Okul ve Sınıflarda Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

20 Ekim 2017 Cuma, 08:20

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

Yapılan pek çok araştırmada, aydınlatmayla öğrencilerin sınıflardaki performansının desteklenebileceği ortak sonucuna varılmıştır.

Genel itibariyle okullarda elektirik tüketiminin yaklaşık %30’u aydınlatmalardan kaynaklıdır. İyi öğrenme koşullarının oluşturulması, enerji tasarrufundan önce düşünülmelidir. Çünkü, aydınlatma öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Öğrencilerin günün büyük bir kısmında vakit geçirdiği, öğrenmeye odaklandığı sınıflarda 250 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Öğretmenin bulunduğu alana dikkat çekebilmek, öğrencilerin konsantrasyonuna katkı sağlamak için burada 750 lüks seviyesinde aydınlatma yapılabilir.

Projeksiyon sistemleri ve akıllı tahtaların sınıflarda yer almasından sonra, kontrol sistemlerine ihtiyaç duyuldu. Kontrol sistemleri sayesinde bazı ışıklar istenildiği zaman kısılabiliyor veya tamamen kapatılabiliyor.

Okul ve sınıfların aydınlatılmasında diğer önemli konular da flicker ve kamaşmadır. Flicker ve kamaşma etkisi öğrencileri rahatsız etmenin ötesinde göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu durumun öğrenmeyi olumsuz etkileyeceği oldukça açıktır.

LED aydınlatma sistemleri, okul ve sınıfların aydınlatılması iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler, enerji etkin aydınlatma sağlamakta ve bakım maliyetlerini en aza indirgemektedir. Bu sayede maliyetlerde ciddi tasarruf elde edilmiş olmaktadır.

LED aydınlatma sistemleriyle elde edilen homojen aydınlık, gölgeleri en aza indirir ve görünürlüğü geliştirir. Çeşitli durumlarda aydınlatma seviyeleri kolayca değiştirilebilir. Uzaktan izleme ve yönetim sistemleriyle daha az kesinti yaşanır. Bu sayede okulda güvenlik arttırılmış olur.

Sınıfların aydınlatılmasında genellikle LED panel, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmalar tercih edilmektedir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Yol Aydınlatması, Neden ve Nasıl? Yolu sadece katlanılması gereken bir mecburiyet sanan insanlar, nerede ise hayatın yarısının yolda geçtiğini fark ettiği zaman, o güzergâha, en az evi ve işyeri kadar önem ve özen göstermesi gerektiğini anlıyor. Bu amaçla yapılmakta olan zorunlu aydınlatma da, şehir aydınlatmamızın en önemli kısmını...
Kamusal Alanlar ve Binalar Nasıl Aydınlatılmalı? Daha önceki yazılarımda; yollar ve ibadet alanlarına ilişkin aydınlatma yanlışlarına değinmiş, bazı önerilerde bulunmuştum. Kamusal alanlar ve yapılara dair çok farklı bir şey söylememiz elbette mümkün olmayacak... Temel yanlışlardan, yani gereksiz enerji harcamalarına yol açan eski tip armatürlerde...
Otel Odalarında Banyo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Önceki 3 yazımızda otel aydınlatmaları üzerine oda aydınlatma armatürlerini sırasıyla aplikler, abajur ve lambaderler olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise otel odalarının banyolarında kullanılan aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...

Yorum

  1. Abdulla

    4 Mayıs 2018 at 10:52

    😂👌

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *