tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Philips Hue Başlangıç Seti İncelemesi

Akıllı aydınlatma teknolojileri ışıkları kolayca kontrol edebilmemizi ve kişiselleştirebilmemizi mümkün hale getiriyor. Philips’in Hue isimli kişisel kablosuz aydınlatma sistemi de bu amaçla üretildi ve pek çok evde kendine yer edindi.

29 Kasım 2017 Çarşamba, 07:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akıllı aydınlatma teknolojileri ışıkları kolayca kontrol edebilmemizi ve kişiselleştirebilmemizi mümkün hale getiriyor. Philips‘in Hue isimli kişisel kablosuz aydınlatma sistemi de bu amaçla üretildi ve pek çok evde kendine yer edindi.

Daha önce farklı markalara ait ev kulanımına uygun akıllı aydınlatma kitleri ile ilgili incelemeler yapmıştık. Ziyaretçilerimiz Philips Hue’ya ait bir inceleme talep edince, bu konuda Philips Aydınlatma Türkiye yetkililerine bir mesaj yazdık ve kısa bir süre sonra Philips Hue Başlangıç Seti ofisimize ulaştı.

Philips Hue aydınlatma sistemi set olarak satıldığı gibi; ampul, şerit, lamba, köprü, hareket sensörü, kısma anahtarı ve tap anahtar gibi ayrı ayrı bileşenler olarak da alınabiliyor.

İncelenmek üzere bize gelen Philips Hue başlangıç setinde; bir köprü, bir adet beyaz ambiyans ışığı, bir adet de beyaz ve renkli ambiyans ışığı bulunuyor.

Philips Hue aydınlatma setinin kurulumu çok basit; ilk olarak Hue ışıklarının elektrik bağlantısını yapıp anahtarları açık konuma getiriyorsunuz. İkinci olarak Hue köprüsünün ethernet bağlantısını yaparak, fişe takıyorsunuz. Son adımda ise Philips Hue uygulamasını App Store veya Google Play’den indirerek uygulama içerisindeki yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli.

Philips Hue iOS Uygulaması:
https://itunes.apple.com/us/app/philips-hue-gen-2/id1055281310?ls=1&mt=8

Philips Hue Android Uygulaması:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.philips.lighting.hue2

Philips Hue White ambiance ışığı, E27 duy sayesinde pek çok avize ve lambedere kolayca takılabiliyor. Bu lamba ile renk sıcaklığını soğuk canlandırıcı gün ışığından sıcak beyaz ışığa kadar istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Buna ek olarak ışığın parlaklık seviyesini de uygulama sayesinde kolayca ayarlayabilirsiniz.

Philips Hue White and color ambiance ışığı da E27 duylu ışıklıklara kolayca takılabiliyor. White ambiance’dan farklı olarak modunuza göre istediğiniz renkte aydınlatma yapabiliyor. Amblight özellikli bir Philips televizyonunuz varsa, renkleri TV’nizle senkronize edebilirsiniz.

Philips Hue lambaları ZigBee LightLink teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji güç tüketimi konusunda bazı avantajları beraberinde getiriyor. Philips Hue White ambiance ışığı 9,5W güç çekiyor ve 806 lümen ışık akısına sahiptir. Renk sıcaklığı 2200-6500K arası ayarlanabiliyor. Philips Hue White and color ambiance ışığı ise 10W güç ile 806 lümen ışık akısına sahiptir. Renk sıcaklığı 2000-6500K arasında ayarlanabildiği gibi milyonlarca renkten birini de seçebilirsiniz. Her iki ışıkta E27 duylu, 25.000 saat, 50.000 kez aç kapa ömrüne sahip olarak belirtiliyor. Işık anında %100 seviyesine ulaşabiliyor.

Hue köprü ise adeta sistemin kalbidir. Bir körpüye 50’ye kadar Philips Hue lambası veya aksesuarı eklenebiliyor. Köprüye kablosuz olarak erişebilmek için bir Wi-Fi modeme ihtiyacınız var. Modem ile köprü arasındaki bağlantı ethernet kablosu yardımıyla yapılıyor. Ethernet kablosu ve güç adaptörü de köprünün kutu içeriğinde yer alıyor. Beraberinde gelen 5V’luk adaptörden gücünü alan köprü, şebekeden toplam 3W güç çekiyor.

Philips Hue uygulaması içinde gelen modlardan birini seçerek aydınlatayı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Aşağıda modların tanıtıldığı kısa bir video bulunmaktadır.

Philips Hue aydınlatma sisteminizi, My Hue isimli cloud sunucusuna bağlayarak ışıklarınızı evde yokken bile kontrol edebilirsiniz.

Daha önce incelediğimiz benzer sistemlerde renk ve renk sıcaklığı değişimlerinde ışık seviyelerinde yüksek miktarda düşüş görünüyordu. Ancak Philips Hue sisteminde böyle bir sorun görünmüyor. Philips Hue lambaları her renkte yüksek ışık çıktısı sunabiliyor. Diğer sistemlerde görülen sorunlardan biri de lambaya ilk bağlantı hızının düşük olması ve kontrol sırasında tepki süresinin uzamasıydı. Bu kısımda Philips Hue körpü ve lambalarının iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Akıllı telefon aracılığıyla verilen komutlar anında yerine getiriliyor.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Çok Satılan 10 LED Lamba İncelemesi Yapı, teknoloji marketlerinde ve internet mağazalarında en çok satılan 10 LED lambayı sizler için inceliyoruz. Evinize LED lamba alırken bu inceme sonuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.
Xiaomi Yeelight RGBW Akıllı LED Lamba İncelemesi Akıllı telefonlarla kontrol edilebilen, parlaklığı ayarlanabilen, rengi değiştirilebilen; tüm bu özelliklere ek olarak enerji tasarrufu sağlayan akıllı LED lambalar düşen fiyatları ile daha erişilebilir hale geldi ve evlerimize girmeye başladı. Xiaomi'nin dahili Wi-Fi modüllü E27 duylu akıllı LED la...
NOAS LED Şerit LED İncelemesi Piyasada pek çok çeşit şerit LED bulunuyor. Bu karmaşada kaliteli ürüne ulaşmak bazen zor olabilir. Sizin için NOAS LED markasının YL50-5001 kodlu üç çipli, iç mekan 5050 beyaz şerit LED'ini inceliyoruz.
TTAF Renkli LED Ampul İncelemesi Her türlü iç ve dış mekan dekoratif aydınlatma uygulamaları için geliştirilen TTAF LED Ampul incelenmek üzere bize ulaştı. TTAF LED Ampul, değiştirilebilir kapak sayesinde ise farklı renklerde aydınlatma sağlanabiliyor.

2 Yorum

 1. melih

  26 Temmuz 2018 at 08:58

  Merhaba, bunun sisteme avatajı nedir? tasarruf vs. farkedilebilir bir faydası var mı ? en iyi led ampüle tane başı 30 tl verilse ki daha ucuzları da var.300 TL yapar ama bu ürün 700 TL civarına satılıyor.

  • Emre Yılmaz

   26 Temmuz 2018 at 11:43

   Merhaba, ışıkların parlaklığını kontrol etmek, modunuza göre istediğiniz renkte aydınlatma yapmak, lambalarınızı zamanlayıcıyla veya uzaktan açıp kapatmak istiyorsanız istiyorsanız bu ve buna benzer akıllı aydınlatma kitlerini tercih edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *