tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Otel Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Otel konaklaması uzun da olsa kısa da olsa, yoğun bir günün sonunda bizi kucaklayan yer orasıdır. Bize ayrılmış bu alanda rahat bir akşam geçirmek için aydınlatma da bu konforu sağlayacak nitelikte olmalıdır.

31 Ağustos 2018 Cuma, 07:38

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Otel konaklaması uzun da olsa kısa da olsa, yoğun bir günün sonunda bizi kucaklayan yer orasıdır. Bize ayrılmış bu alanda rahat bir akşam geçirmek için aydınlatma da bu konforu sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Oda içerisinde, çalışma, okuma ve rahatlama alanları için farklı aydınlatma ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu yüzden farklı tipte aydınlatma elemanları, oda içerisinde bir arada kullanılmalıdır.

Örneğin, görev aydınlatması olarak başucu lambalar, okuma için gerekli ışığı sağlamalıdır. Bunu yaparken de kamaşma yaratmamalı, okuyucuyu rahatsız etmemelidir.

İki kişilik odalarda, iki konuk için de ayrı görev aydınlatması bulunmalı ve bu aydınlatmalar ayrı ayrı kontrol edilebilmelidir. Çünkü, birisi parlak ışıkta kitap okurken diğeri uyumak isteyebilir.

Oda içerisindeki dekorasyon unsurlarına ışıkla dikkat çekmek ve farklı bir atmosfer yaratmak için, vurgu aydınlatmaları kullanılabilir.

Otel odasında genel aydınlatma amacıyla avizeler veya gömme aydınlatmalar kullanılabilir. Görev aydınlatmaları için, abajurlar, masa lambaları, duvar ışıkları ve ayaklı lambalar kullanılabilir. Vurgu aydınlatması için ise, şerit LED‘ler ve yönlendirilebilir spot ışıklar iyi bir tercih olacaktır.

Otel odasında ve banyoda 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Oda içerisindeki görev aydınlatmalarının kapsadığı alanlarda ise 500 lüks seviyesinde bir aydınlatma önerilmektedir.

Otel odasında sıcak beyaz, sarıya yakın renklerde ışık kaynaklarının kullanılması, konuklarınız üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır. Bu tam da onların ihtiyacı olan şey.

Otel odasının aydınlatılmasında kullanılacak armatürlerin seçiminde; odanın genel tasarımı ve renkleri göz önünde bulundurulmalıdır. Otel odasının banyosunda kullanılacak aydınlatma armatürleri suya, toza ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Gövdesi paslanmaz malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Genel aydınlatmaların kontrolü, hemen odanın girişinde bulunmalı, konuk odaya girdiği anda ışıkları açabilmelidir. Oda girişinden açılan ışık, yatağın yanındaki anahtar yardımıyla kapatılabilir olmalıdır. Bu sayede konuğun uykuya geçmeden önce ışıkları kapatmak için yerinden kalkmasına gerek kalmaz.

Bir otel odasında konfor, enerji tasarrufundan önce gelse de, bu alanda yapılacak tasarruf da unutulmamalıdır. Oda genelinde enerji tasarruflu aydınlatma teknolojilerinin kullanılması faydalı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Projeye Özel Aydınlatma Armatürleri Tasarımı Sıranlıktan uzak, farklı mekanlar tasarlamak piyasada var olan armatürler içerisinden seçimler yaparak çok da başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle mimarlar özel tasarım aydınlatma armatürlerine yönelebiliyor. Özel tasarımlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılır?
Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir ayd...
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bebek odalarında tüm eşyalar özenle seçilir ancak aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Bebeğinizin sağlığı öncelik verdiğiniz konular arasındaysa aydınlatmayı da aynı öncelikte değerlendirmelisiniz. Bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların gözleri oldukça hassastır. Bu sebeple gözle...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *