Sokak Armatürleriyle Sıradışı Bir AVM Aydınlatması

Ankara’da büyük bir alışveriş merkezi aydınlatma konusunda yetersizlikten şikayetçiydi. Mimarların aklına bir fikir geldi ve alışveriş merkezi içine direkler ve LED’li sokak armatürleri yerleştirildi. Yol aydınlatması için tasarlanmış armatürler başta aydınlatma sorununu çözmüş gibi görünse de başka bir problemi gündeme getirdi.

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Ankara’da büyük bir alışveriş merkezi aydınlatma konusunda yetersizlikten şikayetçiydi. Mevcut sarkıt aydınlatmalar mağaza önlerinin ve alışveriş merkezi genelinin yeterli seviyede aydınlatılmasına yardımcı olmuyordu. Bu sırada mimarların aklına bir fikir geldi ve alışveriş merkezi içine direkler ve LED’li sokak armatürleri yerleştirildi.

Yol aydınlatması için tasarlanmış armatürler başta aydınlatma sorununu çözmüş gibi görünse de başka bir problemi gündeme getirdi. Sokak armatürlerinden yayılan parlak ışık direk olarak göz tarafından rahatsız edici olarak algılanıyor. İnsanlar aydınlatmaların gözlerini aldığını, rahatsız edici bir ortam oluştuğunu belirtiyor.

Parlak ışıklar kontrolsüz bir biçimde alışveriş merkezi içerisinde yayılıyor. Asıl görevi yollarımızı aydınlatmak olan armatürler, alışveriş merkezi içinde kullanınca böyle sorunları öngörmek zor olmamalıydı.

Aydınlatma önemli bir konu. Yaşadığımız tüm mekanların aydınlatmalarını tasarlarken, özellikle böyle toplumun geniş bir kesimini ağırlayan mekanlarda profesyonel aydınlatma tasarımcılarından destek almak gerekiyor. Yalnızca bir elektrikçi ve bir mimarla aydınlatma tasarlanmıyor. Bu işin eğitimini almış uzmanlar ile çalışılmalı en azından fikirleri alınmalı.

Prof. Şazi Sirel 2011’de yayınladığı “Aydınlatma Uzmanlarının Mimarlara Seslenişi” yazısında adeta bu duruma bir gönderme yapılıyordu. Yazıda “Işığa, mimari kavramın ve tasarımın bir elemanı statüsü verilmelidir. Aydınlatma, mimari boyutları belirtmeli, teknik bir tesisat gibi olmamalıdır. Mimarların, aydınlatma konusunda daha bilinçli olmaları, proje aşamasında aydınlatma tasarımcısı ile işbirliği yapmaları ve ileride yapılacak aydınlatmayı bu aşamada kesin bir biçimde belirleyerek kötü uygulamaları önlemeleri gerekir.” diyordu.

Direklerin monte edildiği zemin sebebiyle de sağlam olmadığı, sallandığı konusunda da bazı şikayetler bulunuyor. Umarız bir kazaya sebep olmadan gerekli önlemler alınır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Ankara’nın Parklarında Akıllı Aydınlatma Dönemi Başladı Ankara'da Kazan Belediyesi ilçede bulunan park, bahçe ve spor alanlarında akılı aydınlatma sistemine geçiş yaptı. Bu akıllı sistem aracılığıyla aydınlatmadan kaynaklı elektrik enerjisi tüketiminde %70'e varan tasarruf sağlanması bekleniyor.
Başkent’te Aydınlatmaya Dev Bütçe Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. aydınlatmada kesintisiz hizmetin sağlanabilmesi için Ankara'da yapılacak olan aydınlatma bakım ve onarım çalışmalarına 25 milyon lira bütçe ayırdı.
Güray Sanat Müzesi Tarihi Yapıtları LED İle Aydınlatıldı Mağara içine inşa edilmiş bu yapı içerisinde nasıl oluyor da bu kadar doğal ve parlak bir ambiyans oluşuyor? Cevabı ise 3 harfli, “LED”.
Tamamı LED Aydınlatmalı Bisiklet Yolu İçin Çalışmalar Hızlandı Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Vestel işbirliğiyle yapılan ve şehrin doğusundan batısına uzanan 41 kilometrelik bisiklet yolunda ilk etap çalışmaları hızla devam ediyor. Bisiklet yolu üzerinde Vestel'in özel bir ürünü olan Bollard kullanılıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *