tr Türkçe
İş İlanları
17 Ekim 2018 Çarşamba

Mutfak Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Mutfaklar, birbirinden leziz yemeklerin yapıldığı, yendiği, bulaşıkların yıkandığı, kadınların vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Uğraşılan şey gıda olunca, temizliğin önemi artıyor. Mutfakta işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için yeterli aydınlatma koşulları oluşturulmalı, bunu yaparken de konfor kaybı yaşanmamalıdır.

01 Ağustos 2018 Çarşamba, 07:33

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Mutfaklar, birbirinden leziz yemeklerin yapıldığı, yendiği, bulaşıkların yıkandığı, kadınların vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Uğraşılan şey gıda olunca, temizliğin önemi artıyor. Mutfakta işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için yeterli aydınlatma koşulları oluşturulmalı, bunu yaparken de konfor kaybı yaşanmamalıdır.

Mutfak aydınlatması, aynı zaman da güvenlik için de son derece önemlidir. Kesici aletlerle gıda ürünleri üzerinde işlem yaparken yeterli aydınlatmanın olmaması, kazalara yol açabilir.

Evlerde mutfakların aydınlatılmasında 200 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

İyi aydınlatma koşulları oluşturmak için yalnızca şık görünümlü avizeler seçmek yeterli olmaz. İyi bir planlama ve bu planı iyi bir şekilde uygulamak gereklidir.

Aydınlatma elemanlarının seçiminde, düşük kamaşma değerine sahip olmasına, renkleri gerçek rengine yakın şekilde göstermesine ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmek gereklidir.

Mutfaklarda genellikle tek bir ışık kaynağıyla tüm mekan aydınlatılmaya çalışılır. Ancak bu durumda özellikle geniş mutfaklarda bazı alanlar çok parlakken, bazı alanlar çok karanlık kalabilir. Bunun üstesinden gelmek için mutfağın farklı bölümlerinde sarkıtlar, spot ışıklar ve ışık şeritleri kullanılabilir.

Genel aydınlatma için kullanılan ışık kaynağı, tezgahta çalışan kişinin arkasında kaldığında tezgah üzerinde gölge oluşabilir. Böyle bir durumda, tezgahta ekmek, sebze, meyve gibi gıdaları bıçak ile keserken, yetersiz aydınlatma nedeniyle ciddi kazalar yaşanabilir. Bunun önüne geçebilmek için; genel aydınlatmaya ek dolap altlarına ve tezgah üstlerine yerleştirilecek ışık şeridi ve spotlar yardımıyla görev aydınlatması yapılabilir.

Dolap altlarına, tezgah üstüne ve altına yerleştirilecek ışık şeritleri, genel aydınlatma koşullarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, dekoratif ve şık bir görünüm yaratacaklardır.

Mutfakta bir yemek masanız bulunuyorsa ve bu alanı yemek yemek için sık kullanıyorsanız, ışıkların parlaklığının ayarlanabilmesi sizin için önemli olabilir. Örneğin, yemek yaparken, yerken ve bulaşık yıkarken parlak ışığa ihtiyacınız olabilir. Ancak yemek sonrasında keyifli bir sohbet için daha loş ışıklara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir ayd...
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Halı Saha Aydınlatması Nasıl Yapılır? Halı saha karşılaşmaları genellikle herkesin müsait olduğu iş çıkışında, akşam saatlerinde yapılır. Halı saha maçları, hem eğlencelidir hem de her anlamda iyi bir fiziksel aktivitedir. Peki halı saha aydınlatmasında nelere dikkat etmek gerekir?
Çiçekçi Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kimi zaman güzel bir günü kutlamak, kimi zaman da kırgınlıkları sona erdirmek, gönül almak için çiçekçilerin yolunu tutarız. Sevgimizi göstermek için çiçekler iyi bir araçtır. Çiçekleri en iyi şekilde göstermek için de aydınlatma iyi bir araçtır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *