Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

14 Mart 2018 Çarşamba, 12:40

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Bu projeye New York Polis Departmanı (NYPD), Belediye Başkanlığı Ceza Mahkemesi, Belediye Konut İdaresi destek verdi. Seçilen 80 konut daha önce bir biçimde suça karışmış olan hanelerden seçildi. Bu konutlar ikiye ayrıldı ve yarısının çevresi aydınlatılırken yarısına bu konuda özel bir çalışma yapılmadı.

Çalışmada aydınlatılan sokaklarda suç oranının düştüğü tespit edildi.

Artan aydınlatma seviyesi, cinayet, soygun ve fiziksel saldırıların yanı sıra mülkiyet suçlarını içeren suçlarda da yüzde 7’lik bir azalmaya yol açtı.

Özellikle geceleri, indeks suçlarında yüzde 39’luk bir azalma oldu. ABD ve İngiltere’de son yirmi yıldır yapılan aydınlatma çalışmaları sonucunda yazılan raporlar gösteriyor ki; geceleri işlenen suçlar, aydınlatma ile ters orantılı.

Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, yapılan yeni aydınlatmanın sosyal konut sakinleri üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor ve bu evlerde yaşayanların üçte ikisi, kendini bu proje başladığından beri daha güvenli hissediyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

LED Sokak Aydınlatmaları Üzerinde Kamaşma Önleyiciler Kullanılmalı İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı. Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek içi...
Trafik Kameraları Yolları Daha Akıllıca Aydınlatmaya Yardımcı Olacak Trafik ile aydınlatma sistemlerinin entegre edildiği, patent başvurusu yapılan InSight isimli sistem ilk kez Spokane'de deneniyor. Sistem, algoritmalarla donatılmış kameralar kullanarak, trafik akışı gibi değişkenlere bağlı olarak aydınlatmanın en iyi nasıl değiştirileceği konusunda karar veriyor....
Singapur Sokaklarında Akıllı LED Aydınlatma Dönüşümü Başladı Dünya çapındaki LED sokak aydınlatması dönüşümüne Singapur da ayak uydurdu. Uzaktan kontrollü LED aydınlatma üniteleri sayesinde, hava koşullarına göre aydınlatma derecesi tek merkezden ayarlanabilecek ve en az %25 enerji tasarrufu sağlanılacağı düşünülüyor.
Doktorlar LED Sokak Aydınlatmaları Hakkında Uyardı Amerikan Tıp Derneği sokak aydınlatmalarıyla ilgili resmi olarak bazı açıklamalarda bulundu. Beyan 14 Haziran'da Chicago'da gerçekleştirilen AMA yıllık toplantısında oybirliği ile kabul edildi. Bu açıklamanın ülkedeki yeni LED sokak aydınlatmalarının yükselişine tepki olarak geldiği belirtildi....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *