tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bir park tasarlanırken karanlıkta da nasıl görüneceği düşünülmelidir. Park ve bahçe aydınlatmalarında üç amacın karşılaması beklenir; güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu. İyi aydınlatılmış parklar, insanların kendini güvende hissetmesini sağlar.

01 Ekim 2018 Pazartesi, 08:12

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akşam serinliğinde parklar vakit geçirmek için daha cazip hale gelir. Ancak bu alanlar akşamları güneş ışığından mahrumdur ve ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bir park tasarlanırken karanlıkta da nasıl görüneceği düşünülmelidir.

Park ve bahçe aydınlatmalarında üç amacın karşılaması beklenir; güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu.

İyi aydınlatılmış parklar, insanların kendini güvende hissetmesini sağlar. Yüksek seviyelerde ve homojen bir şekilde aydınlatılmış parklar, insanlar için daha davetkardır. Bu tür alanlarda insanlar kendini daha güvende hisseder ve daha fazla zaman geçirmek ister.

Hiç kimse gecenin bir vaktinde karanlık bir parkın içinden geçmek istemez. İnsanların kendini güvende hissetmesi için özellikle park içindeki yürüyüş yollarında iyi aydınlatma yapılmalıdır.

Park içerisindeki yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve yüksek yaya yoğunluklu diğer bölgeler için minimum 10 lüks aydınlatma seviyesinin yakalanması önerilmektedir. Park genelinde 3000K renk sıcaklığında aydınlatma armatürlerinin kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Doğru aydınlatma ile, şehir içerisindeki parkları güvenli ve keyifli buluşma alanları haline getirmek mümkündür.

Aydınlatma armatürleri, mimarinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden kullanılacak aydınlatma armatürlerinin yalnızca iyi bir aydınlatma yapması yetmez, bunun yanında şık bir görünüme sahip olması gereklidir.

Park aydınlatması için genellikle 4-6 metre yükseklikte direkler üzeride konumlandırılmış dairesel aydınlatma armatürleri kullanılır. Buna ek olarak ağaç aydınlatmaları için gömme spotlar veya projektörler kullanılabilir. Yürüyüş yolları için bollard adı verilen kısa aydınlatma direkleri de kullanılabilir.

Aydınlatmalar, parkı kullanan insanları rahatsız etmemelidir. Aydınlatma armatürü tercihi ve konumlandırması, kamaşmayı minimize edecek şekilde yapılmalıdır. Çünkü kamaşma, konforu düşürür, karanlık alanlardaki detayları görmeyi zorlaştırır.

Park aydınlatmasında enerji tasarrufu için, yüksek verimli LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinin kullanılması iyi bir tercih olacaktır. Bu aydınlatmalar, akıllı aydınlatma sistemleriyle donatılarak, gecenin ilerleyen saatlerinde aydınlatma seviyeleri kademeli olarak düşürülebilir ve bu sayede daha fazla enerji tasarrufu sağlanabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Acil Aydınlatma Nedir? Acil aydınlatma, normal aydınlatma armatürlerinin herhangi bir sebeple devre dışı kaldığı durumda devreye giren, insanların binayı güvenli bir şekilde terk etmesine yardımcı olan aydınlatma türüdür.
Aydınlatma Tasarımı ve Simülasyon Yazılımları Teknolojik yenilikler, standartlara uyum, kaynak yönetimi ihtiyacı ve enerji verimliliği; projelerinizi daha karmaşık hale getirmektedir. Bu yüzden aydınlatma projelerinizi planlamak daha zor hale gelebilir. Projeniz için doğru aydınlatma planlama yazılımını seçmek size önemli avantajlar sunabilir....
Oteller Nasıl Aydınlatılmalı? “Şehirler nasıl aydınlatılmalıysa!” bu sorunun en kısa yanıtıdır. Çünkü bir otel kompleksi, kentsel kurgu içinde mevcut olan nerede ise tüm fonksiyonları, tek başına kendi yapısında barındırabilir. Özetle kendi çatısı altında, gece ve gündüz boyunca, kentte yaşanan hayatın tüm detaylarını kapsamak ...
Merdivenlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Merdivenlerde aydınlatma güvenlik açısından son derece önemlidir. Basamaklarda oluşacak karanlık noktalar ve gölgeler güvenlik riskleri oluşturabilir. Merdiven ve merdiven boşluklarında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. İyi bir merdiven aydınlatması mekanınıza davetkar bir parıltı ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *