Ovit Tüneli Mavi Renkli Işıklarla Aydınlatıldı

Rize’yi Erzurum’a bağlayan, 14,3 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit Tüneli geçtiğimiz günlerde geçici de olsa ilk kez araç trafiğine açıldı. Tünel içerisinde Avrasya Tüneli’ne benzer şekilde mavi renkli aydınlatmalar kullanıldı.

25 Kasım 2017 Cumartesi, 16:17

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Rize‘yi Erzurum‘a bağlayan, 14,3 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit Tüneli geçtiğimiz günlerde geçici de olsa ilk kez araç trafiğine açıldı. Tünel içerisinde Avrasya Tüneli‘ne benzer şekilde mavi renkli aydınlatmalar kullanıldı.

Avrasya Tüneli‘nde iç tavanlar lineer aydınlatmalar yardımıyla mavi renge boyanmış, bu mavi aydınlatma ışık kılıcı adı verilen özel optik tasarıma sahip ürünlerle beyaz renkli belirli şekillerde kesilmişti.

Ovit Tüneli‘nden araç geçişine izin verilince aydınlatma tasarımı gün yüzüne çıktı. Ovit Tüneli‘nde sadece tavan değil yan duvarlar da mavi renkli ışıklarla aydınlatılmış, bu aydınlatma da zemine yerleştirilmiş kırmızı ve yeşil renkte aydınlatmalarla desteklenmişti.

Yol yüzeyinde ve tünel genelindeki düşük aydınlatma seviyesi, buna ek olarak mavi ışık yoğunluğunun fazla olması; genel aydınlatma konusunda henüz çalışmaların tamamlanmadığını gösteriyor. Bazı bölgelerdeki ışık patlamaları, duvara yansıtılan ışıkların aynı dağılımı sağlamaması tasarım hatalarının olduğu veya henüz son kontrollerin yapılmadığı şeklinde yorumlandı.

Beş yıl önce temeli atılan tünel, kar yağışının ardından Ovit Dağı Geçidi kapanınca, geçici olarak trafiğe açılmıştı. Tünelde aydınlatma ve mekanik çalışmaları hala sürüyor, eminiz tamamlandığında tüm eksikler giderilmiş, kusursuz bir tünel olacaktır.

İçerik Önerileri

Belediyeler Aydınlatma Giderlerini Ödemeyince Bakanlık Devreye Girdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karara göre, belediyeler ve il özel idarelerin genel aydınlatmaya ait giderlerine ait ödemeler artık belediyenin İller Bankası'ndaki genel bütçe geliri payından kesilecek.
Kahramanmaraş Abdulhamithan Camii’nin Aydınlatma Tasarımı Birinci Oldu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ışıklandırması yapılan Abdulhamithan Camii’nin aydınlatma tasarımı, 15-16 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen yarışmada 50 ülke arasından birinci seçildi.
Aydınlatma Firmaları Rehberi Ayda 4.000'in üzerinde sektör ilgilisinin ziyaret ettiği Aydınlatma Portalı'nda firmanız ile yer almak ister misiniz? Firma profili, ürün ve hizmetleri hakkında bilgilerin yanı sıra firmaların iletişim bilgilerinin de paylaşılacağı bu rehber ile yerli firmalarımızın tanıtımına destek verilmesi, kola...
Kek Kalıbından Avize Yaptı Bir internet forumunda OCA kullanıcı adıyla tanınan genç, kek kalıbından yaptığı avizenin fotoğrafını internette paylaşınca bir anda beğeni yağmuruna tutuldu. Annesinin çizildiği için çöpe atmaya hazırlandığı kek kalıbını annesinden alan genç onu bir avizeye dönüştürdü....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *