki geleneksel aydınlatma üretim tesisini Ağustos 2017 tarihi itibariyle kapatacağını duyurdu. Bu iki fabrikanın kapanmasının kentteki yaklaşık 400 çalışanı etkileyeceği tahmin ediliyor.
Böceklerdeki Azalmanın Işık Kirliliğiyle İlgisi Olabilir Mi? Berlin’deki Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries’den (Leibniz Tatlısu Ekolojisi ve İçsu Balıkçılığı Enstitüsü) bilim insanları, 2017’de yapılan önceki çalışmanın bulgularına göre son 27 yıl içinde uçan böcekler biyokütlesinin %75 gibi sarsıcı bir oranda düşmesinin nedenlerini...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *