Made in PRC Ne Demek?

LED ampullerin yaygınlaştığı, evimizde kullanımının arttığı günümüzde büyük üreticilerin bile LED ampullerinin altında, köşesinde, kutusunda “Made in PRC” yazıyor. Tüketiciler üzerinde bu yazı yer alan ürünlerin Çin malı olmadığını düşünüyor peki gerçekten PRC neresi?

23 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:12

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED ampullerin yaygınlaştığı, evimizde kullanımının arttığı günümüzde büyük üreticilerin bile LED ampullerinin altında, köşesinde, kutusunda “Made in PRC” yazıyor. Tüketiciler üzerinde bu yazı yer alan ürünlerin Çin malı olmadığını düşünüyor peki gerçekten PRC neresi?

Çin, dünyanın pek çok yerine ürünler üretiyor. Çin’de aslında fiyata göre her kalitede ürün üretiliyor ama düşük fiyat beklentilisiyle ithal edilen ürünler, zamanla Çin’de üretilen ürünlerin kalitesiz olduğu şeklinde bir algı oluşmaya başladı. Zamanla “Çin malı dandik maldır.” düşüncesi oldu.

2000’li yılların başlarında yıllarında Çin’de üretilen ürünlere “Made in China” yerine “Made in PRC” yazılmaya başlandı. Bu uyanıklık yöntemiyle Çin malı ürünler farklı bir ülkede üretilmiş gibi kamufle edildi. Tüketiciler de Çin’de üretilmediğini sandığı bu ürünleri satın aldı.

PRC‘nin açılımı People’s Republic of China yani Türkçe’si Çin Halk Cumhuriyeti‘dir. Üzerinde “Made in PRC” yazan ürünler de Çin’de üretilmiştir.

Tabi ki Çin’de üretilen her ürün kalitesiz diye yorumlamak doğru olmaz. Yerli firmalar bile bazı ürünlerini Çin’den ithal etmekte, hatta global ölçekte büyük firmalar da Çin’de üretim yaptırmakta, ürünlerinin üzerine “Made in PRC” yazdırmaktadır. Burada tüketici açısından yanıltıcı olan, yıllarca China olarak etiketlenen ürünlerin PRC olarak değiştirilmesidir. Bazı satıcılar da tüketicilere PRC etiketli ürünlerin Avrupa malı olduğunu söyleyerek onları yanıltıyor.

Zamanla tüketiciler bu aldatmaca hakkında bilinçlense de, hala büyük bir çoğunluk bu durumdan haberdar değil. Bu yüzden tüketicileri ürün alırken daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Türkiye’ye ithalat yoluyla giren ürünlere üretim yerinin Türkçe yazılmasıyla ilgili bir zorunluluk getirerek faydalı bir önlem alabilir. China gider PRC gelir, PRC gider başka bir şey gelir. Ancak böyle bir düzenlemeyle tüketicilerin kandırılması önlenebilir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir