tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

MCOB LED Nedir?

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

02 Mart 2018 Cuma, 07:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Geçtiğimiz yıllarda, LED ve LED aydınlatma sunumlarına başlarken, toplam enerji, aydınlatmanın toplam enerji tüketimi içindeki payı, küresel ısınma, sürdürülebilirlik vb. konularına değinirdik. Çünkü geleceğimiz için enerji çok önemli bir konu ve biz onu verimli kullanmalıyız.

LED ve LED ışık kaynakları ile aydınlatma söz konusu olduğunda verimlilik ve sonucu birçok tasarruf modeli hep ön planda oldu. Küresel anlamda konu o kadar önemli ki 2014 Nobel Fizik Ödülü‘nü beyaz LED ışığının ilk bileşeni mavi LED aldı.

Sonuç olarak LED ile ilgili gelişmeler her zaman verimlilik üzerine oldu. Bugün verimliliği destekleyen bir başka teknoloji MCOB LED’den bahsedeceğiz.

COB LED, İngilizce ‘chip on board’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir kart üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

Eriştiğimiz kaynaklarda Multiple Chip On Board, Multi Cups/Chip on Board, Multi-Chip Embedded on Board gibi İngilizce tanımlamalarla anılsa da MCOB LED teknolojisine, temel olarak Çoklu COB LED paketi diyebiliriz. MCOB LED paketlerindeki yapı ile başta bahsettiğimiz gibi termal ve optik verimlilik arttırılmış, aynı güç ve ölçüdeki LED yapılarına göre  %15‘e kadar ışık verimliliği sağlanmıştır.

MCOB LED’in avantajları nelerdir?

  • Aynı ürünlere göre düşük maliyet, ve yüksek ışık verimi,
  • Daha küçük aydınlatma armatürlerinde daha yüksek ışık paketleri imkanı,
  • SMD teknolojisine göre azaltılmış armatür imalat süreçleri,
  • Yüksek optik yoğunluluğu (1 cm2’de 70 yonga),
  • Yüksek ısıl transferi sonucu daha da uzun ömür,
  • Daha yüksek parlaklık,
  • Keskin gölgelenmelerin olmaması,
  • Küçültülmüş ebatlar ve kompakt yapı,

LED Portalı

İçerik Önerileri

Işık Açısı Nedir? Nasıl Ölçülür? Işık açısı, bir ışık kaynağından çıkan ışığın nasıl yayıldığını gösteren açısal ifadedir. Işık kaynakları 5'den 45 dereceye kadar dar açılı, 45'den 120 dereceye kadar geniş açılı olarak tanımlanabilir. Peki bir ışık kaynağının ışık açısı nasıl ölçülür?...
LED’lerin Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanımı Yüksek kaliteli ürünlerin temini ve artan bilinçlenme ile LED enerji tasarruflu ürünler hızla büyümekte olan bir pazar yaratıyor. Bugünün LED aydınlatma sistemleri ile, enerji tasarrufu ve bakım maliyetleri açısından parasal tasarruf elde edebilirsiniz.
Beyaz LED İle Aydınlatmada Renkli Görme Performansı Sıklıkla kullanmaya başladığımız beyaz LED aydınlatması altında renkleri ayırt etme performansımız, kullanılan LED ışık kaynağı tayfsal özelliklerine göre çok değişebilmektedir. Bu çalışmada iç aydınlatmada kullanılan değişik renk sıcaklığındaki beyaz LED’ler baz alınarak, geriverim indisi değerleri...
Tasarımcı Gözüyle LED Teknolojisi İddialar muhtelif olsa da Edison’un mucidi olduğunu varsayacağımız kızaran telin ışık yaydığı akkor filamanlı lamba teknolojisinden, yarı iletken katı halde bir maddeden ışık teknolojisine ya da LED’e geçiş konumuz. Bu kelimenin tam anlamıyla teknolojik bir dönüşümdür.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *