Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Mağaza aydınlatması nasıl yapılır? Mağazalarda ne tür aydınlatmalar kullanılır? Genel, görev, vurgu aydınlatmaları nedir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Işığın gücüyle müşterilerinizin tercihini etkileyebilir misiniz? Detaylar yazımızda…

15 Eylül 2017 Cuma, 08:00

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Yeni bir mağaza açıyorsanız veya mevcut mağazanızda bir takım değişiklikler yapmak istiyorsanız, hangi aydınlatma türünü nasıl kullanacağınızı belirlemek biraz zor olabilir.

Mağazalarda dört farklı kategoride aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır. Bunlar; genel aydınlatma, görev aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatmalardır.

Genel aydınlatmalar, mağazanın ortam aydınlatmasını sağlayan ana ışık kaynaklarıdır.

Görev aydınlatmaları, daha fazla ışığın gerekli olduğu özel alanları daha iyi aydınlatmak için kullanılır. Bunlar ödeme alanları, mağaza girişi, giyinme odaları şeklinde örneklendirilebilir.

Vurgu aydınlatmaları, mağazadaki belirli ürünleri, belirli alanları, ekranları ve dekorları vurgulamak için kullanılan aydınlatmalardır. Örneğin yeni sezon ürünleri, kampanyadaki ürünler vurgu aydınlatması olan spot ışıklarla aydınlatılabilir.

Dekoratif aydınlatmalar ise, mağazayı güzelleştirmek için kullanılan özel ışıklardır. Avizeler, özel tasarım aydınlatmalar dekoratif aydınlatma olarak örneklendirilebilir.

Mağaza aydınlatmalarında, mağaza türüne göre farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Temel bir perakende mağazada ideal aydınlatma seviyesi 500 lüks olarak belirtilmektedir. Orta ölçekli mağazalarda ise 300 lüks ortam aydınlatmasına ek, 750 lüks vurgu aydınlatması önerilmektedir. Üst düzey perakende mağazalarda ise 150 lüks ortam aydınlatmasına ek olarak 1000 lüks vurgu aydınlatması önerilmektedir.

Orta ölçekli mağazalarda ürünleri daha belirgin hale getirmek için ortam aydınlatmasının kısmen kısılması gereklidir. Vurgu ışıkları ilgiyi ürünler üzerine çekecektir.

Üst düzey mağazalarda ise düşük genel aydınlatma ile yüksek parlaklıkta vurgu aydınlatmaları kombinasyonu tercih edilir. Bu sayede daha fazla karşıtlık yaratılmış olur.

Yukarıdaki örnekler genel tanımları içerse de mağaza aydınlatması, o mağazanın kimliğidir. Bu yüzden farklı ihtiyaçlara farklı çözümler gereklidir. Mağaza tasarımı ve aydınlatma tasarımı bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Işık müşterilerinizi çeker, onların ruhuna dokunur ve tercihlerini etkileyebilir. Mağazalarda aydınlatmalar çoğu zaman müşterilerin satın alma davranışlarını etkilemek için kullanılır. Işıkla ürünlerinize dikkat çekebilir, müşterilerinize rehberlik edebilir, hatta onları yönlendirebilirsiniz.

Mağaza aydınlatmalarında yüksek renksel geriverim indeksi talep edilir, bu sayede renklerin ve malzemelerin en iyi şekilde tanınması sağlanır. Mağaza aydınlatmalarında genel anlamda renksel geri verim indeksi CRI 80 yeterli görülse de, özellikle üst düzey giyim mağazalarında ise CRI 90 ve üzeri önerilmektedir.

İhtiyaca göre doğru ışık dağılımının kullanılması da son derece önemlidir. Mağaza aydınlatmalarında iki önemli problem; ısı ve enerji tüketimidir. Geleneksel aydınlatmalar IR radyasyonu ve UV bileşenleri içerdiğinden ısı yükü fazladır. Bu durum mağazanın ısınmasına, yaz aylarında soğutma sistemlerinin zorlanmasına yol açabilir. Mağazalarda aydınlatmalar, toplam elektrik enerjisi tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Bu da elektrik faturasının kabarık gelmesine yol açar.

LED teknolojisiyle her iki problem de aşılabilmektedir. Enerji etkin bir ışık, doğru termal yönetim ile birleştiğinde hem ısı problemi ortadan kalkmakta hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Beyaz Işık Mı Sarı Işık Mı? Ampuller ışık rengine göre genel itibariyle iki farklı sınıfta değerlendirilir. Sıcak beyaz renkte ışık yayanlara sarı, soğuk beyaz renkte ışık veren ampullere ise beyaz etiketi yapıştırılır. Sarı, çoğunlukla 2700-3000K renk sıcaklığı aralığını belirtirken, beyaz ise 6000K-6500K renk sıcaklığını tem...
Dinlenme Salonlarında Aydınlatma Tasarımı Hem soğuk renkler hemde sıcak renkleri bir arada sağlayabilen LED'ler ile isteğinize göre aydınlatma tek sistem ile uygulanabiliyor. Bu da LED'leri dinlenme yerlerinde, lounge salonlarında, ofis ve evlerde vazgeçilmez kılıyor.
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünü...

2 Yorum

 1. Bahattin Çetintaş

  26 Ekim 2017 at 17:29

  Merhaba Emre Bey,
  Yaklaşık 6 yıldır perakende sektöründe mağaza tasarımı üzerine çalışıyorum. Nacizane fikrimi paylaşmak istedim.

  Sizin de belirttiğiniz üzere aydınlatma, satın alma tepkisinden tutun da alışveriş süresini dahi etkilemektedir. İnsanlar rahat ve huzurlu ortamlar da daha fazla alışveriş yaparak zaman geçiriyor.
  Belirttiğiniz 500 lx değeri çoğu kitaplarda genel olarak belirtiliyor. Fakat perakende mağazası için çok karanlık ve iyi bir görüntü oluşturmuyor. Bu değere 2-3 yıl sonra ki yıpranma payınıda eklersek çok daha kötü bir hale geleceğini söyleyebilirim.
  Şuan kullandığım mağaza içi genel lüx değeri 1000 lx üzerindedir. Sıcak beyaz ve CRI 80 nin üstünde bir değer tercih ediyorum.

  Yanlış veya eksik yazdığım bir durum varsa şimdiden kusura bakmayın.

  Teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   26 Ekim 2017 at 17:30

   Bahattin Bey Merhaba,

   Değerli yorumunuz ve eklemeleriniz için teşekkür ederim. Bu bilgiler eminim çok faydalı olacaktır.

   İyi günler dilerim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *