MCOB LED Nedir?

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

02 Mart 2018 Cuma, 07:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Geçtiğimiz yıllarda, LED ve LED aydınlatma sunumlarına başlarken, toplam enerji, aydınlatmanın toplam enerji tüketimi içindeki payı, küresel ısınma, sürdürülebilirlik vb. konularına değinirdik. Çünkü geleceğimiz için enerji çok önemli bir konu ve biz onu verimli kullanmalıyız.

LED ve LED ışık kaynakları ile aydınlatma söz konusu olduğunda verimlilik ve sonucu birçok tasarruf modeli hep ön planda oldu. Küresel anlamda konu o kadar önemli ki 2014 Nobel Fizik Ödülü‘nü beyaz LED ışığının ilk bileşeni mavi LED aldı.

Sonuç olarak LED ile ilgili gelişmeler her zaman verimlilik üzerine oldu. Bugün verimliliği destekleyen bir başka teknoloji MCOB LED’den bahsedeceğiz.

COB LED, İngilizce ‘chip on board’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir kart üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

Büyük LED paketleri elde etmek için kocaman COB LED yerine daha küçük COB LED’lerin bir taban üzerine belirli bir mantıkla yerleştirilmesiyle elde edilen LED paketleri, MCOB LED olarak tanımlanıyor.

Eriştiğimiz kaynaklarda Multiple Chip On Board, Multi Cups/Chip on Board, Multi-Chip Embedded on Board gibi İngilizce tanımlamalarla anılsa da MCOB LED teknolojisine, temel olarak Çoklu COB LED paketi diyebiliriz. MCOB LED paketlerindeki yapı ile başta bahsettiğimiz gibi termal ve optik verimlilik arttırılmış, aynı güç ve ölçüdeki LED yapılarına göre  %15‘e kadar ışık verimliliği sağlanmıştır.

MCOB LED’in avantajları nelerdir?

  • Aynı ürünlere göre düşük maliyet, ve yüksek ışık verimi,
  • Daha küçük aydınlatma armatürlerinde daha yüksek ışık paketleri imkanı,
  • SMD teknolojisine göre azaltılmış armatür imalat süreçleri,
  • Yüksek optik yoğunluluğu (1 cm2’de 70 yonga),
  • Yüksek ısıl transferi sonucu daha da uzun ömür,
  • Daha yüksek parlaklık,
  • Keskin gölgelenmelerin olmaması,
  • Küçültülmüş ebatlar ve kompakt yapı,

LED Portalı

İçerik Önerileri

Trafik Lambalarında Mevcut En İyi Teknoloji LED’ler Mi? Geleneksel sistemlerde trafik sinyal modülleri, ışığı içerisinde bulunan 50W akkor flamanlı lambalar ile yaratmaktaydı. Ancak bu trafik lambaları sadece enerjiyi fazla tüketmiyor, aynı zamanda kısa sürede arıza yapıyordu. Trafik sinyal lambalarında LED’ler akkor lambalara göre enerji verimli ve uzun...
LED’lerde Ömür Meselesi Uzunca bir süredir LED'ler için 50.000 ve 60.000 saat ömür biçiliyordu. Günümüzde ise 100.000 saatlik LED'ler konuşulmaya başlandı. Bu günlük ortalama 10 saat kullanımda 27 yıla denk geliyor. L70, LM-80 ve TM-21 nedir? Detaylar yazımızda...
LED (Işık Yayan Diyot) Nedir? LED deyince herkes bir şeyler söyleyebilir, ama gerçekten kaç kişi LED hakkında bilgi sahibi? LED nedir? LED'ler nasıl çalışır? Soğutucu nedir? LED ışıkları akkor veya floresan'dan daha mı iyi?
MCOB (Multiple Chip on Board) Nedir? COB çiplerinin oluşturulmasından sonra MCOB yada Multiple Chip on Board adında yeni bir teknoloji kendini gösterdi. MCOB'ler uygulamalarda COB çiplerine çok benzer yapıdadır ve birden fazla COB çipinin bir araya getirilmesiyle oluşturulur.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *