tr Türkçe
İş İlanları
17 Ekim 2018 Çarşamba

NEMA Soket TEDAŞ’ın Yol Aydınlatma Şartnamesine Girdi

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilk kez 2010 yılında yayınladığı, LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi yenilendi. Şartnamede mekanik, elektriksel ve fotometrik alanlarda pek çok yenilik bulunuyor. Ayrıca, NEMA soket de ilk kez TEDAŞ şartnamesine girdi.

13 Haziran 2018 Çarşamba, 07:24

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.‘nin ilk kez 2010 yılında yayınladığı, LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi yenilendi. Şartnamede mekanik, elektriksel ve fotometrik alanlarda pek çok yenilik bulunuyor. Ayrıca, NEMA soket de ilk kez TEDAŞ şartnamesine girdi.

Güncel şartname metninin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yeni şartnamede LED armatür içerisindeki donanımların değiştirilebilir yapıda olması gerektiği belirtildi.

LED’li armatürün çalışma ömrü ise minimum 50.000 saatten 60.000 saate çıkartıldı. Ayrıca, armatür içerisinde kullanılacak LED paketinin uygun koşullar altında L90 ekonomik ömrünün 60.000 saat olması ve bunun belgelerle raporlanması isteniyor. Yani, LED’lerin 60.000 saat kullanım sonrasında yüzde 10’dan az ışık kaybı yaşaması gerekiyor.

Aydınlatma armatürlerinin, önceki şartnamede olduğu gibi, alüminyum enjeksiyon yöntemiyle üretilmesi isteniyor. LED armatürlerin toplam ağırlığı ise 2’şer kilogram azaltılarak, 100W‘a kadar 10 kg, 150W‘a kadar 12 kg, 151W ve üzeri için 15 kg sınırlaması getirildi.

Armatür üzerinde temperli cam kullanılması ve bu camın ışık geçirgenliğinin en az yüzde 91 olması isteniyor.

LED’li aydınlatma armatürünün en az IP66 koruma sınıfına sahip olması isteniyor. Besleme kablosunun uç bağlantılarında da IP66 koruma sınıfına sahip, dişi-erkek bağlantı konnektörü isteniyor.

LED’ler üzerinde kullanılacak lensler ile ilgili de yeni bir tanım geldi. Lensler UV ışımalarına karşı dayanımlı, polimetil metakrilat (PMMA) malzemeden üretilmiş olmalı.

Bir LED paketi arızalandığında, diğerlerinin çalışmaya devam etmesi için, açık devre koruyucusu isteniyor.

LED sürücüsü için giriş gerilimi aralığı artırıldı ve eskiden istenen 4 kV darbe koruması 6 kV seviyesine çıkartıldı. Buna ek olarak da 10 kV darbe koruma elemanı isteniyor. Güç faktörü, elektriksel verim ve THD gibi değerlerde ise değişiklik yapılmadı.

Loşlaştırma (dimleme) kısmında ise, DALI ve/veya 1-10V şeklinde bir tanımlama şartnameye dahil edildi.

Renk sıcaklığı 4000K olarak belirtiliyor. Üst uzaya gönderilen ışık akısı oranı ULOR, yüzde 5‘ten 0‘a indiriliyor.

Etkinlik faktörü 115 lm/W yerine minimum 125 lm/W oluyor. Ayrıca LED’lerde fotobiyolojik güvenlik kurallarına da uygunluk aranıyor.

Önceki şartnamede olduğu gibi, LED armatürün tüm elemanları dahil olmak üzere koşulsuz 8 yıl garanti isteniyor.

Bu düzenleme ile birlikte, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşidi olan NEMA soket de TEDAŞ’ın şartnamesine girdi.

Kablosuz haberleşme yöntemi ile dimleme yapabilmek için ANSI C136.41 standardına uygun, IP66 korumaya sahip, 5 veya 7 pinli NEMA soket kullanılması şart koşuluyor.

İçerik Önerileri

Jet Lag Etkisini Azaltan LED Gözlük Tasarlandı Osram ve Alman Kayak Birliği (DSV) özellikle uçak yolcuları için LED gözlük geliştirdiklerini duyurdu. Gözlük, sirkadiyen ritimleri uygulayan yüksek ışık akısıyla, kullanıcıların farkında ve uyanık kalmasını sağlayarak jet lag etkisinin daha hızlı atılmasına yardımcı olacak....
Güneşe Li-Fi Takılır Mı? Geçtiğimiz günlerde ajanslar "Ampuller modeme dönüşecek!" başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi'nin Wi-Fi'ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterinc...
Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır? Giyim mağazasında ek bir ışıklandırma donanımı kullanmadan, mevcut aydınlatmalar yardımıyla fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyen bir takipçimiz bizden yardım istedi. Giyim mağazasında kaç lüks aydınlatma yapılmalıdır? Hangi ürünler kullanılmalıdır? Renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Merak ed...
4. Rethink the Night Çalıştayı Kayıtları Başladı Bu sene 2-6 Ekim 2017 tarihleri arasında, dördüncüsü düzenlenecek olan Rethink the Night (RTN) çalıştayı, uluslararası katılıma açık olarak, Yunanistan’ın Kea adasında gerçekleştirilecek. Bu çalıştay, CIE üyesi olan Hellenic Illumination Communittee tarafından organize ediliyor....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Aybent Gökgöz Elk.Müh. İSG M.Sc.

  6 Temmuz 2018 at 01:57

  Led aydınlatmalarda Cd/m2 önemli olup Kw/m2 nin minimal olması arzu edilir.
  Cd/w bu durumda yüksek olacağından az enerji yüksek ışık performansı eldesi mümkün olur. Bu performans sadece malum renklerde değil özellikle beyaz ışık için de aynı şartlar sağlanabilirse gerçek ekonomi yakalanmış olacaktır. Bunun için ağırlıklı olarak çalışılması kesinlikle çok büyük bir getiri anlamına gelecektir. %53 Lm değerinin artmasını büyük hayra yoruyor, en içten tebrik ve başarıların devamını diliyorum. Bu artış eğer beyaz ışık içinse (ki öyle olduğunu umuyorum) diğer dalga boylarında çok daha az enerji ile aydınlatmanın mümkün olacağını düşünüyorum.Saygı
  ve tebrikler. Tamamen saklı tutmalı, patent almalı ve ihracata yönelmelidir. amaç yüksek Cd/w

 2. Aybent Gökgöz

  6 Temmuz 2018 at 02:16

  EVATEG Enerji Verim Elektronikleri ve Aydınlatma Teknolojileri Merkezi yeni teknolojisini Özyeğin Üniversitesi’ nde Dr. Mehmet Arık Hocamız ve önderliğinde çalışan tüm bilim adamları araştırma grubunu tebrik ediyor 6 yıllık çalışmanın sonucunda Sayın Arık hocamıza Yrd. Doçent ve diğer ekip üyelerine Dr. ünvanı verilmesini arzu ve teklif ediyorum.Bu ayrıca diğer konularda yıllarca çalışan araştırmacılara da güzel bir örnek teşkil eder.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *