LED’li Sinyalizasyon Direklerine 3,8 Milyon TL Harcandı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün standartlara uygun olmadığı gerekçesiyle bölge müdürlükleri ve belediyeleri uyardığı LED’li sinyalizasyon direklerine tek ihalede 3,8 milyon TL daha harcandı. 200’e yakın direğin alındığı ihalede LED’li direklerin 5.000 TL ile 40.000 TL arasında bedel ile satın alındığı iddia ediliyor.

12 Aralık 2017 Salı, 09:47

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün standartlara uygun olmadığı gerekçesiyle bölge müdürlükleri ve belediyeleri uyardığı LED’li sinyalizasyon direklerine tek ihalede 3,8 milyon TL daha harcandı. 200‘e yakın direğin alındığı ihalede LED’li direklerin 5.000 TL ile 40.000 TL arasında bedel ile satın alındığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda, enerji tüketimi, ışık kirliliği, sürüş güvenliği bakımından ağır eleştirilere konu olan LED’li sinyalizasyon direkleri yeniden gündeme geldi. Daha bu haber tazeliğini korurken, tartışmalar sürerken, Kasım ayında yapılan bir ihale ile LED’li sinyalizasyon direklerine 3,8 milyon TL daha harcandığı iddia edildi.

Bildiğimiz ve yaygın kullanımı olan uluslararası standartlara uygun LED’li trafik lambaları 5-10 W aralığında güç tüketimine sahipken, bu direklerin 30-250W aralığında bir elektrik tüketimine sahip olduğu belirtiliyor.

Trafik sinyalizasyonunda kullanılan sinyal lambaları TS EN 12368 standardına uygun olarak üretiliyor, pek çok yerli ve yabancı üretici tarafından sağlanabiliyor. Ancak habere konu LED’li sinyalizasyon direklerinin trafik sinyalizasyon standartlarına uygun olmadığı gibi patentli olduğu gerekçesiyle rekabet ortamı oluşamıyor, bu da kamu tarafında yüksek fiyatlı alımlara sebep oluyor.

Söz konusu iddialar gerçekse, Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün ve belediyelerin daha sıkı önlemler alması gerektiği açıkça görünüyor. Belediyelerin ve diğer devlet kurumlarının ödeme zorluğu ve bütçe sıkıntısı yaşadığı bu günlerde, standartlara aykırı ve çok pahalı olan bu ürünlerin kullanılması konusunda daha özverili davranması gerekiyor.

Ülkemizde büyük bütçelerin ayrıldığı ve harcamanın devam ettiği LED’li sinyalizasyon direkleri, Ukrayna‘da uygulanınca ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

İçerik Önerileri

Ballıca Mağarası LED Aydınlatma İle Muhafaza Ediliyor Tokat merkeze 26 km mesafede bulunan 680 metre uzunluk, 95 metre yüksekliğe sahip ve 8 salondan oluşan Ballıca Mağarası LED aydınlatma ile tanıştı.
Adana’da Tehlikeli Sinyalizasyon Denemesi Adana'da il genelinde trafik lambaları yenilendi. Bu yenileme çalışması sırasında, bilimsel gerçeklikler ve dünya çapındaki uygulama örnekleri görmezden gelindi. Yeşil ışığın, sarı ışık gövdesine yerleştirildiği bu uygulama, trafik güvenliği için tehlike yaratabilir mi?
LED Sokak Aydınlatmaları Kıbrıs’ı Memnun Etmedi Halkın Sesi (Kıbrıs) gazetesinin haberine göre; bir süre önce Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu tarafından ihale ile sokak aydınlatmalarının LED armatürler ile değiştirilmesi yetersiz aydınlatma sorununu ortaya çıkardı.
Yol Aydınlatması Yapacak Belediyelere Keşif Bedeli Sürprizi Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay düzenlediği basın toplantısında, Çerkezköy-Veliköy arasındaki yolun aydınlatılması için Karayolları Müdürlüğü'ne başvurduklarını ancak izin alabilmek için 158.400 TL keşif bedeli ile karşılaştıklarını ifade etti.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *