NEMA Soket TEDAŞ’ın Yol Aydınlatma Şartnamesine Girdi

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilk kez 2010 yılında yayınladığı, LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi yenilendi. Şartnamede mekanik, elektriksel ve fotometrik alanlarda pek çok yenilik bulunuyor. Ayrıca, NEMA soket de ilk kez TEDAŞ şartnamesine girdi.

13 Haziran 2018 Çarşamba, 07:24

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.‘nin ilk kez 2010 yılında yayınladığı, LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi yenilendi. Şartnamede mekanik, elektriksel ve fotometrik alanlarda pek çok yenilik bulunuyor. Ayrıca, NEMA soket de ilk kez TEDAŞ şartnamesine girdi.

Güncel şartname metninin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yeni şartnamede LED armatür içerisindeki donanımların değiştirilebilir yapıda olması gerektiği belirtildi.

LED’li armatürün çalışma ömrü ise minimum 50.000 saatten 60.000 saate çıkartıldı. Ayrıca, armatür içerisinde kullanılacak LED paketinin uygun koşullar altında L90 ekonomik ömrünün 60.000 saat olması ve bunun belgelerle raporlanması isteniyor. Yani, LED’lerin 60.000 saat kullanım sonrasında yüzde 10’dan az ışık kaybı yaşaması gerekiyor.

Aydınlatma armatürlerinin, önceki şartnamede olduğu gibi, alüminyum enjeksiyon yöntemiyle üretilmesi isteniyor. LED armatürlerin toplam ağırlığı ise 2’şer kilogram azaltılarak, 100W‘a kadar 10 kg, 150W‘a kadar 12 kg, 151W ve üzeri için 15 kg sınırlaması getirildi.

Armatür üzerinde temperli cam kullanılması ve bu camın ışık geçirgenliğinin en az yüzde 91 olması isteniyor.

LED’li aydınlatma armatürünün en az IP66 koruma sınıfına sahip olması isteniyor. Besleme kablosunun uç bağlantılarında da IP66 koruma sınıfına sahip, dişi-erkek bağlantı konnektörü isteniyor.

LED’ler üzerinde kullanılacak lensler ile ilgili de yeni bir tanım geldi. Lensler UV ışımalarına karşı dayanımlı, polimetil metakrilat (PMMA) malzemeden üretilmiş olmalı.

Bir LED paketi arızalandığında, diğerlerinin çalışmaya devam etmesi için, açık devre koruyucusu isteniyor.

LED sürücüsü için giriş gerilimi aralığı artırıldı ve eskiden istenen 4 kV darbe koruması 6 kV seviyesine çıkartıldı. Buna ek olarak da 10 kV darbe koruma elemanı isteniyor. Güç faktörü, elektriksel verim ve THD gibi değerlerde ise değişiklik yapılmadı.

Loşlaştırma (dimleme) kısmında ise, DALI ve/veya 1-10V şeklinde bir tanımlama şartnameye dahil edildi.

Renk sıcaklığı 4000K olarak belirtiliyor. Üst uzaya gönderilen ışık akısı oranı ULOR, yüzde 5‘ten 0‘a indiriliyor.

Etkinlik faktörü 115 lm/W yerine minimum 125 lm/W oluyor. Ayrıca LED’lerde fotobiyolojik güvenlik kurallarına da uygunluk aranıyor.

Önceki şartnamede olduğu gibi, LED armatürün tüm elemanları dahil olmak üzere koşulsuz 8 yıl garanti isteniyor.

Bu düzenleme ile birlikte, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşidi olan NEMA soket de TEDAŞ’ın şartnamesine girdi.

Kablosuz haberleşme yöntemi ile dimleme yapabilmek için ANSI C136.41 standardına uygun, IP66 korumaya sahip, 5 veya 7 pinli NEMA soket kullanılması şart koşuluyor.

İçerik Önerileri

Havayolu Şirketleri Ruh Halini Düzelttiği İçin Mavi LED’i Tercih Ediyor Yolculuğun daha keyifli ve dinlendirici geçmesini isteyen havayolu şirketleri kabinde genellikle mavi LED'leri tercih ediyor. Peki bu tercih ne kadar doğru?
Milletvekili Zeki Aygün: Aydınlatmada İsraf Yapmayacağız Enerji tasarrufunun ulusal bir görev olduğuna dikkat çeken Aygün, özellikle aydınlatma konusunda israf yapılmaması gerektiğini söyledi.
Türk Bilim Adamı Önderliğindeki Ekip LED’lerin Lümen Limitini %53 Artırdı EVATEG Enerji Verim Elektronikleri ve Aydınlatma Teknolojileri Merkezi yeni optik ekstraksiyon teknolojisini halka duyurdu. EVATEG, bu yeni teknoloji üzerine, Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Arık’ın önderliğinde bilim adamlarından oluşan bir araştırma grubu ile aslında altı yıldır çalışıyor....
Jet Lag Etkisini Azaltan LED Gözlük Tasarlandı Osram ve Alman Kayak Birliği (DSV) özellikle uçak yolcuları için LED gözlük geliştirdiklerini duyurdu. Gözlük, sirkadiyen ritimleri uygulayan yüksek ışık akısıyla, kullanıcıların farkında ve uyanık kalmasını sağlayarak jet lag etkisinin daha hızlı atılmasına yardımcı olacak....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *