MCOB LED Nedir?

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

02 Mart 2018 Cuma, 07:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Geçtiğimiz yıllarda, LED ve LED aydınlatma sunumlarına başlarken, toplam enerji, aydınlatmanın toplam enerji tüketimi içindeki payı, küresel ısınma, sürdürülebilirlik vb. konularına değinirdik. Çünkü geleceğimiz için enerji çok önemli bir konu ve biz onu verimli kullanmalıyız.

LED ve LED ışık kaynakları ile aydınlatma söz konusu olduğunda verimlilik ve sonucu birçok tasarruf modeli hep ön planda oldu. Küresel anlamda konu o kadar önemli ki 2014 Nobel Fizik Ödülü‘nü beyaz LED ışığının ilk bileşeni mavi LED aldı.

Sonuç olarak LED ile ilgili gelişmeler her zaman verimlilik üzerine oldu. Bugün verimliliği destekleyen bir başka teknoloji MCOB LED’den bahsedeceğiz.

COB LED, İngilizce ‘chip on board’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir kart üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

Eriştiğimiz kaynaklarda Multiple Chip On Board, Multi Cups/Chip on Board, Multi-Chip Embedded on Board gibi İngilizce tanımlamalarla anılsa da MCOB LED teknolojisine, temel olarak Çoklu COB LED paketi diyebiliriz. MCOB LED paketlerindeki yapı ile başta bahsettiğimiz gibi termal ve optik verimlilik arttırılmış, aynı güç ve ölçüdeki LED yapılarına göre  %15‘e kadar ışık verimliliği sağlanmıştır.

MCOB LED’in avantajları nelerdir?

  • Aynı ürünlere göre düşük maliyet, ve yüksek ışık verimi,
  • Daha küçük aydınlatma armatürlerinde daha yüksek ışık paketleri imkanı,
  • SMD teknolojisine göre azaltılmış armatür imalat süreçleri,
  • Yüksek optik yoğunluluğu (1 cm2’de 70 yonga),
  • Yüksek ısıl transferi sonucu daha da uzun ömür,
  • Daha yüksek parlaklık,
  • Keskin gölgelenmelerin olmaması,
  • Küçültülmüş ebatlar ve kompakt yapı,

LED Portalı

İçerik Önerileri

5mm LED’ler Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanılabilir Mi? LED’ler beyaz ışık verme yetisi kazanmadan ve ışık seviyeleri düşük olduğu zamanlarda en çok 5mm kılıf formunda üretilip devrelerde sinyal ışığı olarak kullanılırlardı. Mavi akabinde beyaz ışık üreten LED keşfedildiğinde, genel aydınlatmada kullanılma fikri hayata geçmeye başladı. Peki 5mm LED'ler g...
LED’lerin Termal Yönetimi İçin Etkili Paketleme Seçenekleri LED aydınlatma her geçen gün daha da güçleniyor ve popüler hale geliyor. Ancak, hala üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar var. Termal zorluk diğer sorunlar arasında en önemlilerden biridir.
LED’lerin Uzun Ömürlü Olmasını Sağlayan 5 Temel Faktör LED’lerin uzun ömürlü olmasını sağlayan 5 temel faktör vardır. LED’lerin sistem içerisinde sağlam bir şekilde uzun ömürlü olmasını istiyorsanız belirteceğimiz dizayn parametrelerine dikkat etmeniz gerekir.
Türkiye’de LED Üretiliyor Mu? Ülkemizde LED aydınlatma armatürleri ve LED ampul üretimi yapılsa da LED'ler hala yurtdışından ithal ediliyor. LED fiyatları gün geçtikçe düşüyor, bu da artık LED aydınlatma armatürünün toplam maliyetinde küçük bir kısmı oluşturuyor. Ancak küçük bir maliyet de olsa, dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini ...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *